Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ne versem yiyor

Jidz

Yeni Üye
Kaplumbağam insan gibi.Yemek bile seçiyor.Yeminden tut,balık,kıyma,tavuğu geçtim yumurta,yeşil zeytin,kaşar,ekmek,çekirdek içi,cips vb herşey yiyor.Kısacası ne yesek onu yiyor.Birde şu evlerde olan kelebeğe benzer küçük gri böcekler var ya güve galiba adı onları da yiyor.Herşey yiyor ama yeşillik yediremiyoruz.Küçükken marul yerdi.

Bu durumun bir sakıncası var mıdır?

Cvp: Ne versem yiyor

Cipsi, ekmeği nasıl yiyor acaba? Niye veriyorsunuz? Hadi ekmek vermek cahilliğinize denk geldi, peki cips niye?
Zararlıdır bunlar. Lütfen vermeye devam etmeyin.

Cips mii :ff: İnsanlara bile zararlıyken kapluşlara nasıl verilebilir? Bencede vermeyi kesin. Öyle her şeyi de vermeyin forumda nelerin verilip nelerin verilemeyeceği var.

Jidz; Rica ediyorum, kaplumbağanıza bir şey vermeden önce onun ona faydalı mı zararlı mı olduğunu araştırın. Araştırmak zor geliyorsa burada bizlere sorun.

Ekmek karbonhidrat içerir. Cips karbonhidrat, yağ, baharatlar, tuz içerir. Çekirdek içi yağ içerir. Kıyma sık sık verilirse vücutlarındaki kalsiyumu tüketir. Verdiğiniz balık tuzlu su balığı ise tuzun büyük zararı vardır. Tatlı su balıkları tercih edilmelidir. Kısacası yağ, tuz, karbonhidrat, baharat içeren hiçbir şey KESİNLİKLE verilmemelidir. Böyle besinleri kaplumbağaya yedirmek, onun ömrünün kısalmasına neden olur.

Marul, karahindiba yaprağı hergün verilebilir. Kaplumbağanıza öncelike cips, çekirdek, kıyma, balık(tuzlu su) , ekmek vermeyi kesin. Ana yem olarak Tetra Reptomin, Sera Raffy P, JBL agil gibi yemlerden edinin. Ek yem olarak Karides, kurutulmuş balık v.s tercih edin. Ek yemler iki günde bir verilmelidir(yavru kaplumbağalar için)
Kaplumbağanız henüz yavruysa yeşillik sevmeyebilir. Siz yine de akvaryuma bırakın, acıktıkça tırtıklar ve bir süre sonra tadına alışır, yemek ister.

Raccolta' Alıntı:
Cipsi, ekmeği nasıl yiyor acaba? Niye veriyorsunuz? Hadi ekmek vermek cahilliğinize denk geldi, peki cips niye?
Zararlıdır bunlar. Lütfen vermeye devam etmeyin.

Ekmek verilebilir bunda bir cahillik yok. Bende ekmek veriyorum ayda 1 kere belki fazla vermiyorum yani bunda (Cahillik yoktur.)

Tabiatında olmayan gıdalarla beslerseniz ancak kapluşa zarar vermiş olursunuz. Ama kaplumbağa yemi dışında arada bir de tavuğun göğüs eti, alabalık, yeşillik (marul) gibi gıdalar verebilirsiniz.

Eğer hamsi gibi az tuzlu bir balık verecekseniz haşlayın. Tabi vermeden önce de soğusun.
Diğer konularda arkadaşlar net cevapları vermiş.

Geri