Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Neden büyümüyor ?

KillerPrince

SKF Delisi 5. Seviye
Selam kaplumbağamı geçen yazın almıştım ozaman 4cm idi o günden bu güne sadece 1cm uzadı şuan 5cm kabuk boyu var.Bazı arkadaşların 3 4 ayda 6 7 cm ye ulaşıyor bende büyük olmasını istiyorum beslemem şu şekilde
pazartesi(raffy p 4 adet) salı(raffy p 4 adet + 4 adet raffy I) çarşamba(raffy p 4 adet) perşembe(raffy p 4 adet + 4 adet raffy ı) cuma(raffy p 4 adet) cumartesi(raffy p 4 adet + 4 adet raffy I) pazar(raffy mineral 4 adet + olarak sebze meyve)
bu şekilde besliyorum ama büyümüyor hızlı büyümesi için ne yapmam gerekli ben hiç kıyma vs vermiyorum kıyma çok büyütüyormuş mesela sizce vermelimiyim ?

Cvp: Neden büyümüyor ?

haftada bir tavuk eti ekle istersen bi zararı olmaz ben veriyorum.

3 ayda 3.5 4 cm büyüdü benimkiler

Tavuk etini çiğmi vereceğim ve neresinden vereceğim yani göğüsmü butmu farkedermi ?
nachtmerie sen beslenme programını yazarmısın ?

Haşlanmış yumurta beyazı verebilirsin.3-4 günde bir ben veriyorum.Çok yararı oluyor.

Kaplumbağalar kendi bünyelerini yaşadıkları yere göre ayarlarlar.Mesela sen bir kapluşu onun 10 katı büyüklüğünde bir akvaryumda bakarken 1 cm büyüdüyse, sen onu alıp kapluşun 100 katı büyük bir akvaryuma koyarsan 10 cm büyür. Mantık basit :D

akvaryumum 64 litre su alıyor ve 1 tane kapluş besliyorum küçükmüki kendini büyütmesin ?

O zaman başka bir şey var bence.

4 stikle doycağını sanmıyorum normal sadece ana yem verdiğin günler 4 stiki arttır istersen biraz gece yatmadan 2 stik daha ver mesela. Belli bi programım yok ama biraz bol keseden besleniyor benimkiler biraz ana yemden 7 8 stik yedirdiğim oluyor doymuyolarki hiç :)) Onun dışında tavuk eti veriyorum bazen çiğ bazen pişmiş nasıl denk gelirse :)

4 stick verdiğin günleri 6 yapabilirsin. Onun haricinde, yem çeşitliliğine gitmeni tavsiye ederim. Mesela reptomin. Yumurta beyazıda iyi iş görür. Haftada iki gün verebilirsin.

Benim beslenme programım, %60 protein %40 bitkisel şeklinde. Kullandığım yemler; raffy p, reptomin, Jbl calcil, Vital.

Akvaryumunuzun boyutları 1 tane küçük kapluş için normal. Verdiğiniz yemlerde de sorun yok. Gayet dengeli besliyorsunuz. Bencede başka bişey olabilir. Bir veterinere danışın isterseniz.

Arkadaşlar ben şöyle düşündüm pazartesi raffy p 6 adet + raffy ı 6 adet salı raffy p 6 adet diğer günlerde bu şekilde 6 tane çokmu gelir acaba hasta olmasını imkansız buluyorum çünkü böyle bir hastalık yok benim bildiğim büyümeme hastalığı varmı ?

1 yilda 1 cm buyumesi bir sorun oldugunu gosteriyor. Akvaryumunuz normal. Ben kaplumbaganizda parazit olabilecegini dusundum. Ama bu sadece benim gorusum. Kaplumbagalardan anlayan bir veteriner bulursaniz goturun. Beslenme programiniz gayet iyi.Haftada bir d3 ve vitaminlerle desteklemeniz iyi olur.

Büyüme hastalığı diye bir şey yok. Karidesi haftada 2' ye indirip yumurta akı ekleyebilirsiniz.

parazitmi ? alalı 1 yıl olmadı yazın almıştım parazit olsaydı belirtiler gösterirdi bunca zaman arkadaşlar yemleri arttıracağım ve yumurta beyazı tavuk eti gibi şeylerde vereceğim.arkadaşlar şuanda tavada dana biftek pişiriyoruz acaba tırnağım kadar kesim kaplumbağama versem birşey olurmu ?

Et verecekseniz haşlanmış olarak verin, yağını salsın. Muhtemelen tavada yağlı yapıyorlardır.

Verdim maalesef :( fındık kadar bir parça verdim tavada yağlı yapıyoruz evet bir sorun olmaz değilmi bi seferlik ? iştahla yedi eti :)

Yağsız kıyma verirseniz bir sorun olmaz. Ama sizin kullandığınız yemler kaplumbağalar için etten çok daha uygun ve besleyici :)

aldığımdan bu yana 3 tane yem çeşitiyle beslesemde en fazla 1cm büyüdü bende yem miktarını ve et-tavuk-yumurta beyazı vermeye başlayacağım eti yağlı verdim bir seferden bir sorun olmaz değilmi birde akvaryumun üstü devit 3 üste çıkıyorya aynen öyle oldu onlar gidermi ?

Yağlı kıyma suyu kirletir. Mümkün olduğu kadar yağsız kıyma vermeye çalışın. Bir seferlik bişey olmaz merak etmeyin :) Kıymayı ek yem olarak verin. Ana yem olarak sera raffy p kullanmaya devam edin.

Geri