Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Neden kuru alana çıkmıyolar?

emrsr52

Bronz 1 Üye
2 tane kaplumbağam var. yaklaşık 1 - 1 buçuk aldır besliyorum. Çok az kuru alana çıkıyorlar. Geceleri çok nadir görüyorum zaten beni görünce hemen suya atlıyorlar. Nedeni nedir acabaa? yardımcı olabilir misiniz?

Kendilerini suda daha güvende hissederler. Birini görünce genelde suya kaçarlar. Sık sık birilerinin bulunduğu yerde kuru alana alışmaları uzun sürer.
Bunun dışında kuru alan ısısı kaç derece. Yani lamba yeterli ısıyı veriyor mu?

Cvp: Neden kuru alana çıkmıyolar?

kuru alanda ayriyetten ısıtan bir lamba yok. Ama derece koyup bakıyorum 23 ile 25 derece arasında çıktı hep.

Kuru alanı lamba ile ısırmazsanız çıkmazlar, çıksalarda hasta olurlar. O bölge lamba ile 31-33 derece arası yapılmalı. Suda 26-28 derece olmalı.
Kaplumbağalar soğukkanlıdır be karaya çıkarak güneşlenir. Böylece sudan daha yüksek ısıda metabolizmalarını dengeler. Bunun sonucunda da iştah, sindirim, hareketlilik gibi durumlar normal seyreder.
Şu an sorun yok gibi gözüksede ileride bahsettiğim durumlar için sorunlar çıkar. Tabi 23-25 derece ısıda üşütmeside söz konusu.

Gündüz o bölgede sürekli açık kalacak bir lamba gerekiyor.

öğrenciyim uv lamba çok pahalı geliyor. Daha ucuz bir lamba biliyormusunuz?

Evet uvb lamba pahalı. Ayrıca o lamba ısı vermez. Uvb ışını vererek d vitamini sentezi yapmalarını sağlar. Buda kabuk ve kemik gelişimi içindir. Yani güneşten alamadığı ışınları sağlarız. Bunun yerine devit 3 vitamin alıp haftada bir kez yeme damlatıp verebilirsiniz. Tabi imkan olunca uvb lamba almak daha iyi.

Sizin için hayati olan 40-60 w güçte bir uva lamba. Bu lambalar 12-20 tl gibi fiyata sahiptir. Lamba soft olmalıdır. Yani beyaz akkor teli gözükmeyenlerden. Diğerleri rahatsız eder. Bu lambalarda pahalı gelirse bir elektrikçiden soft 40-60 w enerji tasarruflu olmayan ucuz normal bir ampul alabilirsiniz. Hiç olmamasından ısınamamasından iyi. Tabiki uva olsa daha iyi. Uva ışınları metabolizması için faydalı.

Cvp: RE: Neden kuru alana çıkmıyolar?

AEK' Alıntı:
Evet uvb lamba pahalı. Ayrıca o lamba ısı vermez. Uvb ışını vererek d vitamini sentezi yapmalarını sağlar. Buda kabuk ve kemik gelişimi içindir. Yani güneşten alamadığı ışınları sağlarız. Bunun yerine devit 3 vitamin alıp haftada bir kez yeme damlatıp verebilirsiniz. Tabi imkan olunca uvb lamba almak daha iyi.

Sizin için hayati olan 40-60 w güçte bir uva lamba. Bu lambalar 12-20 tl gibi fiyata sahiptir. Lamba soft olmalıdır. Yani beyaz akkor teli gözükmeyenlerden. Diğerleri rahatsız eder. Bu lambalarda pahalı gelirse bir elektrikçiden soft 40-60 w enerji tasarruflu olmayan ucuz normal bir ampul alabilirsiniz. Hiç olmamasından ısınamamasından iyi. Tabiki uva olsa daha iyi. Uva ışınları metabolizması için faydalı.
devit vitaminim var dediğiniz gibi veririm ben yeme damlatıp veriyordum. 40 -60 watt lamba 12-20 lira arasında ise alabilirim. Elektrikçilerde bulabilir miyim? Ordu'da yaşıyorum burda fazla gelişmiş pet shoplar yok malesef.

Suyun ısısını 28 dereceye ayarlayıp akvaryumun üstünü kapatırsan (az bi aralık kalmalı) suyun ısısıyla kuru alanlarda ısınır. o zaman kuru alanada çıkarlar. Ben gece böyle yapıyorum ve kuru alanda uyuyolar. Yaz aylarında kaplumbağlarını bolca güneşlendirirsen UVB lambanın çokta gerekli olduğunu düşünmüyorum. UVA ve UVB lamba alana kadar bu şekilde idare edebilirsin. Böylece hasta da olmazlar

vanilya' Alıntı:
Suyun ısısını 28 dereceye ayarlayıp akvaryumun üstünü kapatırsan (az bi aralık kalmalı) suyun ısısıyla kuru alanlarda ısınır. o zaman kuru alanada çıkarlar. Ben gece böyle yapıyorum ve kuru alanda uyuyolar. Yaz aylarında kaplumbağlarını bolca güneşlendirirsen UVB lambanın çokta gerekli olduğunu düşünmüyorum. UVA ve UVB lamba alana kadar bu şekilde idare edebilirsin. Böylece hasta da olmazlar

O zamanda çok buhar yapıyor akvaryum. Neyse artık katlanıcaz. Ama uv lamba 20 liraya bulabilsem alıcam.

Biraz buhar oluşması normal, bu kaplumbağların sağlını tehdit etmez aksine kaplumbağlar nemli havayı severler. Akvaryumun üstünü tamamen kapatmamalısın en az 2 parmak boşluk olmalı.

canları istemiyor, rahat bırakın artık şu hayvanları.

emrsr52' Alıntı:
AEK' Alıntı:

devit vitaminim var dediğiniz gibi veririm ben yeme damlatıp veriyordum. 40 -60 watt lamba 12-20 lira arasında ise alabilirim. Elektrikçilerde bulabilir miyim? Ordu'da yaşıyorum burda fazla gelişmiş pet shoplar yok malesef.

mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=13208
mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=13209
40 ve 60 w ampuller bunlar. Bunlardan biri alınabilir. Güç farklılığı kuru alana uzaklığı belirler. Gücü az olan 15 cm, gücü fazla olan 20 cm mesafeden konumlandırılabilir. Tabi derece ile ölçüm yapmak gerekir. Bu ampulleri ya masa lambası yada mandallı lamba ile kuru alana tutmak gerekir.

Nem açısından iyi ama 28 derece suda 25 derece oda sıcaklığında üzeri kapalı dahi olsa kuru alan ısısı 27 dereceyi geçmezki gene su ısısından düşük.

AEK' Alıntı:
emrsr52' Alıntı:
AEK' Alıntı:

mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=13208
mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=13209
40 ve 60 w ampuller bunlar. Bunlardan biri alınabilir. Güç farklılığı kuru alana uzaklığı belirler. Gücü az olan 15 cm, gücü fazla olan 20 cm mesafeden konumlandırılabilir. Tabi derece ile ölçüm yapmak gerekir. Bu ampulleri ya masa lambası yada mandallı lamba ile kuru alana tutmak gerekir.

Nem açısından iyi ama 28 derece suda 25 derece oda sıcaklığında üzeri kapalı dahi olsa kuru alan ısısı 27 dereceyi geçmezki gene su ısısından düşük.

Acaba bunları normal elektrikçiler satıyorlar mıdır?

uv lamba kışın hastalığa yakalanma riski dolayısıyla şarttır. uva alırsan. ısıda verir. ama elektrikçilerde softone ampul bulabilirsen ısı ampulü olarak kullanabilirsin. sarfiyatsızlar ısı vermiyor.

Bence UV-A lambalar %100 gerekli değiller. Ev ortamınız soğuksa kuru alanları akvaryumun kapağını kapatarakta ısıtabilirsiniz böylece su ile kuru alandaki ısı aynı olur. Ben her gece 2 lambayıda kapatıp akvaryumun üstünü örtüyorum. UV-B lambalar için de %100 gerekli ve şart diyemeyiz. Yılın belli dönemlerinde kaplumbağlarınızı doğal yollarla bolca güneşlendirirsiniz yeteri kadar d vitamini sentezlerler ve bunu depolayıp kışında kullanabiliyolar. Ama onlara daha konforlu bi hayat sunmak istiyosanız bu lambaları almalısınız.

Bir an önce kuru alan lambası alın. Kuru alan sıcaklığını da termometre ile ölçerek su sıcaklığının 2-3 derece fazlası olacak şekilde ayarlayın. Kapluşların suya atlaması normal. Henüz alışma sürecindeler ve ürkek davranıyorlar. Maddi durumunuz yoksa UV lamba yerine yazın bol bol güneşlendirin.

güneşli günlerde akvaryumu evin güneş vuran köşesine koyuyorum. Yazın zaten normal güneş alırlar o yüzden uv lamba almaktan vazgeçtim diyebilirim

akvaryum güneş ışığı alırsa alg sorunu olur, bilginize.

emrsr52' Alıntı:
güneşli günlerde akvaryumu evin güneş vuran köşesine koyuyorum. Yazın zaten normal güneş alırlar o yüzden uv lamba almaktan vazgeçtim diyebilirim

Güneşten gelen uvb ışınları camdan geçmez. Ancak balkonda yada bahçede bunun için hazırlanmış bir sistemde doğrudan güneşlenme ile mümkün olur.

Sefa arkadaşımızın bahsettiği gibi doğrudan güneş alan yerde alg sorunu oluşur. Camlar çok hızlı yosun tutar. Sonrası meşakkatli bir süreç.

Yaz aylarında gölgelik bir yer yapmak suretiyle balkonda ayrı bir kap içinde güneşlendirirseniz sorun olmaz.

Geri