Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ölü midye

icadrus

Yeni Üye
arkadaşlar elimde ölü bir midyem var kaplumbağalarıma yedirimmi yoksa hiç vermiyimmi ?bi zararı olurmu

Cvp: ölü midye

Sakın vermeyin ! Ölü hayvan demek mikrop yuvası demektir !

Eğer yeni öldüyse ve her hangi bir hastalığı yoksa ve tabi ki de tatlı su midyesi ise kaplumbağalarınıza yem olarak verebilirsiniz.

Midye yağlı olduğu için pek önermem. Bir de ölüyse ve mikrobik bir durum varsa kapluş enfeksiyon kapabilir.

Tatlı su midyeleri su kaplumbağalarının beslenme zincirinde yeri olan bir besin :)
Bir çok yabancı kaynakta da kullanılması gerektiği konusunda makaleler var.
Dediğim gibi her hangi bir hastalığı olmadığından eminseniz güvenle kullanabilirsiniz :)

Enteresan midye yüksek miktarda yağ içeriyor vermesi öneriliyor ama kıyma da yağ içerdiği için vermesi önerilmiyor çelişkili değil mi? :)

Tatlı su midyeleri res lerin doğal ortamlarında avladıkları canlılardan birisi.Yeni doğada yağlı diye düşündüklerini zannetmiyorum.
Sadece kaplumbağa değil etçil ağırlıkla beslenen balıklara da yem olarak midye kullanan akvaristler mevcut.
Kıyma, dana eti doğal beslenme döngüsü içerisinde yer almıyor.
Çelişkili bir durum olduğunu zannetmiyorum :)

Bende bir sürü makale okudum ama midyeye rastlamamıştım. Bilmiyorum ne kadar doğru. Ama ben yinede yüksek derecede yağ içerdiği için verilmesine karşıyım :)

Okuduğum makalelerin çevrilerini yapıp paylaşırım sitede :)

Çevirisini sitede yapabilirsiniz iyi olur. Ama makale ingilizceyse bana orijinal halini yollarsanız bilgi edinmek isterim :)

Yeşim hanım biraz araştırdım tatlı su midyelerinin besin değerlerini buldum

tatlı su midyesinin içi: %81.73 su, %4.03 yağ, %5.62 protein, %1.80 inorganik madde, %6.82 karbonhidrat bulunmuştur.
Kuru madde üzerinden yapılan hesaplamada %22.06 yağ, %30.76 protein, %9.85 inorganik madde, %37.33 karbonhidrat olduğu saptanmıştır.

Yani yedikleri ksımda ki yağ oranı yeterince düşük.

Benim ana yem olarak kullandığım sera vital de ise yağ oranı %5 oranında.

Bu kaynak türkçe bir kaynak mı? Benim arkadaşta yediriyordu kapluşuna. Ama kapluşu son gördüğümde baya obez olmuştu:) Ne verdiğini sordum. sera ve canlı yem olarak midye verdiğini söyledi. Ben midyenin kapluşu bu hale getirdiğini düşünmüştüm o gün bugün midye vermekten korkarım ben :)

Evet Türkçe bir sitede buldum bu besin değerlerini.
Ek yem olarak kullanıldığında ve doğru miktarlarda bir problem olmuyor.

Pakize bir çok kere akvaryumunda ki midyeleri mideye indirdi.
Tabanda ondan saklanabilen 6-7 tane midye var sanıyorum hala.

Geri