Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Otçul beslenme

Deadly Sto(R)m

Gümüş 5 Üye
Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 1,5 yaşındaki 12-13 cm lik kaplumbağam için raffy p ve i yemlerim bittiği için geçtiğimiz günlerde 1000 ml raffy herbivor ve 250 ml raffy vital aldım. Bizim obur iki yeme de hayır demiyor. Ama birden raffy p ve i 'yi kesip otçula geçmem kaplumbağada soruna yol açar mı? Gerçi hareketliliğinde ve yem yemesinde hiç sorun yok.

Bu iki yem yeterli mi? Genellikle 3 öğün raffy herbivor, 1 öğün vital veriyorum. Beslenme şekli sizce uygun mudur? Bu arada herkese iyi bayramlar...

Cvp: Otçul beslenme

iyi bayramlar genelde 2 öğün verilmesi söyleniyor 1 kaç çeşit yem daha kullanabilirsiniz çeşitliliği sever , haftada 1-2 normal yemden verilmesinin zararı olacağını sanmam ama bilen biri söylese daha iyi olur

Aslında tam tersini yapıp vitali daha çok kullanıp herbivoru daha az kullanmanız bence daha uygun.
Herbivor içerdiği fazla vitamin değerleri yüzünden benim gözümde ek yem gibi.

Proteini kestiyseniz bu davranış yanlış.Evet ağırlıklı otçul ama bunu yanında da ihtiyaçları olan hayvansal besinleri de almaları lazım.

Ben 7 yaşında ki canavara vital ana yem, herbivor ek, ve haftanın bir günü değişimli olrak, carnivor,rugil, agil, tetra reptomin gibi protein değeri yüksek yemlerden de kullanıyorum.
Sizinkilerin yaşı küçük olduğu için haftada 2 gün bile verebilirsiniz bu yemlerden.

Arzu yem konusunu çok güzel yazmış.
Ben buna ilave olarak öğün düzeninden bahsedeyim. Bu boyut ve yaştaki kaplumbağaya günde tek öğün gene kafası kadar verilmeli. Ayrıca haftanın bir günü yem vermemelisiniz. Bunu her hafta farklı bir gün seçerek yapmanız uygun olur.

O zaman kisa sure icinde kucuk birer raffy p ve i alayim. Haftada bir ogun karistirarak veririm. Bu arada yanlis anlasildigimi simdi farkettim. 3 ogun herbivor 1 ogun vital veriyorum derken yanlis anlasilmisim. Aslinda gunde iki ogun veriyorum. Toplamda 3 ogun herbivor veriyorsam 1 ogun vital veriyorum. Kisacasi bir gun komple herbivor, diger gun sabah herbivor aksam vital...

Deadly Sto(R)m' Alıntı:
O zaman kisa sure icinde kucuk birer raffy p ve i alayim. Haftada bir ogun karistirarak veririm. Bu arada yanlis anlasildigimi simdi farkettim. 3 ogun herbivor 1 ogun vital veriyorum derken yanlis anlasilmisim. Aslinda gunde iki ogun veriyorum. Toplamda 3 ogun herbivor veriyorsam 1 ogun vital veriyorum. Kisacasi bir gun komple herbivor, diger gun sabah herbivor aksam vital...

Günde tek öğün vermeniz uygun olan. Toplam kafası kadar olan yemleri tek öğünde vermeniz gerekir. Bir günde aç kalması gerekir. Bu boydaki kaplumbağa için uygun öğün şekli bu.

evet öyle olmalı bazen ben ahlaklarını bozuyorum seyrederken dayanamıyorum atıyorum bir yem kapışmalarını seyrediyorum.

Geri