Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Reyiz'i zulümden kurtardım.

Mr. Superman

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. Bi' aralar heveslenip kaplumbağa almaya karar vermiştim ama, bakım şartlarından dolayı vazgeçmiştim. Kısmet bugüneymiş, kaplumbağam oldu. Oldu olmasına ama, hayvanı zulümden kurtardım. Ölüm fanusu dediğimiz petshopcuların sattığı lanet yerde büyüyen bir hayvandan bahsediyorum. Bununla kalsa çok iyi olacaktı ama, balkonda kaldığı sıra, kabından dışarıya çıkmış ve 3. kattan çalıların içine düşmüş. Şuan korkmuş halde. Az yemek yiyor.

mailto:/JTBqOGM.jpg

Yeğenimin elinden zorla aldım kaplumbağayı, gerçi onunda hevesi geçmiş. Aldığım ikinci gün, yaptığım ilk iş petshopa uğramak oldu. bulabildiğim en büyük akvaryumu aldım. Ayrıca annemden bir ton laf yedim ayrı mesele. Şimdi geriye kalanlar; kuru alan, ısıtıcı ve filtre. Sizlerden yardım istiyorum. İdare etmelik bir şeyler istiyorum.

mailto:/0kljQxe.jpg

Yüksekliği : 50 cm.
En : 35 cm.
Boy : 20 cm.

Cvp: Reyiz'i zulümden kurtardım.

Hoşgeldin foruma Cenk.

Ne mutlu ki hayvan onca badire atlattıktan sonra senin gibi bilinçli birinin eline geçti. Akvaryumun kapak kısmı tamamen çıkıyor değil mi? O kapağın orada bulunması hayvanı rahatsız edecek ve strese sokacaktır. Kullanılmaması daha iyi olur. Eksikliklerinde kuru alan kısmını kendin yapabilirsin. Bunun için forumda kuru alan konusunda cd yapımında olsun diğer türlerde olsun bir çok örnek göreceksin. Biraz el becerisi ve çok ucuz bir maliyetle bunları gerçekleştirebilirsin.

Kaplumbağanın sağlığı için ısıtıcı ve filtreyide acilen temin etmemiz gerekiyor. Bunların yanında kuru alan ısıtıcısı ve d 3 vitaminini sentezleyebileceği bir uvb lambaya. Uvb lamba yerine geçici bir süre için Eczaneden cüzzi bir tutara devit 3 ilacı alınıp kullanılabilir.

Sana dip kısmına silis kum için yardımcı olabilirim. Fazladan kalmıştı bende. Eğer akvaryum boyutlarını yazarsan ne özelliklerde birşey gerekebileceğini belirler ve ona göre birşeyler planlayabiliriz.

Yem konusunda da bilmiyorum varmı ama vitamin sana yardımcı olacaktır. Yemine damlatıp verebilir veya agız kenarlarına sürebilirsin. Bu iştahını açacak ve gerekli vitaminlere sahip olmasını sağlayacaktır.

Çalıların içine derken sert bir bölüme çarpma vakası yaşanmışmı ? kabukta veya diğer bölgelerde bir sorun varmı ?

Hoşbulduk. Kendisi epeyce bi' şanslıymış. Tam çalıların arasına düşmüş. Çalılar yüzünden birazcık ağzı kanamış sanırım. Başka bir problemi yok. Kabuğu ve karnı gayet sağlam.

Yüksekliği : 50 cm.
En : 35 cm.
Boy : 20 cm. Akvaryum boyutları bunlar. UVB lambası kesinlikle gerekli mi? Kendisine günlük güneş görmesini sağlayabilirim 1-2 saat.

Hoşgeldin foruma yaz için fazla gerekli değil ama kış için olmazsa olmaz diyebilirim.
Bu arada akvaryumun ölçülerinin yerleri yanlış bence ;
Boy :50cm
En :20 cm
Yükseklik :35cm :)

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html
Öncelikle şu başlığı iyice okumanı tavsiye ederim. Bakım konusunda detaylı bilgiler edinmesi sağlar.

35 Litrelik akvaryuma idarelik ve ucuz yollu birşeyler istiyorsan aşağıdaki seçeneklere bir göz atarsın. Tabi kaliteli ve uzun ömürlük Eheim, Tetra gibi markalarda mevcuttur.
mailto:/product_info.php?products_id=13060
mailto:/?urun-12570-resun-magic-jet-filter-magi-200-akvaryum-ic-filtre
mailto:/?urun-13437-atman-sif-400-akvaryum-ic-filtre-168-l-h
mailto:/?urun-15878-haqos-jular-300-akvaryum-biyolojik-ic-filtre-300-l-h

Akvaryumun Kaplumbağa için yeterli olmayacaktır. Yavrular için kaplumbağa adet başına minumum 50 litre, yetişkinler için ise 100 litre ideal olacaktır. Ömürlük alırım diyorsan 150 litre (kuru alan için boşluk bırakmanı düşünürsek) işini görecektir.

Isıtıcı olarak ise 50 watt işini görecektir. Marka olarak seçenekleri sunuyorum.

mailto:/product_info.php?cPath=9420_9348_9174&products_id=29972
mailto:/product_info.php?cPath=9420_9348_9174&products_id=21110
mailto:/product_info.php?cPath=9420_9348_9174&products_id=21781
mailto:/product_info.php?cPath=9420_9348_9174&products_id=313988

Yem yememe durumu agız bölgesinden de kaynaklanıyor olabilir. Ağız kısmından kan geldi demiştin. Eğer yara falan oluşma durumu olduysa, yem yerken acı çekme durumları gerçekleşebilir. Veterinere getirme imkanın varsa gelen bir bakım yapar sağlık açısından.

Uvb lambada ise yazın o şekilde hallettin diyelim ( ki mevsim olarak kaplumbağaların dış mekanlarda kolaylıkla hastalanabileceği unutmamalı) kışın bunu yapamadığından dolayı evet gerekli.

Teşekkürler arkadaşlar. En yakın zamanda sipariş veriyorum Isıtıcı ve Filtreyi.

Olmuş öyle bi aksilik işte. Yapacak bir şey yok. :smile: UVB Lambaları otuz adlı siteden bulamadım arkadaşlar. 1 tane var, 40 lira gibi bir fiyatı var. normal mi bu?

mailto:/product_info.php?cPath=9420_9416_1343&products_id=313072

Ayrıca otuz.com sitesi güvenilir midir?

Florasan gereksiz geniş alan ışıması yapar ve yarılanma ömrü de sarfiyatsız tip ampullere göre hızlıdır. kısaca kullanışsız bir ürün. Ampul tipler uvb yanında uva ışıması da yapar fakat ısıtma özelliği yoktur. Bunun için ikinci bir lamba ile ısıtma da düz ampul alınmalı. Çevrenizde bauhaus veya baumaxx varsa orada satılan "ecolite marka 52 w halosoft ampul" bu işe uygun olandır. Yine aynı yerlerde "massive beyaz mandallı lambayı " da temin edersen iyi olur. Çoğu masa lambaları 40 w kadar destekliyor ama bu massive 60 w kadar desteklediği için ecolite 52 w halosoft ampulü kullanabiliyoruz. Kendinizde de varsa 60w kaldıran bir masa lambası gerek kalmaz buna. Isıtma lambası günde 10-12 saat; uv lambası 4 - 5 saat açık kalsa yeterli olur.

Uvb lamba konusunda şu anda Türkiye de çeşit konusunda sıkıntılar çekebiliyoruz. Sadece juen pet te JBL markanın var. Başka seçenek olmadığından alabilirsen iyi olur.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13213&ad=jbl-solar-reptil-jungle-uv-310-kompakt-lamba-23-w
Ve juen pet güvenilir bir site. İstersen yerinden de gidip alabilirsin. Leventte yeri.

Emin ne varsa yazmış.
Kaplumbağaya hem geçmiş olsun hemde sağlıklı bir ömrü olsun diyorum.
Su ısıtıcısı, filtre, kuru alan ve ısıtma lambası acil. Uvb de en kısa zamanda olsa iyi olur.

Bu arada akvaryum çok küçük. Hayvan yavru ise yani 5 cm yada küçük ise bu akvaryum en fazla 5 ay kadar götürür. Daha büyük ise bence hemen değişip diğer ekipman masrafından kurtulmalı. Çünkü 1-2 aya bu yetmez ki bence zaten küçük. Ekipmanlar buna göre olacağı için daha büyük akvaryuma geçmek zorunda kalınca ona göre ekipman alınıp şimdi temin edilecekler atıl duruma gelecek. Buda boşa masraf.

foruma hoş geldin cenk. otuz.com sitemizin sponsorudur. güneşe çıkama işi artık bitmiştir. bu saatten sonra güneşe çıkarmak hayvanın hastalanmasından başka bir işe yaramaz.

Geri