Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Rocky & Teodor

kimbubye

Bronz 1 Üye
Rocky ve Teodor size merhaba diyor :)

Biraz kameradan hoşlanmadıkları için yüzlerini görmek imkansız oldu, bende zorlamadım tostoslarımı :)

Fotoğraflarda soldaki koyu renkli kabuğu olan Rocky, sağda acık renkli kabuğu olansa Teodor. Teodor'cuğumuz annesinden çabuk ayrıldığı için biraz şanssız, vitaminsiz kalmış ama inşallah daha iyi olacak :) İkiside kıpır kıpır, yaramaz ve çok meraklı :D

Rocky, adından da anlaşılacağı üzere kuvvetli olanı :D Teodor sa biraz daha sakindi ilk zamanlar. Tahminimce vitamin işe yaradı oda yaramazlıklara başladı :D

Ve işte Rocky ve Teodor :))

mailto:/5xmz5v.jpg

mailto:/28s9090.jpg

Tostoslar vitaminlenirken :)

mailto:/2z69qtc.jpg

Not: Ölüm kabından akvaryumlarına yakında geçecekler.

Cvp: Rock & Teodor

Keşke akvaryum ve ekipmanlarınızı kurmadan edinmeseydiniz kaplumbağalarınızı, her geçen saniye işkence ve risk yavrucaklara. Umarım biran önce çözersiniz bu sorunu ama maşallah çok güzeller

Cvp: Rocky & Teodor

Tanışma bölümünde de anlatmıştım, ben aslında ilk bilinçsizce bir hevesle sahiplendim yavrularımı, daha sonrasındaysa olayın önemini farkedip zararın neresinden dönersen kardır şeklinde hareket ediyorum.

Yine de uyarılarınız ve güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim :)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ayrıca konu başlığında ve konunun bazı yerlerinde "y" harfimdeki sorundan dolayı Rocky'e Rock yazmışım. Moderatör arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim. Konu düzenlemeyi bulamadım.

En kisa surede akwaryuma gecersiniz umarim. Ben de bilincsizce olum kabinda bakabilecegimi dusunmustum, hemen akwaryuma gecerseniz sknti olmaz.
Madallah cok guzeller, saglikli hayatlar diliyorum.

Güzel ufaklıklara sağlıklı bir ömür dilerim. En kısa zamanda ekipmanları tam bir akvaryuma geçmelerini sağlarsınız umarım.

Annesinden erken ayrılma ve vitaminsizlik konusunu anlamadım. Su kaplumbağaları yumurtadan çıkınca tek başlarına yaşamaya programlı olarak yaşamını sürdürürler.

Şöyle açıklayayım, kapkapları ilk aldığımızda yaklaşık 3-4 gün yemek yememelerinden şüphelenip veterinere gittik, hemde kontrol yapıldı.

Veteriner hanım, Teodor'un annesinden hızlı ayrı kalıp hemen satışa sunulduğundan dolayı vitaminsiz kaldığından bahsetti. O yüzden kabuk rengi Rocky'e göre daha açık olduğunu belirtti.

Surungenlerde anne-cocuk , kardeslik-arkadaslik gibi duygular ve iliskiler yoktur. Kaplumbagalar annelerinden vitamin almazlar. Annelerini gormezler bile. Anne yumurtayi birakip gider bebekler tek basina yasamlarini surdurur.

Veterinerler surungenler konusunda bilgisizdir. Bu sacma sapan insanlara aldiris etmeyin. Tek kelimeyle sacmalik.

Ek olarak ulkemizde satilan kirmizi yanaklilar ciftlik uretimidir. Dogada %2 ihtimal annelerini gorme (yalnizca yanindan gecme) ihtimalleri varsa bile cifliklerde asla boyle bir durum soz konusu olamaz. Veterinerin (artik ona ne kadar veteriner denirse) hicbir bilgisi olmadigi kafadan attigi apacik ortada.

Sonunda vakit bulup çocuklarımın yeni yaşam alanından fotoğrafları koyabildim :)

mailto:/19tgeb.jpg

Oğluşlarım uyurken :)

mailto:/sx0z1u.jpg

mailto:/xgiddl.jpg

mailto:/2ex5vs7.jpg

her hareketlerini birlikte yapıyorlar maşallah :)

Alibey ve amirmennan kusura bakmayin yeni cevap yazabildim. Bir suredir kucuk Rocky'cik firardaydi ve bu bizi cok uzmustu, cok sukur ki bugun bulduk :)

Rocky ve Teodor yine beraber :) tesekkur ederim

Rocky ve Teodor'un gelişimini sizinle paylaşmak istedim.

25 Eylül 2012'den beri bendeler. Geldiklerinde ufacıklardı tahminen 1-2 aylıklardı. 4 aydır da bendeler. Tahminimce 5-6 aylıklar.

Rocky bir hafta bizden kaçmış olsada maşallah bir sorun yaşamadık. Kabuk boyunu ölçtüm bugün 6cm.

mailto:/a/img502/88/37957862.jpg

mailto:/a/img692/1833/photo6wb.jpg

Teodorcuk hiç kaçmadı allahtan :) Onunda kabuk boyu 5,8-5,9 cm falan.

mailto:/a/img84/9725/64967074.jpg

mailto:/a/img341/5889/photo7ls.jpg

Teodor'un kabuk rengi hep Rocky'e oranla daha açık renkliydi. Artık genetik olduğunu düşünüyorum.

5 ayda 6 cm kabuk boyu ideal midir? ve tecrübeli arkadaşlar kaplumbağalarımın kabuklarını (hem üst hem alt) yorumlarsanız çok sevinirim. Son olarak alt kabuklardaki kızarma izleri normal midir?

Teşekkür ederim.

boy uzunlukları kaplumbağadan kaplumbağaya değişir. bu yem vermenizden tutun uv lambalara varıncaya kadar metabolizma hızında etkilidir. kızarmalar kılcal damarların etkisi boy atıyorlar. özellikle teonun altıgenler arası çizgilerde bayağı bir genişleme var. yani rocky'ye göre 1-0 önde.

Geri