Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

sera raffy mineral'i yerken zorlanıyor kaplumbağa

garez

Bronz 5 Üye
ilk önce, üzerindeki yazıları okumadan verdim yiyemedi kapluş, biraz nemlendirip vermem gerektiğini okudum kutunun üzerinde zorlanarak yedi, zorlanma normal mi? çenesi vs güçsüz mü? 10 cm kabuk kalınlığı

10 cm kabuk boyundaki hayvan değil minerali agil ve calcil gibi sert yemleri dahi rahat yer. Hayvanda ya kalsiyum eksikliği var çaresi de mineraldir. Ya da yem bayattır. Tarihi ileri olsa dahi hava almışsa sertleşme görülür. Tarih sıkıntısı yok ise üzerine iki damla su damlatıp emdirerek ver veya ikiye kırıp suyuna at. Isırmadan direk yutar.

Mineral yem yapı olarak raffy P ile emsaldir. Uvb ampul yok ise bu ilk iki hafta iki defa bir damla devit ver sonraki haftalarda haftada bir kez. Eğer hayvanda kemik yumuşaması görülmüyorsa sadece haftada bir ile devam edersin.

Alabalık vermiyorsun değil mi ? alabalık kalsiyumu çekip kemiği yumuşatır.

Cvp: RE: sera raffy mineral'i yerken zorlanıyor kaplumbağa

cem' Alıntı:
10 cm kabuk boyundaki hayvan değil minerali agil ve calcil gibi sert yemleri dahi rahat yer. Hayvanda ya kalsiyum eksikliği var çaresi de mineraldir. Ya da yem bayattır. Tarihi ileri olsa dahi hava almışsa sertleşme görülür. Tarih sıkıntısı yok ise üzerine iki damla su damlatıp emdirerek ver veya ikiye kırıp suyuna at. Isırmadan direk yutar.

Mineral yem yapı olarak raffy P ile emsaldir. Uvb ampul yok ise bu ilk iki hafta iki defa bir damla devit ver sonraki haftalarda haftada bir kez. Eğer hayvanda kemik yumuşaması görülmüyorsa sadece haftada bir ile devam edersin.

Alabalık vermiyorsun değil mi ? alabalık kalsiyumu çekip kemiği yumuşatır.

Alabalık vermiyorum, tetra reptomin, tetra gummarus veriyorum. bugün de mineral geldi kargodan, boyutu büyük reptomine göre, ilk başta hissettim baya sert olduğunu fakat yine de attım akvaryuma. yemeye çalışıp başaramayınca uğraşmadı sonra. yemin üzerindeki etiketi okuyunca anladım durumu, ıslattım yemi bir dakika kadar beklettim sonra verdim zorlandı sonra yedi ama. bu yüzden danışmak istedim, ayrıntılı bilgiler için çok teşekkür ederim cem bey.

Yem kutu olarak güneşte kalmışta olabilir. Normalde reptomin daha sıkı yemdir. 6 cm kabuk boyundan küçük olsa zorlanabilir diyebilirdim ama 10 cm kabuk boyundakinin havada götürmesi gerekirdi. Zamanla çenesi kuvvetlenir ve yemesi kolaylaşır. Yine de ikiye kırıp verirsen yutma yollu daha rahat yiyecektir. Bu yem çap olarak reptodan kalındır incelmiş ise içindeki nemi kaybetmiştir.

Bir de raffy P alsan iyi olur.

Cvp: RE: sera raffy mineral'i yerken zorlanıyor kaplumbağa

cem' Alıntı:
Yem kutu olarak güneşte kalmışta olabilir. Normalde reptomin daha sıkı yemdir. 6 cm kabuk boyundan küçük olsa zorlanabilir diyebilirdim ama 10 cm kabuk boyundakinin havada götürmesi gerekirdi. Zamanla çenesi kuvvetlenir ve yemesi kolaylaşır. Yine de ikiye kırıp verirsen yutma yollu daha rahat yiyecektir. Bu yem çap olarak reptodan kalındır incelmiş ise içindeki nemi kaybetmiştir.

Bir de raffy P alsan iyi olur.

incelmiş değil, kalın gerçekten. ikiye bölüp verdim az önce az bekletmiş olmalıyım ki denedi denedi yiyemedi bıraktı. daha sonra da yumuşasa bile şartlandığı için yemedi, bundan sonra iyice bekletip vereceğim. teşekkür ederim

Geri