Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sera raffy Vital

antifbyigit

Bordo Bereli
Arkadaşlar ben arkadaşımdan kapluş aldığımı söylemiştim ya arkadaşım bana yemlerini ve vitaminlerini verdi yemlerden biri sera raffy vital ama üstünü okudum kara kaplumbağaları için yazıyor arkadaşıma söyledim adam bana bunları yerler diye satmıştı dedi ek yem olarak kulanabilir miyim?

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.

Sera raffy Vitrar

Kara kaplumbağaları ve ot-obur sürüngenler için şifalı bitkilerin karışımıyla yapılıyor.Bence vermeyin çünkü kara kaplumbağasının yemleri su kaplumbağasına pek yararı olmaz.Hatta zararı bile olabilir diye düşünüyorum.

Cvp: Sera raffy Vitrar

Bir defa başlığı düzenleyin.
Yemin adı sera raffy vital...
Ben bu yemi Pakize'nin ana yemi olarak kullanıyorum.Yetişkin kaplumbağalar için düşük proteinli ideal bir yem.
Lütfen yanlış bilgi vermeyelim.
Bu yemi tabi ki kullanabilirsiniz.Kaplumbağalarınız daha küçük sizin.Onun için haftada 2 gün vererek onların bu yeme alışmasını sağlarsınız ve güzel bir çeşitlilik olur :)

Cvp: Sera raffy Vitrar

Arkadaşımın kapluşları o yüzden küçük kalmış aynı anda aldık benimki 10 cm onunki 3.4-4 cm aslında kabukları küçük kendileri büyük, kabuktan dışarı taşıyorlar, kafaları zaten tam giremiyor içeri. Gerçi onlara yem atarken benimki onlarınkini yiyor bazen, benimki şişti obez olmak üzere.
Pardon Arzu hanım yanlış yazmışım düzeltiyorum.

Sera raffy Vitrar

Yanlış bilgi için özür dilerim bilmiyordum tam olarak kullanmadığım için :)

Cvp: Sera raffy Vital

Bu arada Pakizeye düşük protein veriyorsunuz neden acaba büyüklere fazla protein verince ne oluyor.

Sera raffy Vital

Kabuğunda piramitleşme oluyordu galiba.

Kaplumbağalar yavruyken daha çok etçil yani protein ağırlıklı beslenirler.
1 yaşından sonra hem etçil hem otçul yemler kullanılmaya başlanmalıdır.
Yetişkin kaplumbağalar ise otçul yani daha düşük proteinli yemlerle beslenmelidir.
Okuduğum makalelerde beslenmenin doğada da bu şekilde olduğu yazıyor.
Hem fazla protein kabuk deformasyonlarına da yol açıyor :)
Ben şu anda sera vital, sera reptil herbivor ve yeni aldığım jbl green food kullanıyorum :)
Tabi bunun yanında diğer yemlerden de ek yem olarak kullanıyorum.
Evde 2 farklı yaşta kaplumbağa olunca epey çeşitli yem oluyor :D

Sera raffy Vital

Hazır konu açılmışken bende bir şey sormak istiyorum.Süleman 8 cm boyuna geldi.Proteini azaltmam gerekiyor mu? Yoksa her zaman ki gibi 2 günde 1 devam edeyim mi?

Daha küçük kaplumbağanız :) Aynı beslenme şekline devam edin.
Ben Pakize'ye bilgisizlikten 2.5 yaşına kadar sadece tetra reptomin ve raffy I vermiştim :(

Benim kapluşların birinde hormon bozukluğu var herhalde alalı 4 ay bile olmadı 10 cm oldu ama daha cinsiyeti belli değil sizce neden çok büyüdü böyle giderse akvaryum dayanmaz. :)

Epeyce hızlı büyümüş kaplumbağanız.Kabuk boyu mu 10 cm?
Aldığınızda ne kadardı?
Obezite var mı kaplumbağanızda?

Kafayla birlikte 10 cm, normalde 7.5-8 cm. Aldığımda 2 cmcikti forumdaki fotom onu alalı 2-3 hafta olmuşken, obezlik normalde yoktu ama minikler araya girince biraz kilo aldı, şişmanladı. O yüzden onu akvaryumdan çıkarıyorum minikler yiyor sonra ona veriyorum.
NOT:Kafası kocaman sadece içerdeyken ölçtüğümde 10 cm çıkıyor.

obez olup olmadığını anlamak çok kolay.kabuğuna sığabiliyor mu?sığamıyorsa diyete başlayın

Sığıyor kol altında felan et yada deri dışarı çıkmıyor.

Geri