Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Şimdi de Yem yemiyor

Huriyem

Bronz 4 Üye
Diğer açtığım konularda söylemiştim Huriye hasta oldu. Şimdi antibiyotik falan kullanıyoruz. Her neyse... Veteriner vitamin de kullanmamızı önerdi ama Huriye hiç bir şey yemediğinden vitamini de kullanamıyorum. Yaklaşık 4 gündür hiç bir şey yemiyor. Açlıktan öleceği falan da korkutuyor beni. Sizce ne yapmalıyım? İştahsızlığı rahatsızlığıyla sonucu mu ortaya çıkmıştır? Ne kadar zaman aç kalabilir tahmini? Bu arada hastalığı: Hava aldığı kesecikler iltihaplanmış.

Cvp: Şimdi de başka bir sorun...

İstahsizlik hastaligindan kaynakli. Siringayla vitamin vermeyi deneyebilirsiniz. Dip yemi alirsaniz suda cozuneceginden azda olsa yem yemis olur.

Yem yememekten 3-5 günde ölmez de zayıf düşer kaplumbağalar.
Ben pek suya vitamin sıkılması taraftarı olmasam da bu durumda belki işe yarayabilir.

aynı vitaminden mi bahsediyoruz bilmiyorum ama haşlanmış yumurta suyunu akvaryum suyuna dökerseniz ihtiyacını giderebilir.

Ama aynı zamanda antibiyotik bulunduğu için akvaryumda zararlı olabilir diye korkuyorum

Kaplumbağayı sudan çıkarıp başı yukarı doğru dik tutun. Kafasını içeri çekecektir. Biraz vitamini ağzına doğru damlatın. Ne kadar içerse kardır. Bu esnada biraz püskürtebilir, paniklemeyin.
Birde ufak bir kaba alıp içine vitamin damlatabilirsiniz.Yarım-bir saat o sudan vitamini azda olsa alabilir.

Cvp: Şimdi de Yem yemiyor

2 hafta aç kalabiliyorlar.. ben benim hasta kaplumbağama şöyle yem-vitamin-ilaç karışımını yapıyorum. bir çay tabağına kendi stick yemini koyuyorum, su damlatıyorum iyice yumuşuyor ve bende onu eziyorum, püre olduktan sonra sudan ayırıyorum ve eziyorum iyice kalan suda akıyor. vitamin damlatıp yumuşatıyorum, ilaç da.. sonra insülün iğnesine bunları arkadan dolduruyorum. iğnesini ve havasını çıkartıp hazır pozisyona geliyoruz :) kafasına, ön ayaklarına sürtüp iyice sinirlendiriyorum, artık sinirden ısrmak istiyor, o anda ağzına dayıyorum şırıngayı! akciğerlerine kaçmıycak şekilde çok az az yemeğini ve vitaminlerini bu şekilde veriyordum. artık yemini kendisi yiyebiliyor ama hala çok hasta. neyse geçmiş olsun

Ben öyle yapmıştım ama ağzından geri çıkardı. Ben her gün vitaminli suda yarım saat bekletirim iyileşene kadar. Sonrada başlar yemlere diye düşünüyorum

Her iki kaplumbağada umarım kısa zamanda iyileşir.
Açık konuşayım iştahsızlıkla mücadele sabır işi. Zorlamaya çalışırkende dikkatli olunmalı. Yemleriniz ne kadar çeşitli ise o kadar iyi. Yaklaşık 10 gün farklı yem verdiğinizi düşünün, birkaçını merak edip ağzına alır.

Geri