Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sizce bu kuru alan nasıl ?

ozge35

Gümüş 1 Üye
Arkadaşlar kuru alanımı değiştirip tamamen akvaryumun yukarısına taşımak istiyorum. Yani internetten bulduğum şu resim gibi. Sizce kullanışlı mı ? Şu anki kuru alan turtle bank yerine cam konmuş hal diyim siz anlayın :)

mailto:/3008pc6.jpg

tabi resimdekinden daha küçük yaptırmayı düşünüyorum bu kadar büyük değil :)

Cvp: Sizce bu kuru alan nasıl ?

Çokda güzel olur.

Emre abininki öyleydi diye hatırlıyorum, özel yaptırmıştı. Kendisine tanışabilirsin.

Da benim soracağım turtle topper ı denesen ? gerçi cam daha iyi olabilir hijyenik vs bakımından.

Güzel bir sistem. İki konu farklı olmalı. Biri akvaryumun üzerindeki diğer cam olmamalı. Bu hayvanlar yüzeyde nefes aldıkları için suyun o bölümünde fazla vakit geçirirler. Ben bu sebeple kapalı tutulmamasını öneririm. Bir diğer konuda ramp bu kadar dik olmasza daha rahat çıkar.

Ben de Emre Abi'den görüp yaptırmıştım bu kuru alanı hem akvaryumda su hacmini engellenmiyor hem de daha güzel bir ortam oluyor tavsiye ederim

Teşekkür ederim düşünceleriniz için :) evet Emre Abi'nin akvaryumunu görmüştüm ben de forumda. Çok beğendim. Onu görmemin de etkisi oldu böyle bi alan istememde ve tabii ki su hacminin tamamını kullanabilmek de önemli :)

yalnız bu tip cam ağırdır. onu taşıyabilecek kalınlıkta cam var mı akvaryumda ?

resimdekine gelirsek onun sahibinin bunu nasıl kullandığını merak ettim. o rampadan hayvanın çıkması imkansız. ve ağzına kadar su koymuş bunda hayvanın durması dahi uygun değil. bırak kaplumbağayı kurbağa bile zor yaşar.

Göze hitap ediyor fakat kaplumbağa açısından birçok problem yaratıcı unsurlar var.
1) Akvaryum üstündeki cam kaldırılmalıdır, buharlaşma ile olan su kaybını oldukça azaltır fakat kaplumbağaları bir o kadar da fiziksel ve ruhsal sıkıntıya sokar , kafasını su üzerine çıkardığı zaman ihtiyacı olan yeterli ve temiz havayı soluyamaz klostrofobik bir ortam yaratır ve sitrese girer.Ayrıca yemleme yapılmasını da zorlaştırır.
2) Su seviyesi 3-4 parmak aşağıda olmalı.
3) Rampa açısı çok dik kaplumbağa kuru alana asla çıkamaz.
4) Rampa camları rodajlı olmalı bunlara ek olarak keskin yerler ve köşeler akvaryum silikonu ile güvenli hale getirilebilir yada sivri köşesiz taşlar yapıştırılabilir ki kaplumbağa yaralanmasın, bu çok sık yaşanan bir durumdur ve kesinlikle önlem alınmalıdır.

hani deveye sormuşlar ya boynun niye eğri nerem doğru ki demiş. bu akvaryumda o düzen. en komiğime giden dış filtre boruları filtrelediği suyu tekrar emiyor. filtrenin kirlenme derdi yok yani.:smile:

Geri