Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

su kaplumbağam akciğer enfeksiyonu mu oldu ?

Egzotik hayvan üstüne eğitim alan fazla hekim yok. Böyle olunca bu hayvanlara uygun ilaç ve dozajı konusunda bilgi sahibi değiller. Bunun sonucunda ya yanlış noktadan dolayı hayvan hasar görüyor ya da dozaj fazlasından ölüyor.

Bu sebeple götürmeden evvel egzotik hayvan konusunda bilgi sahibi olup olmadığı sorulup öğrenilmeli. Büyükşehirler haricindeki illerde bu problem büyük sıkıntı yaratıyor.

Cvp: su kaplumbağam akciğer enfeksiyonu mu oldu ?

ben bu kumdan aldım doğru mudur ?

Ekli dosyalar

• 12810173_10153954545319235_247836046_o.jpg
    12810173_10153954545319235_247836046_o.jpg
    103.4 KB · Görüntüleme: 295

ilkyaztpc' Alıntı:
ben bu kumdan aldım doğru mudur ?

Yanlış. Hayvan yerse boğazına takılabilir. Silis kum alıcaksınız n11 vb. Sitelerden temin edebilirsiniz.

kaplumbağamın üstünde ki beyazlığı diğeri yapmış şimdide bunları yapmış kabuğunu koparacakmış nerdeyse. batidion sürdüm suyla karıştırıp terramycın sürdüm ayırdım şu anda onları küçük bi akvaryumum vardı ona koydum yaralı olanı suyunu değiştirdim başka yapmam gereken bir şey var mı çok kötü gözüküyor düzelir mi ?

Ekli dosyalar

• 12837353_10153954636889235_932735454_o.jpg
    12837353_10153954636889235_932735454_o.jpg
    138.4 KB · Görüntüleme: 305
  • 12823110_10153954636719235_19390664_o.jpg
    12823110_10153954636719235_19390664_o.jpg
    144 KB · Görüntüleme: 311
Batikonu sürdükten sonra 5-10 dakika kuru bir yerde bekleteceksin. Sonra kalbı peçete ile silip akvaryuma alacaksın. Teramisini hemen sil ve kullanma deri pomadı göz ve yutmaları açısında tehlikeli. Bunun yerine metilen mavisi al. Bu hafta iki gün ikişer damla sonrasında haftada bir iki damla damlatırsın.

Hayvanı hemen ayır hasar büyük. Yoksa öldürecek. Birkez daha anlaşılmış olduki bu hayvanlar tek şekilde yaşamaya alışık.

Yara kapanır ama pigment veren doku çok hasar almışsa iz kalacaktır. Uç parça reslerde yetişkin hale geldiğinde toparlıyor ama softlarda nasıl bir seyir izler bilmiyorum.

Eğer sahiplendirme yapacaksan diğeri ver bunu alan olmaz. Petshoplar hasarlı deyip atarlar.

yaptım dediğiniz şeyleri metilen mavisinin markası ne olmalı peki ? aynen öyle ama bunlar yaklaşık 6 aydır beraber yaşıyorlar hiç bu tarz şeyler olmamıştı son 1 aydır büyük olan fazla vahşileşti bize bile elimizi ısırmaya çalışıyor yem verirken. bende şu anda küçük bri akvaryum vardı vatozumun durduğu ona koydum yaralı olanı ısıtıcımda var su seviyesi 5.5 cm şu anda altına kum veya taş koymadım koymam gerekir mi ve su seviyesi ideal mi bu durum için başka yapmam gereken ne var yeni akvaryum almayı düşünüyorum iyileştiğinde tekrar koyamam yanına. bir de yaraya bundan sonraki günler pansumam yapmam lazım mı

Ekli dosyalar

• 12822879_10153954885004235_2975346_o.jpg
    12822879_10153954885004235_2975346_o.jpg
    138.2 KB · Görüntüleme: 306

Sahiplendirme yapmayı düşünmüyorum kesinlikle iki ayrı akvaryumda bakarım sorun olmaz birini 1 yıldır diğerini 6 aydır bakıyorum ayrılamam onlardan. Bundan sonraki tedavisinde ne yapmalıyım peki baticon sürmeye devam ediyim mi kaç günde bir süriyim edeceksem başka yapılacak bir şey var mı ayrıca yem yemesinde bir sorun yok halsizliği iştahsızlığı yok bu iyi bir şey dimi toparlar yani. Bir de yeni kum almıştım silis kum onunda resmini attım doğru mudur ? şu anda yaralı olan kaplumbağamın durduğu akvaryuma kum veya taş koymam gerekir mi kendini gömmesi lazım mı

Metilende deep fix dezopur bulamazsan contra-ichthyo veya bio-ichthyo al. Bu sudaki mikrobik ve bakteriyel her şeyi öldürür. İki günde bir damla o suya damlatırsın.

Batikonu yarın bir kez daha uygula. İçme su kullanırsan iyi olur. pH oranı bazik yani 8 üstü olan suda bakteri yaşamaz. Taban temiz dursun. Batikonu ve metileni fazla kullanma bu ilk kullanımlar mikrop kapmasını önlemek içindi. Sonrasında yapıcı hücrelere zarar verir ve yara geç iyileşir.

Bu arada deri pomadları dediğim zararlar dışında kati surette açık yaraya da uygulanmaz. Onu hiç kullanma.

Su çok sığ ısıtıcı hava ile temas ederse tüpü patlar. En az 10 cm yükselt. Hayvanın ise burnu dışarıda olacak şekilde tutunacağı birşey koy. Ters çevrilmiş su bardağı gibi ama tutunduğunda kaymasın sabit dursun. Suyu bardağın üstünü 2-3 cm geçecek kadar doldurursan hayvan yüzerek üstüne çıkar. Vücut su içinde kaldığı için üşümez.

Bu hayvanlar büyüdükçe ve buna bağlı olarak ortam dar geldikçe birbirlerine tahammülleri azalır. Alanı sahiplenme alfa olma isteği gibi durum ve davranışlar gün yüzüne çıkar. Softlarda ise bu durum daha şiddetli olabilir.

İlerleyen zamanda ellere dikkat edin yaralayacak kadar güçlü çene yapısına sahip olacaklar. Bir de boyunları uzun olduğu için arka kısımlardan tutmak gerek. Belli bir süre sonra elden besleme bırakılır yem direk önüne atılır.

Geçmiş olsun.

Kum mermer kırığına da benziyor beyaz silise de emin olamadım. Yalnız bu hayvanlarda kum yiyor ise o kum çok büyük. 3 mm veya daha üstü gibi. 1 mm'lik boyu aşma. Sarı olanı silisi tercih et. Bu hayvanlar dipte kalmayı sevdiklerine göre beyaz yansıyıp parlak gelebilir. Kir göstermesi de ayrı. Vitasand markayı tercih et.

Son halini gördüm ve cok üzüldüm , en kısa zamanda iyileşir ins. Gecmiş olsun.

Anlaşıldı softshell'ler kesinlikle tek başına beslenmelidir.

Ben şimdi yarın yeni bi akvaryum alıp yeniden kurup micki oraya koyacam kuru alanı o zaman taşla oluştururum zaten peki açık yarası var ya metilen mavisi kullanmamın bi sakıncası olur mu ? Çok teşekkür ederim bu arada gerçekten çok yardımcı oluyorsunuz harika bir site ☺️

Soft shellerde kabuk her daim yumuşak olduğu için emsal boyda olsalarda dominant olan güçlü taraf ciddi yaralar açabilir.

Bu reslerde fazla hasarlı olmasa da yetişkin karşısındaki ufak veya yavru ise öldürücü noktaya giden hasarlar oluyor.

Geçen sene bir arkadaşımız yetişkin (res) kaplumbağa yanına yavru koymuştu. Hayvanın yan kabuklarını fayans söker gibi boydan boya söküp organları çıkarmıştı. Hayvan sonuçta öldü kurtardı. Ayağı o kadar olmasa da kuyruğu koparılan ve bu ciddi hasarla hayatına devam eden hayvanları hali daha da kötü oluyor.

Metilen mavisi bakteri ve mikrop kırmak icin kullanılır bunu Çeşme suyunda kullan. Yanlız mikofish yazmıştım bunada kullanabilirsin. Balıkların hastalık tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Cok yararını gördüm. Her su değişiminde ben kullanıyorum 1 damla.

İyi günler, ben kaplumbağalarımı ayırdım hüyük olana daha büyük bir akvaryum alıp ona koydum küçük olanıda eski akvaryumumuza koydum bu sırada sularını değiştirdim bir miktar bıraktım ama akvaryum suyundan ama şu anda büyük olan kaplumbağam ortamına alışamadı sanırım çok tedirgin biz yanına gittiğimizde direkt gömüyor kendini sabah yeminide almadı normalde yem kapını gördüğünde çıldırırdı ortamına alışana kadar olan bir süreç dibi bu zamanla alışacaktır yapmam gereken bir şey var mı bu süreçte ?

Yok kendi haline bırak. Akvaryumda gezinsin tanısın. Yem zamanı bir yem atarsın. Yerse verirsin. Yemezse yarım saati geçirmeden sudan alırsın. Bu bir kaç gün sürebilir.

Geri