Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağam ve göz hastalığı

junyor333

Yeni Üye
arkadaşlar öncelikle ben bu siteyi çok beğendim ve güvenilir olduğu için kayıt oldum.

Arkadaşlar benim 2 yıl önce 2 tane su kaplumbağam vardı ve bir tanesi öldü.Diğerini besliyorum şu an ama yaklaşık 1 buçuk ay önce bir gözü kapanmaya başladı.Gözü şişti anlayacağınız ve kızardı.Bende kaplumbağamı verdikleri ölüm fanusu deniliyor galiba onda bakıyorum.Geçen günlerde Terramycin aldım.Gözüne sürmeye başladım.Günde 3 defa sürüyorum.Kulak pamuğuyla.Ve arkadaşlar kaplumbağamın gözüne güneş çok iyi geliyor yani güneşte kalması gerekiyor.Şu andan itibaren Terramycin'i 2 gündür sürüyorum.Ben bu ölüm fanusunda suyunu temiz tuttuğum,gözüne günde 3 defa merhemi sürdüğüm ve güneş alan yere koyduğum zaman sizce 1 haftada gözleri düzelir mi?

Akvaryum almayı istedim.Ama annem bi veterinere sormuş gerek yok demiş.Arkadaşlar ne yapmalıyım? Önerileriniz nelerdir? Lütfen bu kaplumbağamı da diğeri gibi kaybetmek istemiyorum.Diğerinin ölüm sebebi de böyle başladı ve akciğer hastalığından öldü.Ölür diye çok korkuyorum lütfen yardım edin...

Cvp: Su Kaplumbağam ve göz hastalığı

akvaryum almanız şart. ve bununla birlikte su ve kuru alan için ısıtıcı da almanız şart, ve filtre kış ayına girdik. su içi 26-28; 28 sabit olursa iyi olur. hasta olduğu için 30 olmalı tabi bu derece akciğer için geçerli. su ısıtıcınızı su içinde iyi muhafaza edin hava teması camını patlatır. ısıtıcı ile birlikte su alanı geniş olursa tosbanız daha çabuk gelişir.

Siz yaşaması için ne gerektiğini anladığım kadarıyla biliyorsunuz. Yani ilaç kullansanızda tedavi olamayacaktır. Uygun olmayan su ısısında yaşaması çok zor. Onun için gereken su ısısı 26-28 derece. Suyu filtre edemiyorsunuz ve sürekli değişen suya adapte olamıyor. Tabi ne kadar değiştirsenizde filtrelenmeyen kirli suda bir süre yaşamak zorunda kalıyor. Kuru alanı ısıtamıyorsunuz ve 31-32 derece olması gerekirken oda sıcaklığında kalıyor. Güneşlenmek ve kuru alanda ısınmak soğukkanlı hayvanlarda metabolizmasını dengelemesine yardımcı olur. Başta sindirim olmak üzere bir çok etkisi vardır.
Önce sistemi kurup tedaviye geçmek gerekiyor. Veterinere gösterdiniz mi?

Su alanı gelişim için önemlidir. Dalıp çıkmalı ve uzun yüzüşler yapmalı. Aksi halde hem enerji harcayamadığı için obezite riski var. Hemde kasları gelişemeyecek. Tabi yüzememenin verdiği stres ayrı konu.

veterinere değil baytara sormuşlar. kaplumbağadan iyi anlıyormuş.:smile:

Bence sormakla olmaz, özellikle belirgin hastalık belirtilerinde anlayan bir veteriner daha iyi yardımcı olabilir.
Ama sorduklarıda tam başından savmış. Anlamıyorum diyemiyorda gerek yok diyor.

arkadaşlar dediklerinize aynen katılıyorum ama şu an para konusunda sıkıntım var ve akvaryum ve içindeki lambası,filtresi,ısıtıcısı 100 tl yi geçiyor diye biliyorum.Başka bir çaresi olamazmı ?

Arkadaşlar bu arada bugünün raporunu vereyim.Benim okulum uzak olduğu için öğlen eve gelemiyorum.Annem bugün bana bi gözünü açtı diğer gözünüde biraz araladı dedi.ve kaplumbağayı ılık suyla yıkamış.Eve şimdi geldim akşam 8-9 tane yem koydum sanıyorsam 3-4 tane yemiş öyle gözüküyor.

Sıcaklığını derece ile ölçmediğiniz suda yıkamak büyük risk. İyi atlatmışsınız. Biraz toparlaması iyi olmuş. Ama tedavi olması gerekiyor. Hastalık anlık düzelme gösterse bile tamamen geçmez. Beslediğiniz yerin adını yukarıda yazmıştınız. Açık söylemek gerekirse bu ortamda sonucun ne olacağı adından belli. Umarım bir yol bulursunuz. Olmadı sahiplendirmek hayati açıdan daha uygun olacaktır.

ya benimde çarem kalmadı aslında annem diyor gerek yok şu an para veremem zaten ölecek diyor.Çok üzülüyorum okulda hep aklıma geliyo.

Bunu bir genç veya çocuk söylese hani cahil, bilinçsiz diye bir çok yönden yaklaşılır, ikna edilir ama erişkin birinin bu zihniyette olması çok üzücü. En azından durumunu da belirterek sahiplendirseniz onun için daha iyi olabilir.

ya biraz hassasım bu konuda bunun erişkinlikle ya da çocuklukla alakası yok.

hayvanlara sevgim çok fazla...

ben 16 yaşındayım şu an lise3 teyim yani..

Sizin durumun bilincine vardığınız belli zaten, annenizin yaklaşımına üzüldüm. Sonuçta büyük biri söz bir yerde tıkanır.
Selamlar

geçici bir önlem olarak o kaptansa varsa dikdötgen şeffaf leğen içine alıp bir sehpa üstüne koyarak kaloriferin yanına koyun, üstüne değil. önceden kaynatılıp steril edilmiş çıkabileceği taştan bir kuru alan yapın. taş devrilmeyecek şekilde altı düz olmalı. sehpanın kenarına deveboynu masa lambanız varsa kuru aydınlatacak şekilde koyun lamba 30-31 derece arası kuru alanı ısıtacak şekilde olsun. buna mavi renk bir ampul alırsanız gecede kullanabilirsiniz. yoksa softone yani buzlu ampul takın. 25 w, 40 w veya 60 w. en azından önceki durumundan biraz daha iyi vaziyette olur. ve kısa zamanda gerekli olanları temin edin. anneniz en başta köpürse de onu yüzerken görünce yumuşayacaktır. yıkama yaptığına göre o yolda ilerliyor.

arkaşlar akvaryum aldık ısıtıcısı filtresini ama bi türlü geçmedi eve yeni geldim kaplumbağam ölmüş.Yinede yardımlarınız için sağolun..... :(

Başınız sağolsun. Gerçekten üzüldüm.

sağolun. Şu an balık besliyoruz. Hayvanlara dayanamıyorum.Dışarıdaki bazı insanlardan daha değerliler bence...

başınız sağolsun.

Geri