Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tosbaniye`ciğimiz...

kemalist1938

Yeni Üye
Tosbaniyeciğimizle 3 ay sonra 2.senemiz olacak... Daha önce bahsetmiştim biraz,kaplumbağamızdan..Fakat bilmeyenler olabilir diyerekten tekrar açıklayacağım..

Günde en az 5 kez suyu değişilir,cam fanusta büyütüyoruz( ileride akvaryum yapmayı düşünüyorum,nisanda askere gidip geleyim hayırlısıyla...),uyku saatlerinde ise yumuşak bi bere içine girmeyi öğrettik,yatağını biliyor,odanın içinde gezerken sepet içindeki bereye bakıyor ve sepetin etrafında dolaşıyor uykusu geldiğinde :D Sabahları uyandığında ise başı hafifçe görünecek şekilde berenin ucundan görünüyor ve 2 saat kadar etrafı izliyor :) Çok seviyoruz kaplumbağamızı,abartı gelmesin ama bi yere gittiğimizde bi an önce eve gidelimde kaplumbağamı göreyim oluyoruz,annem zaten çok sevdiği için çok fazla öpüyor :) Öpme konusun salmonella mıydı uyardı bazı arkadaşlar,doğrudur fakat bi zararını görmek,gayet hijyenik olarak bakıldığı için sorunumuz yok :) millet o tüylü kedilerini köpeklerini yalarcasına öpüyor,bizde kapluşumuzu :) Sırtı kaşınıyor sürekli kaşıyoruz ama hala kalıcı bi çözüm bulamadık,kabuğunu sürüyor etrafa bende görünce elime alıp kaşıyorum,resimlerden 2 tanesindede göreceksiniz zaten.. Resimleri güzel bulursanız maşallah demeyi lütfen unutmayın arkadaşlar,sevgiyle kalın....:shy:

mailto:/img683/1241/1003475v.jpg
mailto:/img403/4851/1003476.jpg
mailto:/img441/3417/1003477l.jpg
mailto:/img687/8039/1003480l.jpg
mailto:/img220/5491/1003481p.jpg

Tama kapluşunuzu seviyorsunuz ama hatalarınız var.
Öncelikle kaplumbağanın evin içinde gezmesini önermiyoruz kesinlikle.Hemen bir akvaryum edinlmeli ısı 28 derecede tutulmalı filtresi ve ısıtıcısı 7/24 açık olmalı.Vb. şey almalısınız.

Ve ikincisi hijyenik olması önemli değildir kaplumbağaların yiyecekleri öğütebilmesi için bağırsağında salmonella bakterisi bulunur ve her kaplumbağada bu bakteri vardır,yani sizin ne kadar temiz bakmanızla bir alakası yoktur.

Evet salmonella konusunda daha önce de uyardığımı hatırlıyorum. Aranızda sağlam bir ilişki kurmuş olmanız çok güzel. Ama kendi sağlığınızı da riske atmasanız daha doğru olur. Kaplumbağalar çok iyi yüzücüdürler. Fanusta yüzmesine yetecek kadar su derinliği ve alan sağlayamazsınız. Kaplumbağanızı mutlu etmek ve onunla uzun yıllar daha birlikte yaşamak istiyorsanız akvaryum, ısıtıcı, filtre vs.. en kısa zamanda edinmelisiniz. Bu arada sizin tosbaniye bana erkekmiş gibi geldi.

Sizin kaplumbağanız fazla yaşamaz.

Ayrıca imzanızdaki tabirler hiç hoş değil.

şaka gibi bence yaptığınız doğru değil. Bir de marifet gibi buraya yazmışsınız.Kaplumbağanızın ihtiyaçlarını kesinlikle karşılayabildiğinizi düşünmüyorum!

banduralili' Alıntı:
Sizin kaplumbağanız fazla yaşamaz.

Ayrıca imzanızdaki tabirler hiç hoş değil.

eski bi atasözüdür arkadaşım,burada atasözünün hangi manalara geldiğini tartışmaya gelmedim ...
2. yılın bikaç ay kaldı,en kısa zamanda sanırım akvaryum olayını dediğiniz gibi halletmem gerek :) tamam mezun olunca şubat 6`da hallederim ol olayları.. Farkındayım burası su kaplumbağası forumu ama,kedisini köpeğini öpenler sanırım kaplumbağasını öpenlerden daha çoktur değil mi :) arkadaşlar çatur çutur köpeklerini öpüyorlar ee risk alıyolar bende istatiksel olarak kaplumbağamı öperek risk alıyorum :) harbiden yorumlarınıza sağolun fakat sıkıldım şu salmonella ismini duymaktan :) kalın sağlıcakla

bu arada şahsımı alakadar eden cümleleri özenle seçmenizi istiyorum !
zencefil' Alıntı:
şaka gibi bence yaptığınız doğru değil. Bir de marifet gibi buraya yazmışsınız.Kaplumbağanızın ihtiyaçlarını kesinlikle karşılayabildiğinizi düşünmüyorum!

arkadaşım daha ılımlı mesaj yaz tanışmıyoruz değil mi ! doğru olan benim için bu tamam,bu arkadaşım ... Doğru nedir diye sorulan sorunun cevabı şudur bence ; doğru herkesin inandığı şeylerdir,önerilere açık olan fikirlerle doğrularımız şekillenir !(tatlı dilli ol arkadaşım,iğneleyici olma lütfen !) Marifet olarak addedelim dediğin gibi tamam ! Fikirlerimin yanlış olduğunu sert üslupla ifade edecekseniz yazmayın arkadaşım,mesajlarıma yazıp bana akıl vermeyin o üslubunuzla !
TuRkUaZ' Alıntı:
Evet salmonella konusunda daha önce de uyardığımı hatırlıyorum. Aranızda sağlam bir ilişki kurmuş olmanız çok güzel. Ama kendi sağlığınızı da riske atmasanız daha doğru olur. Kaplumbağalar çok iyi yüzücüdürler. Fanusta yüzmesine yetecek kadar su derinliği ve alan sağlayamazsınız. Kaplumbağanızı mutlu etmek ve onunla uzun yıllar daha birlikte yaşamak istiyorsanız akvaryum, ısıtıcı, filtre vs.. en kısa zamanda edinmelisiniz. Bu arada sizin tosbaniye bana erkekmiş gibi geldi.

- diğer arkadaşların iğneleyici sözlerinden sonra :) bi teşekkürü hak ettiniz,teşekkür ederim üslubunuz için.

- sağlığımı riske atıyorum tamam kabul,bilimi bilen uygulayan ve meslek edinen biriyim fakat hayatta çok daha ağır konularda hayatımızı riske atmıyor muyuz ? mayonez,ketçap, katı yağlar, yanmış yağlar,kızartmalar,salmonelladan başka binlerce virüsler,silahlar,tinerciler,x ışınları,ilaçlar,kimyasallar :) ya işi felsefe boyutuna çekip sizlerin kafasını kartıştırmak ve burada bilgi kirliliği yaratmak istemiyorum,küçük bi öpücükten öleceksem eğer ve öleceğimi bilsem bile o sevgimi ona yine aynı şekilde hissettirmeye çalışırdım ..:rolleyes:

- akvaryum ve ekipmanlar hakkında haklısınız,en kısa zamanda halletmeliyim..:rolleyes:

- cinsiyet konusunda eminim sanırım... tırnakları kıvrımlı, uzun ve dik gibi değil , kuyruğu kısa ve konimsi gibi, birde mailto:/img683/1241/1003475v.jpg
resimdede görüldüğü gibi tersteyken 2.sıra kabukları kuyruğa yakın 1.sıra kabuklara göre geniş ..bunların hepsi dişi olduğunun göstergesiymiş,öyle araştırmıştım..

Bende teşekkür ederim. Uslubum olması gerektiği gibi; sonuçta bu forum insanların birbirini kırması için değil, bilgi edinmek için var. Bende hayvanları çok seviyorum, o sıkıldığınız salmonella olmasa çıtır çıtır ıstırırım o minik bacaklarını :) Ama sorun ölmek değil, akciğerler bir kez problem yaşadığı zaman ömür boyu her türlü akciğer hastalığına hazır olmak gerek. Astım bronşiti olan biri olarak kendimi korumak sevgimi göstermekten önce geliyor benim için. Kaldı ki ben sevgimi kaliteli yemle, koşulları uygun olan bir akvaryumla, kabuk bakımlarına özen göstermekle, onlara ayırdığım zamanla... gösteriyorum zaten. Sizde benim gibi sevginizi dokunmayla göstermekten hoşlanan birisiniz belli ama önce can, sonra öpücük diyorum ben :)

Yalnız kaplumbağınızı ters çevirmek doğru bir hareket değil.Kapluşunuz çok tatlı inşallah beraber uzun bir ömür geçirmeniz dileğiyle... :)

Çok üzgünüm ama gereken detayları atlıyor gibisiniz hayvanınız için. :)

Cvp: Tosbaniye`ciğimiz...

Yanlış anlamayın ama kapluş'a eziyet ediyorsunuz!

Geri