Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tuzlu su karidesi

turtefun

Bronz 3 Üye
Bugün eve karides almışlar yemek için ben de kaplumbagaya 1 tane verdim ama tuzlu su balıklarının zararı oldugunu duymustum neden zarar vermektedir? karidesin bir zararı olur mu?

Cvp: Tuzlu su karidesi

karidesin bir zararı yok ama fazla protein içerdiği için 2 günde bir ver benim tafsiyem stick yem al istediğin marka kaplumbağalar karidesi cok sever...:D

stick yemle besle 2 günde bir ödül olarak karides ver ben öyle yapıorum.

Her türlü tuzlu su balığı, karidesi ve midyesi su kaplumbağalarımız için zararlıdır. Verilecekse tatlı su midyesi, karidesi ve ya tatlı suda yetişen alabalık verilmelidir.

Kaplumbağaların sodyum(tuza) karşı vücut dirençleri düşüktür. Çeşitli hastalıklara neden olabilirler. Sera Raffy I gibi kurutulmuş karides veya tatlı su karidesi vermenizde bir sakınca yoktur.

Doğada da nehir ve gölet gibi tatlı sularda yaşadıkları için vücutlarında tuzla alakalı bir şey yoktur.

pardon ben tuzlu su olduğunu görmedim özür dilerim

Bida vermeyelim o zamanda suan cok zararı olmaz umarım az yedi zaten.

Bir seferden zararı olmaz merak etmeyin :)

Sercan sende sagol :D tetra reptonim sera raffy 1 var ben farklılık olsun diye vermistim tuzlu su karidesini

Reptomin en iyi ana yemlerden biridir zaten. Yemleriniz en kaliteli ürünler.

Karides dondurulmuş veya taze olsun doğrudan verilmez. Dondurulmuş yemeye hazırdır. Taze ise kabuk temizlenip eti ortaya çıkarılır. Suda her ikisi de yıkandıktan (dondurulmuşun buzu çözülene kadar yıkanması gerekir) sonra cezvede yeteri kadarı konulup kaynatılır. 5 dakika kadar kaynatılması yeterlidir. Sonra bu su dökülüp soğuk su ile yıkanır. Kırıntılar dökülür karides soğur. Bu şekilde verilir.

Tatlı su hayvanı olarak kerevitte verilebilir. Yalnız temizlemesi sıkıntılı ve fazla et çıkmaz. Kereviti kabuğuyla birlikte atıp kaynatırız. Eti sertleşene kadar kaynatılır. İri olanlarını seçip alın. Kuyruğunu ters çevirip alt kısmı kavisli noktalardan bıçakla kesip altı çıkarılır. Sonra eti alınır.

Balıkta tatlı su balığı ve kılçıksız olmalı. Yayın balığı uygundur. Aynı şekilde haşlanarak verilir. Alabalık da verilebilir ama takriben en az 15 günde bir verilmesi uygundur. Alabalık vücuttaki kalsiyumu çeker. Fazlası kabuğu yumuşatır. 7-8 cm'den küçük hayvana verilmemesi iyi olur.

Tabi tüm bunlar hayvanı yemden uzaklaştıracaktır. Bu sebeple verilecekse ayda bir olabilir. İlla ki verilmesine gerek yoktur.

Geri