Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ya bunlar doymak bilmiyor :)

Feya

Bronz 3 Üye
selam
5 ve 3 yaşlarında kaplumbağalarım var. hergün 3er tane sanyu turtle stick yem veriyorum. arada bir balık kıyma tavuk marul muz vs. veriyorum. ama bunlar doymak bilmiyor. hele ki yem verdiğim zaman. bu normal mi yani aç kalmalarını istemiyorum :/

Cvp: ya bunlar doymak bilmiyor :)

Günlük 2 öğün kafa hacimleri kadar yem verebilirsiniz , ana yemin yanına karides vs. almanız iyi olacaktır iştah açıcıdırlar , kıyma tavuk balık vereceğiniz zaman çok az ve içine hiç birşey koymadan suda haşlanmış bir şekilde verebilirsiniz , muzu nadiren vermeniz iyidir ayda bir 2 haftada bir gibi , marul iyidir istediğiniz zaman verebilirsiniz bunun haricinde karahidiba yaprakları
, körpe beyaz şalgam yaprağı istediğiniz zaman verebileceğiniz sebzelerdendir. Sürekli yem istemeleride normaldir bunu nerdeyse tüm kaplumbağalar yapıyor :) . İyi Forumlar

Onları haftada bir veya iki gün aç bırakmalısınız...
Berkcan adlı üyenin dediği marul u istediğiniz kadar verebilirsiniz

ozan bey sanki aç bırakmak için biraz erken değilmi ?

Berkcan 5 ve 3 yaşında kaplumbağalar bunlar. Beslenme düzeni değişmeli.

Bitkisel yeme geçme zamanı çoktan gelmiş. Ayrıca günde tek öğün ve tabi kafa hacmi kadar yemeki. Haftada iki arada boşluk bırakarak gün aç kalmalı ama buna birsen geçmek iyi olmaz. Önce 6 ay bir gün aç bırakarak başlayın. Bu günü her hafta değiştirin. Bu süreden sonra gün sayısını iki olarak artırabilirsiniz.

zaten köye gittiğimizde onları götüremediğimiz için 1 gün aç kalıyorlar. :)

bilgileriniz için teşekkür ederim.

Berkcan bey özür diliyorum.
Alıştıra alıştıra aç bırakmaya başlamalısınız..
Çok geç olduysa aç bırakmayın isterseniz...

denilenlere göre geç kalınmış .

Benimki daha küçük 3-4 aylıktır en fazla ama oda doymuyor tabii :)
Sorum şu :
Ana yem ve ek yemi kafasının hacmine göre verdik diyelim. Yani : kafasının hacmi normal yem boyuna 3 yem denk geliyorsa sabah : 1tam ana yem ve yarım ek yem akşam : yine 1tam ana yem ve yarım ek yem
mi vermeliyiz anlayamadım bu konuyu ?

Geri