Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yanlıs mı besliyorum acaba?

okitay

Bronz 4 Üye
nisan ayında 2 kaplumbağa aldım. Aldığımda 3 cm kadardı her ikisi de. Birini bir ay sonra kaybettim. Hayatta kalan kaplusum o dönemde 4 cm kadardı. Yanına bir minik daha aldım. Aldıgımda o da 3 cm kadardı. Şimdi gecen sürede 4 cm kadar oldu. Fakat diğeri su an 12 cm. Yani 4 ayda aldıgımın 4 katı oldu fakat diğeri aldıgımdan beri çok az büyüdü. Bu böyle büyürse 30 yıl sonra canavara dönüsür. Elimi versem parçalayacak.Ne versem yiyor. Doymak bilmiyor. Sebze cok az yiyor. Doymadıgında akvaryum karsısında beni gördüğünde deli oluyor. Parmağımı akvaryum camına koydugumda elimi ısırmak için cama hamle yapıyor. Bende dayanamıyorum tabi ac kalmasına. Korkuyorum miniği de yemesin diye. Gecen gün farkettiğimde açken miniğin kabuguna yem yerken yaptıgı gibi birkaç kez dokundu.
Soru 1: Kaplumbağamın bu kadar cabul büyümesi normal mi.
Soru 2:Yanlıs mı besliyorum
Soru 3: Miniğe zarar verirmi?
Soru 4: onları ayırmalımıyım?

Değerli tavsiyeleriniz... Teşekkürler...

RE: Yanlısmı Besliyorum Acaba?

Gunde kac defa besliyorsunuz ? Ne kadar miktarda veriyorsunuz ? Hangi yemleri kullaniyorsunuz ? 12 cmlik olani haftada birgun ac birakmaniz gerekiyor birakiyor musunuz ?

Cvp: Yanlısmı Besliyorum Acaba?

bence o ufak kaplumbağayı yanından ayırın .ayrıca kaplumbağanız bu kadar sürede bu kadar hızlı büyümesi normal deil kaplumbağanızı hangi yemlerle ve günde kaç kere besliyorsunuz:ff:

Ana yem olarak Sera Reptil raffy P ve tetra Reptomin ve Sanyu turtle stick ana yem olarak günde bir defa ve her birinden az miktarda alarak kokteyl yapıyorum. Küçük olanı zaten ayrı bir kapta besliyorum zira aç kalma durumu olmasın diye. Bu arada Ek yem olarak önceleri Sera Raffy I kullanıyorum bir haftadır Sera Raffy Royal kullanıyorum ve bunu da haftada bir veriyorum. Küçük olan zaten az miktarda tüketiyor ve doydugunda ne verirseniz verin yüzünüze bekmıyor. Diğeri 12g yemi bir haftada rahatlıkla tüketir. Abartmıyorum.

Kaplumbağalara kafa hacimleri kadar yem vermelisiniz. Ecem belirtmiş, büyük olanı haftada bir gün aç bırakın. Küçük olanı günde iki kez besleyin. Tabi toplam yem gene kafa hacmini geçmesin.

Yem miktarı konusunda dikkat ediyorum. Fakat az yem verdiğimde akvaryum camını kıracak. Sürekli cıkmaya calısıyor. Küçük olanı sanırım ayırmalıyım.

Kaplumbagalar surekli yemek yiyebilir. Bu onlari her istediklerinde besleyecegimiz anlamina gelmez.

Geri