Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yaramaz çocuklarim.

Bebishimi ben veterinere götürecem. Bir ara baya oluyor kumda kirmizi birsey görünce eyvah dedim bir birini hirpaladi 3ünü tek tek iyice inceledim. Incelemedik yerlerini birakmadim o zaman tirnagi duruyordu ya. Ne zaman olmus olabilirki yakin zamanda olsaydi yara olmaz miydi..?? Yada belli olmaz miydi ne bilim bence tirnak düsmesi veya yaralanma degil Baska birsey. Yarin bir ariyim veterineri bir soruyum.

Arayıp sorarak net bir sonuç alamazsınız veterinerin durumu görmesi gerek. 1-2 hafta önce olmuş olabilir tırnağın ayrılması. Yaklaşık 1 haftada iyileşir zaten çok eski bir zamanda olması gerekmiyor yani. Çok büyük ihtimalle kavga sırasında kopmuş diye düşünüyorum, umarım daha ciddi sorunlarla karşılaşmazsınız tartışma ve kavgalar konusunda.

Bu hafta goturememki ancak haftaya cuma sabahi full doluyum. Israrla kavga degildir diyorum ama ne oldu ALLAH bilir. Carsamba gunu sinavim var zaten oglen doktora gidecem belki erken ayrilirim ya aslinda aksamlarida var veteriner ama surungenlerden anlamayan bir veterinermis.

Akvaryumda tırnağını takıp kopartılabileceği bir şey olduğunu pek sanmıyorum çünkü kolay kolay tamamen çıkabilecek bir şey değil tırnak. Hadi 1-2 cm olsa tırnağı filtrenin arasına falan takıp koparmıştır diyecem ama kısa bir tırnağın dışarıdan çekilmedikçe kopmayacağını düşünüyorum. Bu da ancak kavga anında olabilir. Tırnak çıkmalarına kavgalarda sık rastlanıyor özellikle yem verirken büyük, ufak olanın elini sıklıkla ısırır ve bırakmazsa ufak kaplumbağa refleks olarak elini çekince tırnak yerinden çıkabilir. Her gün her dakika onları gözlemleyemediğinizden eminim yani sizin görmediğiniz zamanlarda kavga edip etmediklerini bilmiyorsunuz haliyle. Siz varken belki daha uysal duruyor olabilirler ancak siz gittiğinizde de o kadar uysal olacaklarını sanmıyorum özellikle sizin ufaklığın kopan tırnağını da düşününce.

Biraz daha dikkatli izlesem belki. Ama annemde diyor leyla nasilda dinliyor git bakim o senin degil dedigimde bir daha yaklasmiyor diyor. Sipa ben yokken yapiyorsa bilemem. Yinede calismaya basladigimda basit bir metrelik akvaryum yaparim. Sadece kuru alani olan dibine kum, isitici ve uvb spot birde filtre yeterli. Leylanin akvaryumun altina koyarim. Bir yeri daha yaralandiginda direk kucuk akvaryuma koyarim. 3 sene daha sabir etsinler sonra turkiye yuzu gorecekler zaten :D

Buradaki son durumlar su sekilde.

Leyla 13 cm olmus,
Elisa 8 cm,
Elina 5,5 cm,
Melek ise daha henüz 3,5 cm.

Kilolarini tartmadim onuda yarin yaparim, iyiler keyifleri yerinde Elinada kur hareketini ögrenmis Leylaya yapiyor küçüçük boyuyla :D

Alahım ya...yerim ben onları.Sevdacım bunlar giderek şirin oluyorlar ya.çoook tatlılar.umarım uzun yaşarlar.3 sene sonra leylayla benim kızı karşılaştıralım mı ne dersin? :) kız olduğunu düşünüyorum da.

Tabi karsilastiririz.

Bu arada leyla hiç büyümemis
Elisa 8 bucuk cm di galiba
Elina 6 cm
Melek 4 cm

Elinanin kirik tirnagi uzamaya basladi ama galiba egri uzuyor bir ara resmini koyarim isterseniz.

minik melek'i ne zaman aldın tatlım.sarı yanaklardan bir tane de bana getirir misin gelirken :D

Geri