Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yardım edin :(

elifceylancücü

Yeni Üye
cücü 2 yıldır benimle. şuan kabında. bi kaç ay önce yaklaşık 2-3 hafta kadar herşeyi uygun ve tam bir akvaryumdaydı ama akvaryumdan çok korktu büyük olduğu için, motorundan falan. alışması için belli bi süre bekledim tabiki ama alışmayınca daha çok depresyona girince ben de tekrar kabına koydum. ilk defa başıma böyle bir sağlık sorunu geliyor. Gentagut kullanıyorum sabah akşam 2 damla 15 dk kuru alanda bekletip suya koyuyorum yardım edin lütfen iyi olacak mı cücü :(

mailto:/vrr6vb.jpg

Cvp: yardım edin :(

Gerçekten üzüldüm geçmiş olsun. :(
Moderatörler gerekli bilgileri verecektir.

bakteriyel enfeksiyon gözüküyor bana göre . gözündeki beyazlık baya fazla . benim kapluşumunki o kdr değildi. senin ki büyükmüş. iğne tedavisi olablr. ama benimki küçük olduğu için iğneyi kaldıramadı:'( inşallah seninki iyileşir. başka bir hastalıkta olabilir. daha iyi bilenler sana ilgi gösterecektir

elifceylancücü' Alıntı:
cücü 2 yıldır benimle. şuan kabında. bi kaç ay önce yaklaşık 2-3 hafta kadar herşeyi uygun ve tam bir akvaryumdaydı ama akvaryumdan çok korktu büyük olduğu için, motorundan falan. alışması için belli bi süre bekledim tabiki ama alışmayınca daha çok depresyona girince ben de tekrar kabına koydum. ilk defa başıma böyle bir sağlık sorunu geliyor. Gentagut kullanıyorum sabah akşam 2 damla 15 dk kuru alanda bekletip suya koyuyorum yardım edin lütfen iyi olacak mı cücü :(

mailto:/vrr6vb.jpg

akvaryumdan korktuğunu nasıl anladınız? kapta ekipmanlar var mı?
şu anki durumunu değiştirmek için ilaçta kullansanız akvaryuma ve ekipmanlara ihtyacı olacaktır. su sıcaklığı belli bir seviyede olan ve kuru alanlı yine kuru alan ısıtıcısı bulunan bir akvaryumda yaptığınz ilaç tedavisine cevap vermesi daha olası.

göz kapanması daha çok kirli ve soğuk suya bağlı oluşan bi durumdur. ayrıca kaplumbağlar çok çabuk strese giren hayvanardır. ve yeni alana geçtiklerinde ortamı tanıyana kadar yem yemeyerek yada çekingen davranarak tepki göstereblirler. bu kaplumbağın kapta daha iyi bakıldğı anlamına gelmez. yem yememe durumu 1 haftaya kadr süreblir.

akvaryumun ekipmanları tamdı sadece ısıtıcı yoktu yaz mevsiminde olduğumuz için bilerek takmamıştım. akvaryuma koyduğum andan itibaren kıpırdamadı kuru alana çıkmadı yem yemedi sürekli korku halinde kabuğuna çekilmişti. bu durum 2-2.5 hafta sürünce bi yerde müdahale etmek zorunda kaldım

hastalığın ilk aşamaları olablir bunuda korktu dye değerlendirmş olablrsiniz. şu anda bulunduğu kapta su ısıtıcısı kuru alan kuru alan ısıtıcı lamba var mı?
eğer yoksa tezelden su sıcaklığını 28 dereceye sabitleyip kurualana 50 w eski tip bir soft ampulle ısı ve ışık sağlayın. bulunduğu kapta su soğuksa ve sabit değilse kullandğınız ilaç hiç bir işe yaramayacaktır. ilacı kullandıktan sonra kurualanın scaklığı 30-32 derece arasında değilse bu seferde üşütecektir. daha kötü olur. yapmanız gereken ekipmanları tam olan akvaryuma tekrar kaplumbağı koymanız. bu arada yaz kış ısıtıcı şart. çok çabuk üşütüyorlar.

Güney'e kesinlikle katılıyorum yaz kış ısıtıcı gerekli

Damlayı aynı şekilde kullanın ve kuru alanda beklerken ısıtma lambası açık olsun. Ayrıca su ısısı 28 derece, kuru alan ısısı 32 derece olsun. Akvaryumu ve ekipmanları yıkayın. Uygun filtre alıp suyu filtre ile temizleyin. Su değişimleride etkiler. Bunlar acilen yapılmalı. Aksi halde iyileşme zor.

Bir konuda 2 yaşındaki hayvan bu boyda olmamalı. Demekki uygun sistem yoktu ve doğru gelişemedi. Şimdi en azından 11-12 cm olması gerekirdi. Bunuda değerlendirip 100 lt veya üzerinde su miktarı olacak uygun ekipmanlı bir sisteme geçmeniz gerekir. Buda en kısa zamanda çözülmeli.

Diğer konu kabuk şeklinde sanki deformasyon var. Tabi tam göremiyorum. Aşırı protein içerikli mi beslendi? Beslenme sistemini ve kullanılan tüm ürünleri belirtin derim. Bitkisel olarak verilen besin var mı? Tavuk-kırmızı et gibi ürünler verildi mi?

Öncelikle hoş geldin Elif.

Hayvanı ölüm kabında tutma. Yapabileceğin en büyük işkence bu olur hayvana. Kaldı ki kapta sağlıklı bir şekilde gelişim gösteremediği için 2 senelik hayvan o boyda kalmış. Normalde 1. senede 10-12 cm olabiliyor bu hayvanlar.

Ortam değişikliğinden kaynaklı yem yememe gibi durumlar görülebilir. Ama bunun yanında kuru alan ısıtıcı da iştahsizlik için bir faktör olabiliyor. Yaz kış ayırmaksızın su ısıtıcı kullanılması gerekiyor. Kaplumbağa akvaryumlarında su ısıtıcı ana ekipman olup olmazsa olmazlardandır.

Su kirliliğine bağlı göz iltihabı olacağı gibi, a vitamini eksikliği de olabilir. Haftada 2 kere bir yeme vitamin damlatıp vermen iyi olacaktır. Eğer yemi yememekte ısrarlıysa hayvana zarar vermeden vitamini ağız kenarlarına da sürebilirsin. En azından bir kaç damla yutacaktır.

hoş geldin. ek olarak hayvan eğer gözünü hiç açmıyorsa terramisinin göz pomadından alıp kulak pamuğuna sürüp göz kapağına yavaşça yedir. 15 dakika çok 5 dakika yeterli ve ısıtıcı lamba altında beklemeli. hayvanı soğuk ortamda bekletmen üşütmesine neden olacaktır. bu da göz tedavisi sürecinin uzamasına neden olur.

çok teşekkür ederim en geç 1 hafta içinde uygun ortamı sağlayacağım. sağ gözünün şişi indi ama açamıyor daha bugun terramycın aldım yarın da veterinere götüreceğim.

Geri