Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yem hazırlama!

2kaplan

Gümüş 1 Üye
selam millet,
evde kendimiz yem hazırlayabilir miyiz? çeşitli fantastik balık çorbaları; lapalardan bahsetmiyorum,stick yem yapabilir miyiz?

Bence zor olur. Yemlerdeki karışım özeldir ki fırınlanınca uygun sertliği alıp suda yumusayabiliyor.

Cvp: Yem hazırlama!

sonuçta bu iş bir hobi;ondan soruyorum; bence sahile gidip yosun toplayıp marketten aldığımız balıklarla kendimizin bir yem hazırlaması çok daha zevkli olur.. daha önce yapan birisi varsa diye sordum :)

Yapılamaz değil ama suda dağılacaktır. Birde benim önerim kısa süreli kullanımlar için taze taze yapmalı ve fazla muhafaza yoluna gidilmemeli.
Benim güzel bulduğum yanı taze olması.

Ee koruyucu maddeler nolacak? O şekilde yaparsanız balık kokar bi süre sonra ve bozulur. Ama fikriniz çok hoşuma gitti :)

koruyucu madde işini pişirerek buzdolabında saklayarak halledebiliriz,kurutabiliriz! evet bu şekilde sıkıntı da kalmaz

Balığın ömrü dolapta 2 gündür pişirerek bunu 5 güne çıkarabilirsiniz. Sonrasında tekrar bozulur kokmaya başlar

Yanlış hatırlamıyorsam bir sitede görmüştüm. Hatta Arzu'nun bu konularda denemeleri var yanlış hatırlamıyorsam. Bulduğumda link paylaşacağım.

Akvaryum.com 'da utkuk isimli üyenin paylaştığı yazıyı buldum .

''Temizlenmiş karides eti, ayıklanmış alabalık eti, haşlanmış ıspanak, haşlanmış bezelye, tercihe göre biraz havuç, sarımsak (birkaç diş bu bağışıklık için konuluyor ama kaplumbağalar için sorun olur mu bilemiyorum) bir de bunların suda dağılmaması için kullanılan pastanelerden bulabileceğiniz bitkisel jelatin gerekiyor. Jelatini ılık suda eritiyoruz. Kalan malzemelerle beraber kıvamı tutturuncaya kadar blenderdan geçiriyoruz. Daha sonra poşet, aluminyum folyo, yağlı kağır gibi tabaka halinde serebileceğimiz bir malzemeye seriyoruz ve buzluğa atıyoruz kullanmadan önce biraz ılıtarak verirseniz sanırım bir zararı olmayacaktır. Daha detaylı bilgi ev yapımı yem başlığı altında bir yerde yazıyordu. Ama oranları siz bitkisel ağırlıklı bir yem mi yoksa proteinsel ağırlıklı bir yem mi istiyorsun ona göre ayarlayabilirsin.''

Açıkcası ben pek sağlıklı bulmadım.

bende hatırlıyorum öle bir konuyu ecem. Bence etle sebze karıştırılmamalıdır jelatın zarar vbermıyorsa kullanılması uygundur . biraz jelatini inceleyim

Ata BEY aramızdaki mesafeyi korursak sevinirim. Tanımadığım insanların ismimle hitap etmesinden hiç hoşlanmıyorum. Üstelik yaş farkımıza bir bakın derim !

Emre bey Arzu'nun açtığı konuyu buldum.

mailto:/forum/Konu-ev-yapimi-yem.html

Bu forumun huzuru görüyorum ki bozulmaya başlamış, kötü bişey. Arkadaşlar saygıyı koruyun. Karşınızdakiler sizden büyük, küçük veya yaşıt.

Ata12 özellikle çok gereksiz ve bilincsizce konular acıp sacma sacma yazıyorsun 1 hafta uzaklastın hala inatla ısrar ediyorsun. İncir çekirdeğinin hacmini doldurmucak şeylerle gelme lütfen..

tamam millet sakin olalım; ecem hanım çok saolun istediğim türde birşey bulabildim,yardımlarınızla buralara gelebildim;daha da bilinçleniyorum,çok saolun

Emre bey rica ederim. Hepimiz birbirimizden birseyler ogreniyoruz. Eger bu yem hazirlamayi gerceklestirirseniz bizimle paylasirsaniz sahsen ben cok sevinirim.

Ata bey kafa motoru nedir diye sormak gereksiz bir konu degildir. Ayrica Mert'in adi "terlik" degil.

ben ona terlik dedim daha önce de dedim bişi olsayd bana sölerdi terlik dememden rahatsız olmuyor galiba eğer oluyorsa gerektiği gibi hitap ederim

Bana kaç kere abuk subuk mesaj attın. Daha 12 yaşındasın ata. Nerdeyse yarı yaşım kadarsın. Çocukluğuna verdim. Hala munakaşa yaratıyorsun. Önce Eceme sonra bana sonra başka birilerine :)

Bir kere daha dün senden 10 yaş büyük birine isimle hitap ettin Ecem dedin. Mango kökünün sahtesi var mı diyosun? Yok bilmemne.

Mesaj atıyosun kaç günde alışır bana seninki alıştımı bilmemne. Vahşi hayvan alışmaz en fazla yem verirken senden korkmaz. Eline alışır.

Ayrıca kafa motoru hakkında bilgim yok. Hobiye ben yavru kaplumbagamı alarak başladım. Sağolsun forumdaki abilerim, arkadaşlarım yardımlarıyla filtremi ısıtıcımı vs aldım. Kafa motorunun işlevini bilmiyorum, keza iç filtre alarak başlasaydım bilirdim.

Ayrıca forumda niye 100 uyarı puanını bir tek sen alıyorsun? İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır. Gerçekten samimi söylüyorum bundan sonra ne senin açtığın konulara yorum yapıcam ne de sen benim açtığım konulara yorum yap. Gerçekten insanın sabrını taşırıyorsun. Biraz SAYGI.

Birbirinizi kırmayın arkadaşlar.
Ata, biraz daha dikkatli yazabilirsin. En azından yakın gördüğün büyüklere abi-abla diyebilirsin. Yaş konusunda söylenenlere alınganlık gösterme. Seni hor görmek için değil ama daha büyük olsan çok daha sert bir üslupla yaklaşılacağını ifade etmek için söylediklerini düşün.

Diğer arkadaşlarında yapıcı yaklaşımda olduklarına eminim. Mert, seviyen hiç değişmiyor. Düzgün çizginin hep devam edeceğine eminim.

tamam bundan sonra daha dıkkatlı yazacagım hepınızden özür dilerim .

Rica ederim Emre bey. Eger yemi hazirlarsaniz bizimlede paylasirsaniz sevinirim.

Geri