Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yem olarak ne verilebilir

planetlove

Yeni Üye
Arkadaşlar 11litre bir akvaryumum var bugun birtane kaplumbağa aldım az bi köşesini kuru bıraktım dinlenebilmesi için yan tarafı ise su ve iç filtre var su temizlemesi için ancak ben bu kaplımbağaya yemesi için ne vericem ? bence malawi ciklet var onların yeminden verdim yemedi akvaryumcu yer demişti kuru yeremi yoksa suyamı atıcaz ne yapmam gerekiyor 3-4cm civarında sanırım boyu

Cvp: YARDIM

pet shoptan tetra reptomin varsa birde karides alın şimdilik eğerki internetten alma imkanınız varsa alternatif yemleri söyleriz.

Cvp: Yem olarak ne verilebilir

Arada akvaryumdan çıkarıp elime alsam ve yerde yürümesi için halı ya koysam sakıncası olurmu acaba ?

Su kaplumbağaları evcile değildir. Hayvanı ortamından çıkarmanız stres kaynağı olacağı gibi halıdan mikropta kapabilir. Zaruri haller dışında akvaryumdan çıkarmamanızı öneririm.

Yanına birtane daha almam gereklimi yoksa sadece tek olarak yaşarmı problem olmadan ?

tek yaşarlar ama yinede istiyorsanız ona arkadaş alabilirsiniz.. ben yem olarak karides veriyorum ve iştahla yiyorlar tavsiye ederim :smile::smile:

Akvaryum bu şekilde eksiklerimi tamamlarsanız sevinirim ilk defa bakıyorum birşey olmasını istemiyorum bu yuzden sorularım çok olabiliyor. kusura bakmayın.
mailto:/34guc0k.jpg

Kaplumbağalar tek yaşayacaklar diye bir kural yok ama ileride kavga durumu olduğunda ayırma şansınız varsa yanına arkadaş alın. Aksi halde çok zorluk çıkar.

Yem olarak sadece karides vermek uygun değil. Stick ana yemlerden almanız gerekiyor. Beslenme bölümünü incelemenizi öneririm.

Akvaryumdaki minik taşlar tehlikeli gibi. Üzerlerindeki büyük kayalar devrilmesin. Renkli taşlar boyalı ise salınım yapabilir.

planetlove' Alıntı:
Akvaryum bu şekilde eksiklerimi tamamlarsanız sevinirim ilk defa bakıyorum birşey olmasını istemiyorum bu yuzden sorularım çok olabiliyor. kusura bakmayın.
mailto:/34guc0k.jpg

akvaryumda ısıtıcınız varmı ?

akvaryumdan kuru alan için bir taş hariç gerisini çıkarın. malum hayvanın rahat yüzmesi lazım artı cam çatlatma riski var. alt kısmı da kumla kaplayın alt cam gözükmesin.

Dediklerinizi uyguladım yarında yem alıcam bugunluk artık aç kalacak kıvırcık var evde verebilirmiyim bugunluk eğer verebilirsen nasıl vericek ufak parçalaramı ayırıcam yoksa biraz suya mı atmam lazım kendi mi ısıra ısıra yer yada salatalık ?

kaplumbağanız daha ufak kıvırcığı belki yemeyebilir ama bir deneyin. salatalık vermeyin onu yiyecek kuvvette çenesi yok. sera raffy p ve tetra reptomin alın ve hafif kırarak verin. karideside yan yem olarak 2 yada 3 günde bir verin. şu an yiyecek birşey yoksa yumurta kaynatın ve beyaz kısmını ufak hale getirip taş üstüne biraz koyun yerse gene verin.

Yüzme konusundada sıkıntı yaşıyor su üstüne çıkamıyor hemen karaya kaçıyor ufak oldugundan mı kaynaklanıyor bu acaba ?

pet shoplarda hayvanlara bir iki cm'lik suda baktıkları için hayvan daha yüzme safhasına geçememiş zamanla bunu yapacaktır. size ve yeni ortamına da alışma süreci olacaktır, ve bu aşamada birkaç gün yem yemek bile istemeyebilir endişelenmeyin. tam tersine suya batamıyorsa endişe duyun bu hastalık habercisidir.

Bazen kafasını bi suya sokuyor sonra suya giriyor ama çok yukarılara tımanamıyor ancak yanlamasına yüzebiliyor tekrar karaya çıkıyor bilgileriniz için teşekkürler yarın yemleme işlemini gerçekleştiricem dediğiniz gibi sağolun son bir soru bi süre sopnra arada çıkarım elime albilirmiyim sevmek için =)

bu pek hoşlarına giden bir durum değil. su içinde kendini sevdirecek hareketler yapsalarda soğukkanlı canlılar. elinize alabilirsiniz yalnız fazla tutmayın üşüyebilir. herhangi bir yere koymayın. halı, koltuk vs. hastalık kapabilir. bunun harici elinize alırken (mikrop kapmaması için) ve akvaryum koyduktan sonra veya akvaryumla ilgili herhangi birşey yaptığınızda mutlaka elinizi yıkayın. (buda sizin mikrop kapmamanız için) çünkü vücutları salmonella bakterisi üretir. bu bize zararlıdır.

Geri