Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yem programı

mertcanerdinc

Taç 2 Üye
Merhaba ,

2 kaplumbagamda 10 cm i gectigi icin ve 1 yasini doldurdigu icin artik bitkisel yeme gecme vaktinin geldigini dusunuyorum . Bende sera raffy p sera raffy mineral ve jbl agil var . Bu yemlerim henüz bitmedi ama 3-4 gun icinde farkli yem siparisi vermek istiyorum . Hangi yemleri almam daha iyi olur ? Önerilerinizi bekliyorum .
NOT : Kaplumbagalarim agil i bile goremiyor heyecandan raffy I almak istemiyorum .

Cvp: Yem programı

Mertcan Bitkisel yem olarak Sera Vital alabilirsin.

Bunları biliyorsundur ama bilgi mahiyetinde yazayım. Yem katagorisi ve çeşitliliği hakkında ise ana yem olarak sera raffy p, tetra reptomin, sera carnivor, jbl agil. Ek yem olarak sera royal, sera raffy I, jbl energil, tetra gammarus-jbl-gammarus. Destek yem, sera mineral, jbl calcil. Bitkisel yem ise sera vital.

Alırken benim düştüğüm hataya düşme ve tarihine dikkat et. İnternetten sipariş ediyorsan özellikle alacağın siteyi aramanı, tarihi 2015 başı veya en kötü 2014 sonuna doğru olan yemleri göndermelerini rica edersin.

Son olarakta haftada bir gün aç bırakmaya başladın mı ?

Evet yazdiklarinizin hepsini biliyorum ama ben yinede tavsiye alayim dedim . Hayir 1 gun ac birakmiyorum . Aslinda neden birakildigini bilmiyorum

Mertcan, Emin uygun yem çeşitlerini güzelce yazmış.

Aç bırakma konusu sindirim sistemin dinlenmesi için. Tabi hayvanın hareketlerinin yavaşlamasıda etkendir. Doğada bu konu çok daha düzenli. Yavrular yüksek metabolizma ve enerjik yapıları sayesinde bir süre buna gerek duymuyor ancak erişkinler bunu yapmalı. Kış uykusu sonuçlarından biride bu dinlenme durumudur. Biz bunu uyku dışında daha az miktarda yapıyoruz.

mertcan elindeki yemlere devam et. bunların yanına sera royal veya jbl energil al. royal 1000 ml'lik satılır; energil 500 ml'lik var. bitkisel olarakta vital. bunlara ek olarak tetra reptominde alabilirsin.

Cem abi agil ve raffy p oldugu icin reptomin e gerek duymadim . Royal in kucukleri yok mu ? 1000 ml bitiremem ben

Maalesef Mertcan tek tip mevcut royal'da.

energilin 500 ml'liği vardı diye biliyorum. bende de iki hayvan ve royal var. yakında seneyi devireceğim daha yarısına yeni geldim.

reptominde yosun içeriği var. yani bir bakıma bitkisel içerikli diyebiliriz. energilde royalle emsal ama büyüklüklerini emreye sor ben kullanmadım.

Yok Cem abi royal ile energil in icerogi ayni mi diye sordum ? Galiba yanliş anladiniz

Tamam Cem abi sorarim .

Energil de küçük ve orta boy kaplumbağalar için öneriliyor. Yalnız Cem abi Energilde de en ufak boy 1000 ml diye biliyorum.

Ve evet Mertcan birbirine benziyor

Bunu en iyi nasıl yaparsın Mertcan, Eğer etrafında/arkadaşlarının arasında da kaplumbağa besleyen varsa ortaklaşa alırsınız. Ancak böyle kullanılabilir diye düşünüyorum. Cem abide yazmış zaten 1 sene oldu ve neredeyse yarısına geldim 2 kaplumbağa için diye. Ben de şu an için sırf bu yüzden alamıyorum ama yakında bir arkadaşım da alacak kaplumbağa ve bahsettiğim şekilde alacağım.

http://www.jbl.de/

Bu sayfada sürüngenlerde yemler var. Orada energili bulup boylarına bakabilirsiniz arkadaşlar. Telefondan detaya ulaşamadım ama bildiğim iki boyu 1000 ml büyük boy ve dahada büyük 2,5 kg kova olan. İçerik royal ile aynı. Ama royalde daha ufak balık ve karidesler var. Energildekiler kesin doğranmalı. Balıklar tropical dried fish gibi. Royalde ise her boy var. Tümünü kullandım. Hatta şu an royal ve energil ikiside mevcut. Yavru kaplumbağalara verdiğim minik balıklarda var royal içerisinde. 2014 sonu olan bir royal iki genç kaplumbağayı 1,5 sene götürür gibi. Belki biraz artar.

Geri