Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yem secimi hakkinda?

mithat

Bronz 2 Üye
Arkadaslar ben yarin yem siparisi vericem ama jbl agil mi alayim calcil mi ? Gammarus var zaten ek olarak siz hangisini tercih ediyosunuz birisi kemik gelisimi digeri kabuk gelisimi yaziyor. Ayrica murekkep baligi kemigi de alacagim o da kemik gelisimi icin diyor fakat bunu nasil verecegim hakkinda bilgim yok yardimci olursaniz cok sevinirim iyi aksamlar

Cvp: yem secimi hakkinda ?

gil kemik gelişimi; calcil kabuk yumuşamasını önleyici yemdir. ben haftada agilden 2 defa calcilden bir defa birer tane veriyorum. bunları en ufak kutuda alın 100 ml'lik. az kullanıldığı için bitmiyor ve son kullanma tarihini aşma durumu var. alırken en ileri tarihli alın.

mürekkep balığı kemiğini toz haline getirip raffy p gibi ufak yem üstüne dökün veya yeme bir damla su damlatıp tozun üstünden gezdirerek yapışmasını sağlayın ve direk ağzına tıkayın. suya değerse dökülür. ben calcil, agil verdiğim için gerek duymuyorum. zaten bütün yemlerinde eser miktarda içerik olarak var bunlar. elimde var mı dersen var ama kullanmıyorum. onun yerine yumurta kabuğunuda ezip o şekle getirebilirsin ama mürekkep kadar ince olmaz. ayda bir de haşlanmış yumurta beyazından, sarısı olmaz küp şekerin yarısı kadar veriyorum. zaten kabukta yumuşama farketmezsen gerekte yok. kalsiyumun fazlası aşırı sertleşme yapacağından gelişiminde olumsuz olur.

İkiside faydalı yemler. Yavrular yemede biraz zorlansada zamanla daha rahat yerler. Gerçi zorlanmalarıda tırnakları için iyi, gelişimlerine faydalı.

Calcil alırsanız mürekkep balığı kemiği vermenize gerek olmaz. Ama almazsanız iki haftada bir kez verebilirsiniz. Bunu kemiği toz haline getirip ıslak yada vitamin damlatılmış yeme bulayarak direk ağzına verebilirsiniz. Suya atarsanız dağılır ve anlamı kalmaz.

RE: yem secimi hakkinda ?

Cok tesekkur ederim ozaman agil ve calcil yeterli olur mu diyorsunuz ?

yeterlidir. bunlardan başka karides veya o türev bir yem ve ana yemler ( tetra reptomin, sera raffy p ve carnivor) + yeşillik. bunlar olması gerekenler daha sonrası zamanla artıracağınız çeşitlerle desteklenecektir. bir de vitamin damla tozuda var ama ben sevmiyorum.

Çeşit ne kadar fazla olursa tabiki o kadar iyi. Ama sadece ana yem ve ek yemle beslenen kaplumbağalara göre agil ve calcil ile daha şanslı olacaklar. Bende ilerde çeşit olsun derseniz bunlardan sonra Sera Mineral yemi öneririm. Raffy P içinde az sayıda bulunuyor. Bu yem varsa mineral olanı bir süre almasanızda olur.

RE: yem secimi hakkinda ?

Bilgiler icin cok tesekkur ederim :)

Geri