Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yem sorunu

ozgun

Bronz 5 Üye
Merhaba,
Fışfış ve Fıstık isimli iki kaplumbağam var. Bir tane daha hasta kaplumbağayı eve getirmiştim ama ne yazık ki kaybettik,bunu da yazmıştım. Şimdi ötekilere daha bir dikkat etmeye başladım. Fışfış aşağı yukarı bir buçuk yaşında bir kaplumbağa. Aldığımda 1TL kadardı, şimdi kabuk çapı 12 cm kadar.Ona kendi yaptığım, içinde havuç,marul,roka,tavuk eti,vitamin vs. bulunan bir yem yediriyorum. Bu yem için adeta çıldırıyor. Fakat Fıstık, benim ufak kaplumbağa (o da aşağı yukarı 5-6 aylık) geldiği günden beri bir lokma olsun karidesten başka yem yemedi. Ne hazır yemlerden, ne benim yaptığımdan, hiç bir şeyden yemedi. Son günlerde sadece bitkisel içerikli yem veriyorum, uzun bir süre inatlaşıyoruz,mümkün değil yemiyor ve ben de aç kalmasın diye karides veriyorum yine. Şimdi, bir kaplumbağa belli bir yaştan sonra bitkisel ağırlıklı beslenmeli diye biliyorum. Hangi yaştan sonra bitkisel beslenmeli? Benim ufaklığa ne şekilde bitkisel besini alıştırabilirim? Bir de yetişkin kaplumbağalar 2-3 günde bir beslenmeli gibisinden bir şey okumuştum. Bu doğru mudur? Bir kaplumbağa ne zaman 'yetişkin' sayılır? Acaba yemi evde kendim yaparak iyi mi ediyorum? Böyle daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum, acaba gerçekten öyle midir? Çok soru sordum ama bu sorular kafamı öylesine kurcalıyor ki.. Şimdiden teşekkür ederim

Cvp: yem sorunu

1-2 seneden sonra kaplumbağalar gençlik dönemini atlatır, cinsel olgunluğa erişirler. Kabuk boyu 10cme ulaştıktan sonra bitkisel yeme geçiş yapılmalıdır. Çünkü büyüme artık yavaş yavaş azalır ve proteine ihtiyaç fazla duyulmaz. 1.5 yaşındaki kaplumbağanız için evde hazırladığınız yem bence uygundur. Bu şekilde karışımlar yapanlar var. Yanına ek olarak proteini düşük hazır yemlerden de verebilirsiniz.

Diğer kaplumbağanız ise daha bebek. En azından 8-10cmye kadar bol bol protein almalı. Bu yaşta bitkisel besin sevmemesi gayet normal. Ancak stick yem dediğimiz hazır yemlerden yemesi gerekir. Tek başına karides çok sağlıksızdır. Bu sorunu yaşayan bir çok insan var. Genelde 1-2 gün belki 3-4 gün aç bırakıp yedirebilirsiniz. Yine yemezse son çare stick yemi karidesin içinde bir süre tutup kokusu sindikten sonra vermeniz. Eninde sonunda yiyecektir ve yemesi de gerekir. Bu kaplumbağanıza siz yine bitkisel yeme alıştırın ama büyük olan kadar vermeyin.

Genel kanı 10cmden sonra ağırlıkklı olarak protein oranı düşük bitkisel yemler ve bolca sebze ancak az da olsa karides verilebilir. Ufak kaplumbağalar için ise alıştırma evresi olarak arada sırada bitkisel yemler ancak protein oranı yüksek bir ana yem kesinlikle verilmeli ve haftada 3 gün karides ve vitaminle desteklenmeli. Bunlar dışında roka , karahindiba ve yeşil kıvırcık marul hepsi için sınıorsız menü olabilir.

Beni tavsiyem bir tane protein oranı yüksek ana yem tetra rteptomin veya Raffy P gibi alıp yavru kaplumbağanıza vermeniz, büyük kaplumbağanıza ise bunu ek yem olarak kullanmanızdır.

Umarım yardımcı olabilmişimdir, saygılarımla..

çok teşekkür ederim, mükemmel açıklamışsınız

Benim de beslenme öğünleri hakkında bi' sorum olacaktı;

Her gün kafalarının büyüklüğünde yem vermemiz gerekiyor. Peki bunu 2 öğüne mi yaymalıyız, yoksa günde tek seferde de verebilir miyiz?

Bu biraz da tercih meselesine bağlı.

Bana göre küçük kaplumbağalar günde 2 öğün şeklinde beslenebilir.

Arzu Hanım'ın da dediği gibi 1-2 yaşına kadar(genç kaplumbağalar) günde iki öğün, 3-4 yaşına kadar günde tek öğün ve daha sonra haftada 3-4 öğün şeklinde beslenmesi genel kanı. Hatta MIT Üniversitesinde yayınlanan bir makalede akşamüstüne doğru bslenmesi tavsiye ediliyor.

çook tesekkurler emın emre cok acıklayıcı seyler bunlar cook sağol :))

Geri