Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yem Yememe

hsyin37

Bronz 5 Üye
Ben dün akşam iki tane kaplumbağa aldım.Kaplumbağa bahçesinde bakıyorum.Yaz gelince 60 litrelik akvaryuma alacağım.Yem olarakta "Sanyu Turtle Stick" Yeminden aldım dün akşam yem attım sabaha kadar yeme dokunan olmadı.Ayrıca sobanın yanında duruyolar.Yem yemeyerek ölecekler diye korkuyorum.Bunların iştahla yiyeceği başka ne verebilirim ?

Cvp: Yem Yememe

ilk bir hafta felan kaplumbağa alışma süresindedir onun için telaşa gerek yok yaza akvaryum alıcaksan bi tane ısıtıcı al su seviyeni yükselt ortaya taş koy sanyu çok kalitesiz bir marka onun yerine tetra reptomin al

Kaplumbağa bahçesine ısıtıcı koyamam ki zaten üşüyeceklerini sanmıyorum sobanın hemen yanına sehpa ile koydum araya ceryan da yapmaz :) peki bu yemi kullansam bişey olur mu bide sucuk falan versem yermi ?

ısıtıcı şart 28 dereceye ayarlı olması lazım
sanyu kalitesiz bi yemdir sucuk felan verme alışırlarsa diğer yemlerden uzak duruyorlar ana yem tetra reptomin salam sucuk yerine marul verebilirsin

Tetra reptomin demişsinizde çok pahalı yem 35-40 lira civarı bende o kadar bütçe yok bende daha önce 5 yaşında vardı su kaplumbağası ne versm yiyodu salam , sucuk,marul,ekmek ,balık yemi :) Onu daha sonra babamın sayesinde kış günü küçükcekmece gölüne bıraktık yaşarmı bilmiyorum adı mematiydi :(

Göle bırakarak çok yanlış yapmışsınız tetra reptomin 100mllikten alın 5 tl civarı
yazdıklarınızda kaplumbağaya uygun değil çok bilinçsizce davranıp evde ne bulursanız vermişsiniz

Sizce yaşarmı gölde :(

Ama benim kaplumbağa yem yer dimi dün akşam aldım yem yemeyerek ölmesinden korkuyorum :(

su kaplumbağaları bizim iklimimize uygun değil ve doğal ortamı bozabilir

Peki benim kaplumbağamı dün akşam aldım açlıktan ölmez dimi.?

Sizce yaşarmı gölde :(

ölmez 1 2 hafta alışma süresinden geçenlerde oluyor

Tamam saolun verdiğiniz bilgilerden dolayı :) Peki akvaryumda beslenecek başka kaplumbağa türleri varmı ?

üşüceklerini sanmıyorum demeniz yanlış bi durum dışarıdan gelen ısı suyu ne kadar ısıtabilir ki birde içeriden suyun içindeki ısıtıcıyı düşünün ne kadar farkeder ve bu şekilde çok dayanamaz söyliyim ısıtıcı alman şart.yem konusuna gelince su ne kadar uygun sıcaklıktaysa kaplumbağa o kadar iştahlı olur.ısıtıcı olmadan o suda zaten soğuk olduğu için metabolizması yavaştır yemez.ve bi süre daha devam edersen o şekilde hastalanır hiç kurtaramazsın.ayrıca kaplumbağayı bidaha asla göle bırakmayın.bıraktıktan sonra 2 gün bile dayanamamıştır o hayvan.

Hüseyin şu anda başka bir kaplumbağa almayı düşünme madem akvaryuma geççen ozaman akvaryumun yeteri kadar büyük olursa bir tane daha alırsın ben hiç almamandan yanayım kaplumbağalar sosyal hayvanlar değilllerdir.asla ve asla kıyma,sucuk,salam,sosis verme bunları verince hem normal yemleri yemiyor hemde içerisinde kaplumbağalara göre aşırı miktarda tuz ve yağ var nerden duyduysan bilmiyorum ama tetra reptomin 40tl`lik bir yem değil 4-5tlye bulabilirsin sen şimdilik internetten alışveriş etme şansın varsa mailto:/urun_detay.aspx?kat=153&urn=1248 linkde verdiğim yemden al bu yem yani Sera raffy P kaplumbağalar için ana yemdir.
biran önce akvaryuma geçmelisin hiç olmazsa çok küçük bir akvaryum sistemi al herşeyini kalitesiz alırsın sonra büyük akvaryuma geçersin asıl önemli olan konu su ısısı bir ısıtıcı bulman gerek işte bunun için akvaryum al diyorum.

Bakım konusu;
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakiminda-temel-bilgiler.html

Beslenme konusu;
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html

Yukarıdaki konularda su kaplumbağası beslemek için yapılması gerekenleri belirttim. Kısa bir süre ayırıp okursanız faydalı olur.

Bunun dışında kışın göle bıraktığınız kaplumbağa bir kaç gün içinde ölmüştür. Elinizdeki kaplumbağa en inatçı ve ürkeği dahi olsa uygun şartlarda bir kaç hafta içinde yemini yer. Ancak ısısı uygun olmayan suda kuru alan ve ısıtma lambası da olmazsa metabolizma yavaşlar ve hastalanma sürecine girer. Yem yese dahi hasta olması kaçınılmaz. Rahatça yüzemezse dalıp çıkamazsa ayrıca gelişemez. Yapılması gereken çok şey var.

juenden alışveriş sonrası hediye olarak sanyudan ince poşet bir yem koymuşlardı. çok berbat bir yem attım bir kenara duruyor. poşeti açmadım. kalitenin zerresi yok.

hüseyin alışma süreci bir yana bu yem bile yememesine etken. önceki hayvan için, biz petshopa verene kadar sahiplendirin diyoruz ama sizin yaptığınız kötü olmuş keşke petshopa bıraksaydınız. o zaman yaşama şansı olurdu. emrenin (AEK) açıklamalarını özellikle iyi oku. başka birşey okumana gerek yok.

Geri