Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yem

memolik1234

Bronz 4 Üye
ben tetra reptomin ve karides yemlerini kullaıyorum.i Sizce bunlar uygunmudur başka alcağım yemler olmalımı?
mailto:/evcil-hayvan-petshop/tetra-reptomin-100-ml-22-gr-38437307

Bunlar ana ve ek yem. Sera mineral destek yemide almak iyi olur. İmkan var çeşitlilik yapılabilirse ana yeme ilave sera raffy p de olur. Hayvan yavru ise. Hayvan 8 cm olduysa sera vital bitkisel yem gerekir.

Cvp: Yem

Ana yem olarak sera raffy p de alabilirsin.

Aslında alabileceğiN yemler ve çeşitlikleri hakkında şu başlığa göz atabilirsin.
mailto:/forum/Konu-bazi-yemler-ve-icerikleri.html

Bence uygun değil.Bende ne yazık ki kaplumbağamı yanlış yem ile besliyorum.Ama şu noktanın üzerinde durun lütfen.Karidesi kesinlikle hergün özeliklede öğünlerde vermeyin.Sadece 3-5 gün ara ile bir kere olmaya mahsus verin.Ki eğer kapluşlarınızın obezite (ALLAH KORUSUN <3) olmasını istemiyorsanız.Hadi size kapluşlu günler... :33::33::33:

evet arkadaşların dediği gibi mineral yem de alırsan çok güzel olur. haftada 1 kere versen yeter.

benimkine bir türlü raptomini yediremiyorum :) sera raffy p ve ı aldıktan sonra hele aç kalsa bile yediremedim. bu konuda çok dertliyim :)

ozge35' Alıntı:
evet arkadaşların dediği gibi mineral yem de alırsan çok güzel olur. haftada 1 kere versen yeter.

benimkine bir türlü raptomini yediremiyorum :) sera raffy p ve ı aldıktan sonra hele aç kalsa bile yediremedim. bu konuda çok dertliyim :)

valla benimkiler ne bulurlarsa yiyolar kuru alaının vantuzlarını bile ısırıyorlardı :D

reptomin ile başlandığında yiyorlar. ama gammarusa başlanıldığında biraz uzaklaştıkları belli. içeriğindeki yosun bileşimi sebebiyle protein kokusunu önlüyor sanırım, biraz daha zaman lazım özellikle ot türevli yemeye başladıklarında. raffy ile devam et. hatta carnivorda alabilirsin. bir kaç tanesini raffy p kutusuna atıp kokunun sinmesini bekleyerek verebilirsin.

cem' Alıntı:
reptomin ile başlandığında yiyorlar. ama gammarusa başlanıldığında biraz uzaklaştıkları belli. içeriğindeki yosun bileşimi sebebiyle protein kokusunu önlüyor sanırım, biraz daha zaman lazım özellikle ot türevli yemeye başladıklarında. raffy ile devam et. hatta carnivorda alabilirsin. bir kaç tanesini raffy p kutusuna atıp kokunun sinmesini bekleyerek verebilirsin.

bir de öyle deneyelim bakalım :) aslında ilk önce reptomin ile başlamıştım. daha sonra sera raffy p de alıp günde 1er öğün çeşit olsun dedim. serayı yedikten sonra yememeye başladı. inşallah o yöntemle yer :) bir de reptomin sert olduğu için verdiğim zamanlarda ağzına alsa bile bölemediği için ağzına alıp geri fırlatıyor :D

Benimde Sera Raffy P bitti geçen gün . 100 ml lik tetra reptominlerden aldım farklılık olsun diye. Küçük olan iştahla yedi fakat büyüğü gammarus istiyor sürekli. En yakın zamanda serayıda almayı düşünüyorum . Cem abi kaç yaşından sonra ağırlıklı bitkisel besleniyor tosbağalar ? Carnivol icin erken mi ?

özür dilerim Herbivor için erken mi ? Carnivor ile karıştı .

Kabuk boyu 6 cm yi bulunca yavaş yavaş bitkisel beslemeye alıştırılmalı, 8 cm yi bulunca öğününün 1/5 oranında bitkisel yemler verilmeli ve haftada 1 gün aç bırakma durumu olmalıdır. 12 cm yi bulduğunda bu oran 1/4 e yükseltilir, 15 cm ye geldiğinde ise arka arkaya olmamak üzere aç bırakılacağı gün sayısı 2 ye çıkartılmalı ve 1/3 oranında bitkisel besine dönülmelidir.

Hayvan 25 cm olduğunda aç gün sayısını arka arkaya olmadan üç yapabilirsiniz. Bitkisel yem oranı da 2/5 yada biraz fazla olarak belirlenebilir. Gene bolca taze sebze çok uygun olacaktır.

emre bizimkilerin ot türevli yem olarak yedikleri tek yem sera vital. herbivor ve agiverti yemiyorlar. belki 15 cm kabuk boyunu geçtiklerinde herbivor denenebilir ama benimkiler o boya gelmediği için bilemiyorum. ama 6-7 cm boydaylarken almıştım yemediler. kara kaplumbağası besleyen birine verdim. agiverti de attım bir kenarda duruyor öylece.

emin gerekenleri anlatmış. yeme geçmeden evvel marul, kıvırcık ve salatalık gibi taze besinlerle başlanılmalı. ben vitale 10 cm kabuk boyuna ulaştıklarında başlamıştım ama 8-9 gibi de alınabilir.

taze besin olarak nitelendirdiklerimi normal yem düzenini bozmadan ara öğün olarak öğle civarları verebilirsin. en az iki günde bir olabilir. kabuklarının yarısı oranında yeterli, yeme geçtiğinde ise normal yem düzeninde ve kurutulmuş yemlerle aynı gün içerisinde veya günlük tek öğün durumuna geldiğinde ertesi günü verilerek aşırı protein alımı düşürülmüş olur.

Geri