Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yemeye İkna Etme Yöntemleri

yes23

Platin 5 Üye
[align=CENTER]
kaplumbaga-ticareti.jpg

Yemeye İkna Etme Yöntemleri
[/align]
Eğer kaplumbağanız yem yemeyi reddediyorsa öncelikle su sıcaklığının uygun olduğundan emin olun(23 - 25). Eğer su soğuksa iştahı kapanır ve aktivitesi de azalır. Eğer yeni kaplumbağa sahibi olduysanız onları suyun içinde beslemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Sıvı gıdaları elinizle verebilirsiniz ancak bunu ilk zamanlarda yapmayın. Yem yememesi henüz yeni geldiği eve alışamamasından da olabilir.

Kaplumbağa yem yemiyorsa güçlü kokulu ve parlak bir yem genelde işe yarar. Örneğin konserve ton balığı yemi nemlendirmek ve kokusunu güçlendirmek için kullanılabilir. Ancak bu bir tedavi yöntemi değildir, sadece geçici bir çözümdür.

Kaplumbağayı yemeye ikna etmek için bir gıda listesi:

• Canlı Yemler
  1. Lepistes
  2. Pembemsi Kırmızı Golyan Balığı
  3. Cırcır böceği(Başsız)
  4. Su ve kara solucanları
  • Diğer Yemler
  1. Haşlanmış yumurta beyazı
  2. Haşlanmış tavuk, hindi
  3. Somon(Konserve)
  4. Tuna(Konserve)
  5. Kan Solucanı(Titrek Sinek Larvası)
  6. Gammarus(Karides)
  7. Su Solucanları(Dondurularak Kurutulmuş)
Pelet Yemleri ve Sebzeleri Yemeye İkna Etme Yöntemleri

Pelet yemler kaplumbağalarımızın beslenmesinin temelini oluşturmaktadır. Eğer hâlâ pelet yeminiz yoksa hemen bir tane edinin(Kutu). Ton balığı daha önce de dediğim gibi yeme çekicilik katar. Ton balığını yeme sürerek, yeme katarak kaplumbağanızın yemi yemesini sağlayabilirsiniz. Ton balığını iyice yedirip kurumasını bekledikten sonra yemi suya atabilirsiniz.

Tabii her zaman pelet yemlere başka gıdalar karıştırabilirsiniz(Bkz. Liste). Yeni kaplumbağalar yavru ya da yetişkin olsun yeni bir ortama gelince yeme konusunda isteksiz olabilirler.

Yemi suya bırakıp gittiğinizde ve geri geldiğinizde yemi göremeyince sevinç nidalarıyla ortalıkta dolaşmayın, belki de suda ayrılmıştır ya da filtre yemi çekmiştir.

Sebzelere ise özellikle yaşlı olanlar ilgi gösterir(Tam tersini söyleyen bir makalem var, biliyorum ancak çeviri yapıyorum, hata yapmış da olabilirim.). Ancak genç kaplumbağalar da sebzeye ilgi gösterebilir. Eğer ilgileniyorsa sebze verilmeye devam edilmelidir.

Sebze konusunda bir diğer alternatif ise su bitkileridir. Hem bakımı kolaydır, hem ucuzdur, hem sağlıklıdır, hem besleyicidir. Ancak suya koymadan önce iyi yıkanması gerekir. Bu bitkilerin üzerinde salyangoz olabilir.

Çeviri: Uğur Ali Kaplan
Kaynak: Red Ear Slider | Entice Eating​

Not: Bu çeviri daha önce şahsım tarafından yapılmış, konu olarak yayınlanmıştır. Ancak web sitesi sayfayı değiştirmiştir. Ben de bu yüzden tekrar çeviri yaptım. Önceki konuyla birleştirilebilir, bilginize...

Cvp: Yemeye İkna Etme Yöntemleri

Çok teşekkürler, hepsini tek tek okudum..

Teşekkürler paylaşım için

Teşekkürler

Ben de yorum yaptığınız ve okuduğunuz için sizlere teşekkür ederim.

paylaşım için teşekkürler:D yeni anne ve babalar için faydalı bir bilgi ama allahtan benimkiler lop lop götürüyorlar:)

çevirileriniz çok güzel konu da çok yararlı olmuş teşekkür ederiz :)

Elinize sağlık. Paylaşımlarınız çok yararlı :)

Yorumlarınız ve verdiğiniz puanlar için teşekkürler. Bu şekilde devam etmeye çalışacağım :)

Geri