Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yemleme hakkında

agritux

Gümüş 5 Üye
Kaplumbağam şimdi 6 cm oldu.
sera raffy P
sera raffy I
sera raffy P
sera raffy Mineral
sera raffy P
sera raffy I
sera raffy P

döngüsü ile besliyorum. Kafa büyüklüğü kadar veriyorum her seferinde.

Ama aklıma takılan 8 cm kabuk boyuna kadar bu şekilde yemleme önerildi bana.
8 cm den sonra ne öneriliyor? :)

Bir de şu var, hangi gün hangi yemi vereceğime dair bilgi verecek bir android uygulaması biliyor musunuz?
Bu aralar biraz kafam dolu ve bazen uzunca düşünmem gerekiyor hatırlayabilmek için.
Komik biliyorum ama inanın durum bu.
Ben 3 yeme ait döngüyü belirteceğim ve uygulama ben başka bir şey yapmaksızın bana o gün ne vereceğim hakkında bilgi verecek. Var mıdır böyle bir uygulama?

Teşekkürler.

Cvp: Yemleme hakkında

Benim kaplumbağam 10 cm yi geçti haftada bir gün aç kalıyor forumdan öğrenmiştim ama 8 cm de öyle birşey yoktur belki..

Kaplumbağa beslenmesi hangi boyutta olursa olsun kafa ölçüsü kadar verilmeli . 8 cm olmuş maşallah . 1-2 ay sonra tek oğün vermeye başlayın . Sera L yi anlayamadım . Benim kullandığın programı size verebilirim . Aynı zamanda sera vitale baslama zamanı gelmiş . Bunlara ek olarak gammarus da almalısınız

Raffy L dediginiz I sanirim neyse bu programi word e yazip bastirip yemlerin oldugu yere koyabilirsiniz bende ayin hergunu farkli hatta her ay bile sirasi degisiyor ben boyle yapiyorum

Cvp: RE: Yemleme hakkında

mertcanerdinc' Alıntı:
Kaplumbağa beslenmesi hangi boyutta olursa olsun kafa ölçüsü kadar verilmeli . 8 cm olmuş maşallah . 1-2 ay sonra tek oğün vermeye başlayın . Sera L yi anlayamadım . Benim kullandığın programı size verebilirim . Aynı zamanda sera vitale baslama zamanı gelmiş . Bunlara ek olarak gammarus da almalısınız
L dediğim I kafam karışmış :)
ben tek öğün beslemeye başladım bir aydır öyle yapıyorum yanlış mı olmuş?

kağıda yazıp yanına koy akvaryumun, bende bazen karıştırıyorum, bakıyorum. kaplumbağa 6 cm. bunların yanına tetra repto ve jbl agilde alacaksın. yalnız alacağın yemler 2015 yılı, bulamazsan 2014 kasımdan sonrası olsun.

ben 8 cm'ye kadar çift öğün olmalı diye düşünüyorum. yemleri güne bölünce faydasını daha iyi görüyor fazlası dışkıyla gitmiyor. gerçi sonra onu da yiyorlar o ayrı. bu zamanlar gelişimin iyi olduğu zamanlar. 8-10 cm tek öğün 10 cm'den itibaren bir gün aç. ilerleyen safhalarda aç gün ikiye çıkıyor. emre biraz daha erken tek öğün düşünüyor. bu konuda anlaşamadık. :smile:

yanlışım varsa düzelt emre :smile:

Doğru hatırlıyorsun Cem :) Ben 5 cm bilemedin 6 cm sonrası tek öğün öneriyorum. Bunu veteriner tavsiyesi ile uyguluyorum. İki öğünün zararıda olmaz bence.
8 cm sonrası aç gün ve bitkisel besin yani sera vital yemde devreye girer.

Burada beslenme kısmında detaylar yazılı.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

Dışkı konusunu da soracaktım iyi oldu cem söylediğin. O halde ben iki öğün vereyim bir müddet daha.
Söylediğin yemleri juen den alacağım. Ilk baş bir arayıp sorayım 2015 varmı diye.
Peki onları beslenme programına ne şekil yerleştireyim?

arda iki öğün yapacaksan kafa hacmini aşmamak kaydıyla Raffy I 2 günde bir tek öğün olacak şekilde olsun şimdiki düzen.

sabah sera raffy P - akşam raffy P
sabah sera raffy I - akşam raffy P
sabah sera raffy Mineral - akşam raffy Mineral
sabah sera raffy P - akşam raffy I
sabah sera raffy P - akşam raffy I

yeni yemleri alacağın zaman şu şekilde olsun.

sabah sera raffy P - akşam agil
sabah sera raffy I - akşam reptomin
sabah sera raffy P - akşam agil
sabah sera raffy Mineral - akşam raffy Mineral
sabah sera raffy agil - akşam reptomin
sabah sera raffy I - akşam raffy P
sabah sera raffy P - akşam reptomin

Cem raffy I az değil mi? Hayvan daha ufak.

o zaman mineralin 2. öğünü başka güne alınıp oraya raffy I konulabilir. mineral, en üst ve en alttaki sabah raffy P yerine konulabilir.

Merhabalar. Mevcut konum olduğundan dolayı yeni konu açmak istemedim.

7 aydır kaplumbağamdan ayrı idim. Askere gittim geldim. Bu süreçte güvendiğim bir arkadaşıma emanet ettim. Kaplumbağam tam 14cm olmuş :) Çok sağlıklı görünüyor. Allahtan hiç pişman olmadım. Aklım sürekli ondaydı.

Arkadaşım bu 7 ay içerisinde benim ona verdiğim beslenme planını uygulamış.
Ozamanlar 10cm falan idi sanırım.
Ve şu an yemleri de bitmiş durumda.

Yaklaşık 1.5 - 2 yaşında kaplumbağam. 14cm büyüklük normal mi?
Bir beslenme planı önerebilir misiniz?

Şöyle bir hesap ettim de 1.5 yaşında kaplumbağam. 2 yi bulmuyor.

bu kadar geliştiğine göre gerçekten iyi bakmış. 2 yaş için 14 cm normal. 1.5 yaş için biraz hızlı gelişmiş. günde tek öğün ve bir gün aç gün yapmış mı ? yapmadıysa bundan sonra bu şekilde devam edeceksin. marul kıvırcık vermediyse onlara da başlat. vital yemde alacaksın.

Öncellikle hoşgeldin, Geçmiş olsun mu denir bilemedim :)

1,5 Yaş için 14cm biraz hızlı gelişmiş gibi geldi bana, bendekiler 2 yıl oldu 11-12 cm :( Gerçi biz 3 ay duraklama devride yaşadık belki benimkiler büyümemiştir.

Normal şartlarda 14cm için aylık program şekli;

12-15 cm arası verilecek aylık yem programı. Günde tek öğün, kafa hacmi kadar. Bu boydan sonra yem oranlarının düzenlenmesi haftalık olarak mümkün olmadığından aylık programa geçmek uygundur. 
1. Gün: sera vital
2. Gün: sera raffy I (muadili tetra gammarus, tropical river shrimp, tropical dried fish, sera royal, jbl energil)
3. Gün: jbl agil
4. Gün: sera mineral
5. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
6. Gün: aç gün (kabuk büyüklüğünde bir yaprak kıvırcık, marul vb.)
7. Gün: sera vital
8. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
9. Gün: sera raffy I (muadili tetra gammarus, tropical river shrimp, tropical dried fish, sera royal, jbl energil)
10. Gün: jbl agil
11. Gün: sera mineral
12. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
13. Gün: aç gün (kabuk büyüklüğünde bir yaprak kıvırcık, marul vb.)
14. Gün: sera vital
15. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
16. Gün: sera raffy I (muadili tetra gammarus, tropical river shrimp, tropical dried fish, sera royal, jbl energil)
17. Gün: jbl agil
18. Gün: sera vital
19. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
20. Gün: aç gün (kabuk büyüklüğünde bir yaprak kıvırcık, marul vb.)
21. Gün: sera vital
22. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
23. Gün: sera raffy I (muadili tetra gammarus, tropical river shrimp, tropical dried fish, sera royal, jbl energil)
24. Gün: jbl agil
25. Gün: sera mineral
26. Gün: sera vital
27. Gün: aç gün (kabuk büyüklüğünde bir yaprak kıvırcık, marul vb.)
28. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
29. Gün: sera vital
30. Gün: sera mineral
Raffy p içerisindeki kırmızı olanlarda mineral yemdir. Sera minerali ya bunlar bitince alın yada alırsanız onlarıda mineral günü verin.

Neslihan bende simdi anneannemlere sorum ne denir diye :) :)

Benimkiler 11 aylik erkek 11 cm digeri 9 cm oldu bence saglikli gelismis yani belki biraz hizli ama kotu degil :)

Neslihan Ali Sarp gerçekten güldürdünüz beni :) :)
Bu kadar bedelli askerlik yapan yada müsaade eden olduğuna göre vatan görevini gidip bizzat yaptığın için ben helal olsun diyorum Arda. Hoş geldin tekrar.
Hayvanından böyle uzak kalıp büyümüş görmekte ilginç bir tecrübedir muhtemelen :)
Neslihan ın verdiği programı tam olarak uygulayabilirsin. Bunun için sana gereken yemler minimum şunlar;
Sera Raffy p ve içindeki kırmızı mineral yemler yada ayrıca mineral yem,
JBL Agil,
Sera Vital
JBL Energil yada kutulu gammaruslardan biri. Ben energil öneririm.

Reptominde alırsan çeşitlilik olur.

Geri