Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni akvaryum

busra

Bronz 4 Üye
merhaba,
2 adet kapluş edindim daha yavrular,
forumda akvaryum önerilerine baktım ama hepsi bu kapluşlar için çok çok büyük değil mi?
hepi topu 5cm lik hayvanlar için 100cm 60cm ilk alanlar büyük değilmi
ben şimdilik en azından ufak bişe alıp içine de kuru alan olarak şu ürünleri düşündüm

şimdi nispeten ufak bir akvaryum alıp kuru alan olarak ta bunu kullanmak istiyorum
en az bikaç yıl?

ne dersiniz

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: yeni akvaryum

büşre akvaryumu büyük al alabildiğin kadar çünkü bu hayvanlar çabuk büyüyen hayvanlar mesela benimkilerde seninkiler boyundaydı 4 ayda 13 cm oldular ..

Su Kaplumbağası Bakım Kılavuzu'nu okumanızda fayda var.Okuduğunuz zaman akvaryum boyutları hakkında düşünceniz oturacaktır.

Bahsettiğiniz kuru alanlar kısa sürede işlevselliğini yitireceği için bir kaç yıllık sizi götürme planınız suya düşüyor.
Hazır kuru alan alacaksanız Exo Terra Turtle Bank ve Penn Plax Turtle Pier ürünleri piyasada mevcut.

foruma hoş geldin büşra. bu adalar olmaz. petrol artığı ve suya salınım yapıp koku verir. su yükseltme imkanın olmaz. bu hayvanlar için boyda uzunluk yüzüp büyüyüp gelişmelerine; derinlik ise akciğerlerinin gelişimine gereklidir. kuru alan olarak kullanman gerekenler turtle pier, turtle bank veya kuru alan konusunda arkadaşların el yapımı kuru alanları olabilir. akvaryum üstü cam kuru alanda yaptırabilirsin. su ısıtıcısı, kuru alan, kuru alana ısıtma lambası, filtre, tabana silis kum alacağın malzemelerdir.

hayvanlara gelirsek ilk sene kabuk boyları 8-10 cm 2. sene 12-13 cm, 3. sene 15-17 cm boylarına gelirler. bahsedilen ölçü ömürlüktür tek seferde alınıp ömür boyu gider. 100*50*60h veya 120*50*60h gibi. bunun maliyeti ekipmanlarla birlikte yüksek olur ama tek seferde alıp başka masraf yapmazsın. bu maliyet çok gelirse ara geçişli akvaryum ile başlarsın. bunda da en azından 100-140 lt akvaryum alman sürekli akvaryum ve ekipman değişimi masraflarından kurtarır. onun için tek ara geçişliden sonra ömürlüğe geçmen iyi olur. hazır akvaryum alacağını düşünerek 100*30*50h veya 80*30*50h ölçüleri civarı iyi olur. bu alacağın akvaryuma bağlı 2 veya 3 sene götürür. akvaryum ölçüsünü belirlediğinde o akvaryuma uygun malzemeleri burada müzakere ederiz. ısıtıcı ve filtrenin gücü gibi.

silis kum

lamba

ampul olarak bundan veya eski tip ampul armutlarda 60 W

lamba 12 saat yanmalı. aç kapa derdinden kurtulman için bu zamanlayıcıdan alırsan kendi zamanı gelince açılır kapanır.

ayrıca daha detaylı bilgi için bu konuyu da okumalısın.

yeme sera raffy P ile raffy I gammarusla başla. ayrıca sera, jbl, tetra ve tropical marka yemlerin dışındakilerden kullanma.

abi bu akşam bende o siteden sipariş verecem yeni akvaryum için kaç kilo yeterli olur?60 cm benimkisi boyuda bir okadar vardır herhal epeybide derin ...

en boy ölçüsü nedir ?

cem' Alıntı:
foruma hoş geldin büşra. bu adalar olmaz. petrol artığı ve suya salınım yapıp koku verir. su yükseltme imkanın olmaz. bu hayvanlar için boyda uzunluk yüzüp büyüyüp gelişmelerine; derinlik ise akciğerlerinin gelişimine gereklidir. kuru alan olarak kullanman gerekenler turtle pier, turtle bank veya kuru alan konusunda arkadaşların el yapımı kuru alanları olabilir. akvaryum üstü cam kuru alanda yaptırabilirsin. su ısıtıcısı, kuru alan, kuru alana ısıtma lambası, filtre, tabana silis kum alacağın malzemelerdir.

hayvanlara gelirsek ilk sene kabuk boyları 8-10 cm 2. sene 12-13 cm, 3. sene 15-17 cm boylarına gelirler. bahsedilen ölçü ömürlüktür tek seferde alınıp ömür boyu gider. 100*50*60h veya 120*50*60h gibi. bunun maliyeti ekipmanlarla birlikte yüksek olur ama tek seferde alıp başka masraf yapmazsın. bu maliyet çok gelirse ara geçişli akvaryum ile başlarsın. bunda da en azından 100-140 lt akvaryum alman sürekli akvaryum ve ekipman değişimi masraflarından kurtarır. onun için tek ara geçişliden sonra ömürlüğe geçmen iyi olur. hazır akvaryum alacağını düşünerek 100*30*50h veya 80*30*50h ölçüleri civarı iyi olur. bu alacağın akvaryuma bağlı 2 veya 3 sene götürür. akvaryum ölçüsünü belirlediğinde o akvaryuma uygun malzemeleri burada müzakere ederiz. ısıtıcı ve filtrenin gücü gibi.

silis kum

lamba

ampul olarak bundan veya eski tip ampul armutlarda 60 W

lamba 12 saat yanmalı. aç kapa derdinden kurtulman için bu zamanlayıcıdan alırsan kendi zamanı gelince açılır kapanır.

ayrıca daha detaylı bilgi için bu konuyu da okumalısın.

yeme sera raffy P ile raffy I gammarusla başla. ayrıca sera, jbl, tetra ve tropical marka yemlerin dışındakilerden kullanma.

cem hocam tam sipariş geçmiştim ki iptal ettim çünkü akvaryum ve kuru alanda derece yok
2-5 tl arası dereceler var hangisini almalıyım

bu iki derece kaliteli, sağlam ve evladiyeliktir. bu ikisinden birini terih et. diğer dereceler işine yaramaz. sticker dereceler cam kalınlığı ve güneşin geliş açısına bağlı net veri vermez. diğer cam iç dereeleri hayvanların kırma riski var.

cem' Alıntı:
bu iki derece kaliteli, sağlam ve evladiyeliktir. bu ikisinden birini terih et. diğer dereceler işine yaramaz. sticker dereceler cam kalınlığı ve güneşin geliş açısına bağlı net veri vermez. diğer cam iç dereeleri hayvanların kırma riski var.

TÜM ekipmanları edindim kargo gelmiş şu an işteyim gidince düzenleyeceğim
yanlız kafama takılan 2 şey var

1. bu ısıtıcılar tehlikeli değil mi? suya sokuyoruz sonuçta prizleri patlatıp eşyalar yanmasın?
nasıl kullanmalıyım işin açığı korkuyorum kullanmaya

2. si filtreyi 2.el aldım bi ark tan kabloda en dış kabloda soyulma var iç kablo görünüyor ama plastiği görünüyor bakırı içi değil sıkıntı olur mu
teşk ettim

ısıtıcıyı cama vantuzla tutturusan tehlike azalır pirizleir kolay kolay yakmaz su felan değmediği sürece..

Isıtıcı akvaryuma yerleştirildikten sonra 10-15 dakika suyun sıcaklığını algılaması için beklendikten sonra prize takılıp çalıştırılır.Temizlik yapılması gereken durumlarda da ısıtıcının fişi prizden çekildikten sonra aynı süre akvaryumdan çıkartılmak için kullanılır.Güvenlik talimatlarına uyulduğu sürece herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Filtre kablosunun açılmış kısmını her ihtimale karşın dayanıklılığı bakımından diğerlerine karşın daha üstün olduğu için elektrik bandı ile bir kaç tur bantlamak güvenlik açısından daha iyi olacaktır.

Filtreyi izole bandı ile dolayıp kapa.

Isıtıcının kutusunda tam battığına dair resim veya completely submersible yazısı yoksa batmaz üst kısmı dik konumlandırılır. Ona bak. Isıtıcı dik konumlanrılmalı ise üstteki çizgisine kadar su içinde olmalı. Tam batıyor ise su yüzeyinden en az 10 cm aşağıda olmalı. Çalışırken hava ile temas etmemeli. Isıtıcı veya akvaryum ile ilgili işlemlerde fişi çekilmeli.

Geri