Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Beslenme Programı (Siz de el atın)

eminemre

Bordo Bereli
12cm ye ulaşan hatta biraz da geçen kaplumbağalarımın birinde kabuk değişiminde sıkıntılar, diğerinde de piramitleşme veya deformasyon başlangıcı sezdiğim için hem de yeni yemlerle beraber bir program oluşturmak istedim. Her ne kadar 3 senedir bir fiil kaplumbağalarımla ilgilensem de bazı eksikliklerimiz yanlışlarımız oluyordur. Bu sebeple yem programı için teyitlerinizi bekliyorum.

Yem Lİstem:
-Reptomin
-Agil
-Vital
-Herbivor
-Gammarus
-Mineral

12 cm olması dolayısıyla bugüne kadar 1 gün bay geçiyorduk. 2 güne çıkarmalı mıyım, şimdilik kış geçene kadar 1 gün ile devam edelim mi?

Bunun yanında reptominde yaklaşık 7-8 adet stick bir kafa hacmi ediyor. Bu mineralde ve herbivorda daha düşüyor tabi. Sanıyorum bu oran doğru?

Bunlar dışında vitali Emre'nin 1/4 oranında bitkisel tavsiyesi ile haftada 2 gün veriyorum. Bu durumda yeni düzen şu olacak gibi.

P.tesi Vital
Salı Mineral + Herbivor
Çarşamba Reptomin
Perşembe Aç Gün (Yeşillik)
Cuma Vital
C.tesi Karides
Pazar Agil

Bu programa göre haftada 4 gün ana yem yemiş olacak (2 gün bitkisel ana yem 2 gün protein ağırlıklı ana yem) Aç gün her hafta birer gün ileri kayacak. Burada herbivoru bitkisel olarak değerlendirebiliriz ancak aynı zamanda vitamin oranı yüksek oldğu için benim gözümde hep destek yemi olarak kalmıştır. Dolayısıyla mineralin yanına koymamın sebebi odur. Ancak önerileriniz doğrultusunda vitalin yanına da ekleyebilirim. Ne dersiniz?

Ayrıca kabukta hafif piramitleşme sezdiğim için proteini artık epey azaltamk istiyorum. %50 bitkisele geçmem büyümeleri açısından ne kadar doğru olur. (Bir hafta 3 gün bitkisel bir hafta 2 gün olarak gitmeyi düşünüyorum) Mineral günü de kafa hacminden az veriyorum; çünkü fazla kalsiyum ve vitamin yüklemesi yapmak istemiyorum. Son olarak Agilim bitmek üzere su yüzeyinde kalmaması batmasını çok sevmiyorum. Reptomin mi alsam raffy p ile bir değişiklik mi yapsam?

Sorduklarım dışında önerileriniz var ise seve seve dinlerim.

Cvp: Yeni Beslenme Programı (Siz de el atın)

bitkisel yeme özgü olarak vital, repto (yosun katkılı) ve herbivor aynı türevdeler. salı gününden herbivoru çıkarıp raffy P alıp ekle. aynı şekilde cumartesiye de. bitkisel ağırlık için biraz daha büyümesi lazım.
P.tesi Vital
Salı Mineral + raffy P
Çarşamba Reptomin
Perşembe Aç Gün (Yeşillik)
Cuma Karides
C.tesi herbivor + raffy P
Pazar Agil

bu şekilde bitkisel oran biraz daha dengeye gelir. çok yeşillik (ot türevi) iyi değil. haftada tek gün aç gün olsun. verdiklerinin yarısı bitkisel zaten. peşi sıra gelmesin. agil kemik gelişimine yardımcı bittiği zaman bir ay kadar bir süre alma istersen, kabuktaki sorunda düzelme olur mu kontrol edersin. plakalarda katmanlaşma varsa devit sürüp yumuşamasını ve kolay atmasını sağlayabilirsin. plakalar azalınca kabuğun yanlara yayılması piramitleşmenin önüne geçebilir diye düşünüyorum.

Iki gun 15 cm den sona ben uyguluyorum mesela ama cem emre abide yok 15 cm den kucuk oldugu icin kafa hacmi reslerde bile farklilik gosteriyi boy ayni olsada bunu da kendimden biliyorum onu siz ayarlayabilirsiniz bitek topak yapip bitkisele %50 gecis suanlik fazla bence ama bu beslenme konusu bilgili oldugum bir konu degil acikcasi modlar daha iyi bilgi verir

Cem abi zaten gerekli bilgileri vermis gormemistim yazarken

Cem zaten aşağı yukarı şuanda uyguladığım beslenme programını yazmışsın. Sadece sanki protein yüklemesi fazla gibi geldiği için yukarıdaki programı yazmıştım.

Bu durumda agil bittiğinde raffy p ile devam edeceğim.

Herbivor ve repto her nekadar bitkisel içerikli olsa da reptonun protein oranı neredeyse raffy p kadar ancak yosun içeriği bağırsak ve sindirim için epey faydalı. Bu durumda vitali biraz azaltıp araya raffy p katarak devam ediyorum.

Emre nin önerisiyle zaten 20gün kadar kabuğa devit3 uygulaması yapmıştım. Sorunlu kabukların yarısı atıldı. Kalanlar için bir küre daha başlıyorum.

Teşeklürler.

Aslına bakarsak bitkisel içerikli olmasının yanı sıra protein oranı da oldukça önemli. Örneğin vital ile herbivorun protein oranı aşağı yukarı aynıyken reptominin onlara göre bayağı yüksek. Ama içeriğe bakarsak bitkisel içeriği var.

Bu yüzden en doğrusu yem çeşitliliğünin fazla olması.

Cem tekrar ilgin için teşekkür ederim, Ali Sarp teşekkürler.

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html

Bana sorarsan aç gün için bir gün ile devam edip 15 cm olunca iki güne çıkar Emin Emre.

Tavsiyem Cem in programına devam etmen. Ama agil bitince gene alabilirsin. Bunu ana yem olaak bile kullanıyorlar ki sen sadece programdaki gibi bir gün verebilirsin. Yani yem çeşitliliğin Cem in verdiği gibi devam etsin. Carnivor olan başka önereceğim listede yazarım ama aynı sonuca ulaşmak için içeriğinde vitamin ve mineral olan bu kadar çeşide gerek yok. Tek önerim şu olur. Herbivor vitamin oranı mineral kadar yoktur sanırım. Bu sebeple herbivor yemi tam öğün yapabilirsin. Yani raffy p vermezsin. Böylece bitkiselin bir süre bolca gider. Bence buda olur.

Kafa hacimleri benim 11-12 cm olanlarda da aşağı yukarı bahsettiğin gibi çıkıyor. Zaten göz kararı ayarlarsın.

Cvp: RE: Yeni Beslenme Programı (Siz de el atın)

AEK' Alıntı:
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html

Bana sorarsan aç gün için bir gün ile devam edip 15 cm olunca iki güne çıkar Emin Emre.

Tavsiyem Cem in programına devam etmen. Ama agil bitince gene alabilirsin. Bunu ana yem olaak bile kullanıyorlar ki sen sadece programdaki gibi bir gün verebilirsin. Yani yem çeşitliliğin Cem in verdiği gibi devam etsin. Carnivor olan başka önereceğim listede yazarım ama aynı sonuca ulaşmak için içeriğinde vitamin ve mineral olan bu kadar çeşide gerek yok. Tek önerim şu olur. Herbivor vitamin oranı mineral kadar yoktur sanırım. Bu sebeple herbivor yemi tam öğün yapabilirsin. Yani raffy p vermezsin. Böylece bitkiselin bir süre bolca gider. Bence buda olur.

Kafa hacimleri benim 11-12 cm olanlarda da aşağı yukarı bahsettiğin gibi çıkıyor. Zaten göz kararı ayarlarsın.

Peki Emre senin de dediğin gibi Cem'in yem düzenini ana yem Agil olacak şekilde revize edersek nasıl olabilir?

agil ana yem durumunda ama içeriğindeki lysin maddesinin fazlası zararlı olur mu bilmem. ben şubatta son kullanma biteceği için haftada ikiye çıkardım.

herbivordaki vitamin içeriği carnivora göre azdır.

Cem açıkçası durumumuz aynı. Şubatta benim de Agil'in son kullanma tarihi bitiyor. O yüzden aynı programı agil merkezli revize etmek istedim. Sanıyorum 1 aydan o kadar yükleme olmaz senin gibi haftada 2 gün versem. Örneğin raffp yerine mineral+agil gibi.

Öneriniz üzere vitali 1 yada 1+ 1/2 gün olarak(örneğin mineralin yanına yada reptominin) kullanacağım.

Açıkçası yem çeşidi arttıkça miktar olarak sorun değil ama hangi yemi hangi gün vereceksin derdi cidden kafa karıştırıyor. Özellikle aynı boyda diğer kaplumbağalara göre kabuklarda biraz fazlaca kıvrılma mevcut(ki sanıyorum ben askerdeyken annemler fazlaca beslemiş olabilir 5 ay) ilk zamanlar da biz de çok tecrübeli değildik tabi. Hassasiyetim biraz da bu yüzden, kabukta sorun olmasa zaten pipiriklenmeden yem düzenini uygularım.

Şu uygun olur mu?

2 gün Agil
1 gün reptomin
1gün vital
1gün karides
1 gün aç
1/2 mineral
1/2 herbivor

Toplam 7 gün

Toplamda aç günler değişeceği için program yerine bu şekilde yazmak daha mantıklı geldi.

Agil in kullanma tarihi bittiğinde de aynı günlere raffy p yerleştireceğim nasıldır?

Bu arada Cem ve Emre ikinize de özellikle ilgilendiğiniz için teşekkür ediyorum. Havalar ısınır ısınmaz hem yıllık kontrol hem de kabuk kontrolü için Emre'nin Anadolu yakasındaki veterinerine gitmeyi planlıyorum şimdi keyifleri yerindeyken bu soğuklarda Beşiktaş'tan Kadıköy'e geçmek istemiyorum.

yem düzeni uygun emin emre başka türlü erimesi söz konusu olmaz. bir ay bile kalmadı zaten bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. bende kılı kılına bitireceğim gibi gözüküyor. dediğin gibi sonrasında raffy P'ye dönüş yaparsın.

Tabiki ilgileniriz Emin Emre. Beraberce ufaklıklar için çabalıyoruz. Bencede sorun olmaz ve uygun bir program. Bahar gibi bende gideceğim Vildan hanıma. Bir kontrol iyi olur. Zaten yeni düzen falan uygulayacağım, danışırımda.

Geri