Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni beslenme programı

nick burns

Taç 1 Üye
şuanda bulunan yemler; raffy p, reptomin,raffy mineral, prodac tartafood, sera herbivor, sera vital, tetra gammarus-kiril karışımı, jbl agil, dondurulmuş karides  bu yemlerden aylık program yapmama yardımcı olur musunuz? kaplum kabuk boyu 15 cm yaş 2-3 civarı aylık beslenme programına geçiş yapılıyor

bu arada deneyimledim bu tetra reptomin menü; 3 ü 1 arada karısım bir yemmiş içinde normal reptominin 3 te 1 şeklinde hazırlanmış reptomin yem, gammarus ve kiril olarak olarak geliyor. reptomini ilk denemek için alıcaklara yönelik bir yem gibi görünüyor.

Mineral, tartafood pellets yani stick ise ve herbivorun göbek kısmındaki mineral ve vitaminli yemdir üçüde emsaldir. Aynı hafta içinde üçünü de kullanırsan çok gelir. Bir de raffy p içinde mineral taneleri var.

Mineral ve tartafood pellet ise bunları her hafta dönüşümlü ver. İkisi de çok ise önceliği yakın tarihliye verip onu bitirmeye çalış diğer gölge serin bir yerde dursun.

Şimdi işim var. Gece bir program hazırlayım.

Cvp: yeni beslenme programı

bir hafta birini bir hafta diğerini veriyordum da herbivor gelince işler biraz sarktı bitkisel besin artsın die aldıydım :) tmm beklerim sorun değil bugün reptomin var sırada zate :)

Cem yazincaya kadar bu biraz yardımcı olabilir.

(AEK)
12-15 cm arası verilecek aylık yem programı. Günde tek öğün, kafa hacmi kadar. Bu boydan sonra yem oranlarının düzenlenmesi haftalık olarak mümkün olmadığından aylık programa geçmek uygundur.
1. Gün: sera vital
2. Gün: sera raffy I (muadili tetra gammarus, tropical river shrimp, tropical dried fish, sera royal, jbl energil)
3. Gün: jbl agil
4. Gün: sera mineral
5. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
6. Gün: aç gün (kabuk büyüklüğünde bir yaprak kıvırcık, marul vb.)
7. Gün: sera vital
8. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
9. Gün: sera raffy I (muadili tetra gammarus, tropical river shrimp, tropical dried fish, sera royal, jbl energil)
10. Gün: jbl agil
11. Gün: sera mineral
12. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
13. Gün: aç gün (kabuk büyüklüğünde bir yaprak kıvırcık, marul vb.)
14. Gün: sera vital
15. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
16. Gün: sera raffy I (muadili tetra gammarus, tropical river shrimp, tropical dried fish, sera royal, jbl energil)
17. Gün: jbl agil
18. Gün: sera vital
19. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
20. Gün: aç gün (kabuk büyüklüğünde bir yaprak kıvırcık, marul vb.)
21. Gün: sera vital
22. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
23. Gün: sera raffy I (muadili tetra gammarus, tropical river shrimp, tropical dried fish, sera royal, jbl energil)
24. Gün: jbl agil
25. Gün: sera mineral
26. Gün: sera vital
27. Gün: aç gün (kabuk büyüklüğünde bir yaprak kıvırcık, marul vb.)
28. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
29. Gün: sera vital
30. Gün: sera mineral
Raffy p içerisindeki kırmızı olanlarda mineral yemdir. Sera minerali ya bunlar bitince alın yada alırsanız onlarıda mineral günü verin.

15-25 cm arası verilecek aylık yem programı. Günde tek öğün, kafa hacmi kadar. Bu boyda da sonra yem oranlarının düzenlenmesi haftalık olarak mümkün olmadığından aylık program uygundur.
1. Gün: sera vital
2. Gün: sera raffy I (muadili tetra gammarus, tropical river shrimp, tropical dried fish, sera royal, jbl energil)
3. Gün: aç gün (kabuk büyüklüğünde bir yaprak kıvırcık, marul vb.)
4. Gün: sera mineral
5. Gün: sera vital
6. Gün: aç gün (kabuk büyüklüğünde bir yaprak kıvırcık, marul vb.)
8. Gün: aç gün (kabuk büyüklüğünde bir yaprak kıvırcık, marul vb.)
9. Gün: sera raffy I (muadili tetra gammarus, tropical river shrimp, tropical dried fish, sera royal, jbl energil)
10. Gün: jbl agil
11. Gün: sera mineral
12. Gün: sera vital
13. Gün: aç gün (kabuk büyüklüğünde bir yaprak kıvırcık, marul vb.)
15. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
16. Gün: sera raffy I (muadili tetra gammarus, tropical river shrimp, tropical dried fish, sera royal, jbl energil)
17. Gün: aç gün (kabuk büyüklüğünde bir yaprak kıvırcık, marul vb.)
18. Gün: sera vital
19. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
20. Gün: aç gün (kabuk büyüklüğünde bir yaprak kıvırcık, marul vb.)
21. Gün: sera vital
22. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
23. Gün: sera vital
24. Gün: aç gün (kabuk büyüklüğünde bir yaprak kıvırcık, marul vb.)
25. Gün: sera mineral
26. Gün: sera vital
27. Gün: aç gün (kabuk büyüklüğünde bir yaprak kıvırcık, marul vb.)
28. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
29. Gün: jbl agil
30. Gün: sera mineral
Raffy p içerisindeki kırmızı olanlarda mineral yemdir. Sera minerali ya bunlar bitince alın yada alırsanız onlarıda mineral günü verin.

teşekkürler ama bu var :) hangi yem hangi yeme muadil vs çok bilmediğimden cem beyi beklemek daha doğru olacak :)

1. Gün: sera raffy p
2. Gün: sera herbivor
3. Gün: aç gün (kabuk büyüklüğünde bir yaprak kıvırcık, marul vb.)
4. Gün: jbl agil
5. Gün: tetra karışım
6. Gün: sera mineral
8. Gün: sera raffy P
9. Gün: sera herbivor
10. Gün: aç gün (kabuk büyüklüğünde bir yaprak kıvırcık, marul vb.)
11. Gün: jbl agil
12. Gün: tetra karışım
13. Gün: prodac tartafood

Düzen bu şekilde devam etsin. Elinde dondurulmuş karides olduğuna göre 2 haftada bir herbivor ile dönüşümlü yapıp verirsin. Karidesi çok kaynatma küçülüyor. Sadece üzerindeki tuz gidecek kadar.

Bende bu şekilde 2 haftada bir veriyorum. Genelde kısmi değişim gününde parçalayıp ortalığa saçıyorlar. Temizlemezsen hem kir hem koku oluyor.

Düzende sadece tartafood ile minerali dönüşümlü yaptım.

Sera mineral, prodac tartafood pellets, tropical biorept emsaldir. Destek yemdir. Destek yemler haftada bir verilir.

Sera raffy P, tetra reptomin, eheim professional food jbl tortil, jbl schildkrötenfutter emsaldir. Son yemde pul yemde olduğu için tercih edilmiyor. Ana yemlerdir.

Sera carnivor, raffy mineral ve raffy P karışımıdır. Bu da ana yem grubunda ama içeriğindeki mineralden dolayı haftada ikiden fazla verilmez. Carnivorun iki yemi bir mineral sticktir. Aynı şekilde herbivorda

Agil lizin amino asidinden dolayı tekdir. Ana yemdir.

Emrenin yazdığı programdaki gibi her türlü kurutulmuş yem emsaldir. Bunlar destek yemdir.

Vital, agivert ot ağırlıklı yemdir. Aslen kara kaplumbağaları içindir ama ot türevli anlamında veririz. Yalnız agiverti nadir bir grup yer çoğu yemez almayın.

Vital, içerik anlamında herbivora denktir yalnız göbek kısmındaki bitkisel mineral yemden dolayı ayrı değerlendirilir. Carnivor gibi. Bunlarda destek ile ek yem arası duruma göre gelir gider ama destek yem gibi haftada bir veriyoruz.

Eheim ve tetra reptomin yosun içerikli yemdir ama protein oranı yüksek olduğu için ana yem grubundadırlar.

yem yem emsalleri vermeniz daha çok yararıma oldu, fazla kaynatmıyorum 1 taşımlık yapıp soğuk suda az bekletiyorum, daha sonra asuman ın yiyebilceği parçalara ayırıp onlarıda cımbızla veriyorum nerdeyse hiç kirlenmiyor böle tüm karidesleri 2-3 dakikada lüplettiğinden fazla zamanımı da almıyor  :133:

Eheim professional food diye geçiyor reptomin ile aynı fakat şekil ve ebat olarak kuskus makarnaya benziyor. Daha çok reptomin baby ayarında ama reptomine göre daha çok sevdiler. Yemesi kolay olduğu için reptomin gibi parçalara ayırma derdi olmuyor kapağı da güzel tuzluk gibi. Yarısı delikli yarısı tam açık. Al bir dene neslihan. Tek sıkıntı litreliği yok.

cem bey bu marul ve salatalık yerine ne kullanabilirim aç günler için, benim ki ne marul yiyor ne salatalık ısırıp ısırıp tükürüyor :)

Beslenme bölümünde verilecek bitkilerle ilgili bir konu vardı. Çeşitlerle ilgili bilgi var. En yenilenleri yememesi kötü.

yani yiyene kadar denemek de istemiyorum açıkcası, onları attım bilgisayara tamamdır

Cem: litrelik yoksa tadımlık oluyor ???? yinede denerim bakalım severler mi.

Nick burns: salatalık sevmeyen ilkkez duydum. Bu kötü olmuş. Şöyle deneyebilirsin, stick yemlerin boyunda kes ve birkaç stickle karıştır kokusu sinsin birkaç deneme sonrası yiyebilirler. Benimkilerden bir tanesi de marul yemiyordu. Koklayip bu ne be der gibi pis pis bakıp arkasını dönüyordu. Bende aç günün ardından 1. Gün marul vermeye başladım ısrarla. Hatta 2. Günde önce marul verdim yediği kadar, sonra yem vedim. Alisti artık yiyor. Çokta şımartmamak lazım. ???? büyüdükçe daha çok yeşillik beslenmeye yaklasiyorlar

Marulda ince yapraklı körpe sarıya çalan yapraklardan verin. Koyu yeşil kalın yapraklı olanı var onu yemiyorlar. Atom marulu da yiyorlar ama o çabuk çürümeye başlıyor.

yemlerimde yoğunluğu bitkisele kaydırmaya başladım zaten ve yem olarak yemesinde de bir problem yok lakin salatalık ve marul olunca bir ısırık alıp agzında çevirip atıyor, verdiğim diğer sebze yada meyveleri hapur hupur götürüyor. boş atmağım mama kutusunda dediğiniz gibi bekleteyim bide öle deneyeyim

Geri