Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Farklı Yemler

Slim-Shady

Bronz 5 Üye
Arkadaşlar benim kaplumbağalarım artık stick yemlerden farklı yiyecekler yemesinin zamanı geldi ve yiyorlar.Fakat ben şuanlık sadece marul veriyorum.Farklı yiyecekler de vericem fakat sorun çıkar diye korkuyorum.Maruldan başka neler verebilirim? Şimdiden teşekürler

Kıvırcık, marul, salatalık ve su mercimeği bitkisel taze gıdalar.
Alabalık yada uygun tatlı su balıkları taze proteinsel gıdalardır.
Sebzeler iyi yıkanmalı, balık ise bir süre kaynar suda haşlanmalı.

Cvp: Yeni Farklı Yemler

alabalık kalsiyumu emdiği için 10 günde bir verilmeli. başta kalsiyum verilmek üzere, uvb veya devit kullanılıyorsa en az haftada bir.

Meyvalar uygun degil yuksek seker icerir sitede onerilmemesine ragmen benim arastirmalarim ve okuduklarima gore yagsiz tuzsuz kiyma 10 cm denn buyuk kaplumbagalara ayda 1 verilebilir

Alisarp' Alıntı:
Meyvalar uygun degil yuksek seker icerir sitede onerilmemesine ragmen benim arastirmalarim ve okuduklarima gore yagsiz tuzsuz kiyma 10 cm denn buyuk kaplumbagalara ayda 1 verilebilir
Bunun yerine haslanmis tavuk da verilebilir. tabiki cok sIk olmamali

Ayda bir vermenin besin değeri olarak kendi yemlerinden daha çok faydası olmyacağı ve kıyma/yavuk tüketiminde yemlerinden uzaklaşma ihtimali olduğu için önermiyoruz Ali Sarp. Zorunlu olmayan hatta çok nadir verilmesinde sadece sakınca yok denen besini verip bahsettiğim riski almaya gerek yok. Bu nazlı hayvanlar yem yememeyi bir tutturdumu çok uğraştırıcı süreç oluyor.

Meyva konusunu zaten belirtmişsin. Kesinlikle şeker ve tuz içeren gıdalar verilmez.

Ben çok nadir veriyorum kiyma veya tavuk onlara da ziyafet oluyor . besin degerleri de yüksek . bilmiyorum benimkiler simdiue kadar hic yem secmedi ama sizde böyle bir sorun olabilir . kiyma ve tavuk vermeye bu foruma üye olmadan önce baska yerlerde faydali oldugunu okudugum icin baslamistim

Ben kiyma veya tavuk vermedim suana kadar ve emre abi senin dedigin riskten oturu baslamiycam da fakat flora11 gibi turk ve yabanci bircok kaynakta yararli oldugu yazdigi icin belirttim

Açık söylemek gerekirse bir balık, karides kadar faydası olacağını sanmam. Nede olsa doğada koyun v tavuk yemiyorlar. Hatta kurutulmuş balık ve karides çok daha faydalıdır bence arkadaşlar. Ama işte zararıda çok nadir verilince olmadığı için bu şekilde belirtiyoruz.
Benim kanaatimce evsel besin vermek için faydalıdır diyorlar. Yem almaktan kaçmak yada idare etmek için öneriliyor. Yoksa bu hayvanlara göl balığı vermekten daha iyi proteinsel taze gıda olamaz.

Ben kurutulmuş değil de balıkçılardan taze karides alsam onu tuzsuz bir şekilde haşlayıp versem olur mu?

Bizim bahsettigimiz karidesler tatli su karidesi balikcilardakiler tuzlu suda yasayan karideslerdir verilmemelidir

ben bu tür canlı ürünleri önermiyorum. malum bizim denizler zehirden geçilmiyor dolayısıyla bu tip dip hayvanları bu zehirlere fazlasıyla maruz kalıyor.

Ayrica icerisindeki fazla tuz miktari nedeniyle böbreklerine de zara verebilir

Kullandığımız kurutulmuş yemler tatlı su karidesi, gammarusu ve balığıdır. Hiçbir deniz ve okyanus ürünü verilmez.

Geri