Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni kaplumbağam Karpuz

Emplow

Yeni Üye
22.08.2013 tarihinde teyzem hediye olarak getirdi.2 aylık 3.5cm Kavun'la anlaşıyorlar şimdilik hiç ısırma,kovalamaca felan olmadı.Kuru alanın rampasında birlikte uyuyorlar.Arada Kavunu takip ediyor bütün akvaryumu onun peşinden giderek dolanıyor :smile: Ben yeni geldiği için yemek yemez felan zannettim ama oda Kavun kadar oburmuş :D

Karpuz: mailto:/17s269.jpg

Kayanın üstündeki Karpuz yüzen Kavun.
mailto:/3308gw5.jpg

Karpuz 3.5cm Kavun 5cm.
mailto:/im2vee.jpg
mailto:/34iiqmr.jpg

Karpuz
mailto:/2qjlgtf.jpg

Arkadaşlar sondan 2. fotoğrafı yanlış eklemişim nerden düzeltebilirim acaba ?

Cvp: Yen kaplumbağam Karpuz

Maşallah çok şekerler. İkisi birbirine çok yakışmış :)

RE: Yen kaplumbağam Karpuz

Maşallah çok güzel kaplumbağalarınız var :)

akvaryumda fazladan bir hayvan olması adaptasyon açısından iyi bir şey. yadırgamamış olması daha iyi. büyük olan ona bu süreçte bir şeyler öğretebilir. burada akvaryumun yeterince büyük olmasının da etkisi var.

yalnız şunu ekleyeyim başta kaplumbağa biblosu olmak üzere o çakılları çıkarıp yerine silis kum al. bu çakıllar aralarına pislik alıp bakteri oluşturarak suyun kalitesinin bozulmasına hayvanların hastalanmasına neden olur. diğer ekipmanların tam mı ?

resmi sildim.

RE: Yen kaplumbağam Karpuz

Aynı benim iki tosbağa benimkilerde de bu tarz bir boy farkı var . Cinsiyetlerini öğrendiniz mi acaba ?

Maşallah çok tatlı gözüküyorlar. Allah uzun ömürler versin ikisine de.

Cem abi kum konusuna değinmiş, Silis kumu temin ederken 0.7 mm olanını almaya dikkat edersin. Birde kumu alana kadar en azından kaplumbağa biblosunu çıkar ki, üzerinde ki boya vb madde suya salınım yapabilir, renkli taşlardan kaçınılması salınım konusundan dolayı yararlı olacaktır.

Bu kadar boy farkından sorun olur mu bilmem ama sen yine de yem verirken gözlemle, yemi verme sırasında Kavun'un tırnakları (çırpınırken) Karpuz'u rahatsız etmesin. Maazallah gözüne veya diğer türlü darbelere maruz kalabilir.

Birde bu tip boy farkları olan bir arada yaşayan kaplumbağalarda dikkat edilmesi gereken konu da yem ölçüsü. Bazen unutulup birine 2 adet verip ( Kavun'un kafa büyüklüğü 2 adet vereceğin yem türüne denk geldiğini varsayarsak )diğerine de eşit davranabilmek için 2 adet verilebiliyor. Kafa büyüklüğü geçmeyecek şekilde olmalı ve ikisine farklı miktarda yem verilmelidir.

Cvp: Yeni kaplumbağam Karpuz

Her ikisinede sağlıklı bir ömür dilerim.

Yorumlarınız için teşekkür ederim.Şuan ısıtıcı ve kum eksik.Kuru alan ve diğer ekipmanları yakın zamanda tamamlayacağım.Bibloyu yorumlarınızı okuduktan kısa bir süre sonra çıkarttım.

Tetra Reptomin yem kavunun kafasına 2.5 tane karpuzun kafasına 1.5 tane denk geliyor.Karpuz bizi görünce korkup kaçıyor bu yüzden kavunu akvaryumdan çıkartsam bile yemiyor.Kavuna akvaryumda karpuza ayrı bir kapta yem veriyorum.

Cinsiyetleri 10-15cm olmadan belli olmaz diye biliyorum ama kavunun erkek olduğunu tahmin ediyorum.

Boy farkı olunca yem konusu biraz sıkıntılı oluyor. Boylar birbirine yaklaşınca daha kolay olur.

10-11 cm gibi netleşir ama kuyruk boyu uzunca, erkek olma ihtimali var.

Çok iyi bakmışsınız.MaşAllah,maşAllah,maşAllah!!!

Geri