Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni kaplumbağayla kuru alan sıkıntısı

mertdeniz1551

Yeni Üye
Öncelikle merhaba yavru bir kaplumbağa aldım 3 gün oldu ama kuru alana çıkmıyor . Sadece suda filtrenin üstüne cıkıyor duruyor . Arada suda biraz yüzüyor.Bazen kaplumbağayı alıp kuru alana koyuyorum 30 - 40 sn biraz duruyor, yürüyor sonra tekrar suya atlıyor.Arada bir de filtrenin akıntısına karşı yüzüyor. Onu nasıl kuru alana alışrıtabilirim ? Bu arada yem de yemiyor yardım edermisiniz ?

kuru alanınızın üstünde ısıtma lambası var mı ? ben yeni akvaryuma geçtiğimde kuru alanın üstüne yem koyarak alıştırdım belki size tam alışamamış olabilir siz odada yokken çıkıp siz girince atlıyor olabilir
acaba hasta mı yem yememe sebebini biliyor musunuz ? bakım şartları hakkında ayrıntılı bilgi verirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz

Cvp: yeni kaplumbağayla kuru alan sıkıntısı

alışma süresinde olabilir
ısıtıcı lamba varmı? varsa alışma süresindedir, ısıtıcı lambanız yoksa en yakın zamanda bi tane alın

Hoşgeldiniz,

Kuru alanınız su sıcaklığından 3 - 4 derece daha sıcak olması gerekir. Ayrıca kaplumbağanız henüz size alışmadı. Alışsa bile güvenle kuru alana çıkması zaman alıyor. Böyle söylemek istemezdim ama birkaç ay onu kuru alanda göremeyebilirsiniz. Sabahları ilk kalktığımda ve akşam ilk eve döndüğümde kaplumbağamı kuru alanda görüyorum. Onun haricinde hep suda.

Eğer filtrenin karşısına yüzüyorsa, belki deri döküyor olabilir. Şahsen tecrübe ettiğim bir durum :)

Yem yememe konusuna gelince, gerekli ekipmanlara sahip misiniz? Özellikle de ısıtıcıya? Eğer her şey var ise 1 - 2 gün içinde yem yemeye de başlayacaktır. Siz yine de bakım şartlarınızı bizimle paylaşırsanız, daha rahat yorumlar yapabiliriz.

Kuru alan sorunu bende de vardı. Ya hep ısıtıcının üzerindelerde ya da filtreye tutunuyorlardı.Kuru alana lamba takınca sorun çözüldü.Yem konusuna gelince başlarda hemen yemiyorlar. Yemi atın siz acıkınca yiyeceklerdir. İlk birkaç seferden sonra alışırlar direk yerler.

acaba kaplumbağamı arada kuru alana kendim koysam alışabilir mi ?

bi kez koy inmesıne izin verme 5-6 saniye içinde pes etmesse sal eğer alışırsa tekrar buraya çıkacaktır benımkı 3 gün sonra çıktı

mert öncelikle foruma hoş geldin ve hayırlı olsun. arkadaşlar kuru alan için ısıtıcı lambayı söylemişler ama sen cevap vermemişsin. eğer yoksa çıkmaz oraya. bu yüzden de su daha sıcak olduğu için su da durmayı tercih eder. filtren olduğuna göre su ısıtıcın olduğunu varsayıyorum. bu söylediğim uzun süreli beslenen kaplumbağalar için.

sen kaplumbağanı yeni almışsın. ortam değişikliği hayvanın şimdiki bulunduğu ortama ve sana alışmasını gerektirir ve tek olması bu süreci uzatır. bu aşamada ürkek davranacak ve belli bir süre yem yemeyecektir. bu aşamada bir yemi suya at ve oradan uzaklaş. 15 dakika kadar sonra geldiğinde yemi yememişse sudan çıkar. ve bir iki saat sonra tekrar yeni yemle dene.

yem olarak kullanacakların tetra reptomin, sera raffy p ve karides (gammarus). bulabilirsen bunların baby yemlerinden al. mesela jbl probaby gibi. kalite markalar bunlardır. yukarda dediğim yemler harici diğerleri büyük kaplumbağalara göre bu aşamada onları alma yiyemez. ve haftada bir yemine bir damla olacak şekilde sera reptilin vitamin almalısın. bu iştah ve direnç verir.

En önemli unsur: "Hayvanı rahat bırakmak".

Yapılabilecek tüm yorumlar yapılmış.
Neticede sistem tamsa ve hasta değilse yemide yer, kuru alanada çıkar. Tabi ona bu konuda zaman tanımalı. Benim kaplumbağalardan kuru alanı ilk bir ay kullanmayan oldu, 10-15 gün yem yemeyende.

Cem' in yemlemede orada bulunmayın sözüne ilave olarak kaplumbağanın bulunduğu ortam ne kadar sakin ve hareketsiz olursa o kadar iyi. Bu süreler o huzurlu iken kısalır.

aslında su ısıtıcım yok lamba vb onlar var kuru alanımda güzel gayet çıkılacak ama çıkmıyor. Bu arada elimle kuru alana koydum 1- 1.5 dk orda kaldı ısındı sonra suya atladı.

mertdeniz1551' Alıntı:
aslında su ısıtıcım yok lamba vb onlar var kuru alanımda güzel gayet çıkılacak ama çıkmıyor. Bu arada elimle kuru alana koydum 1- 1.5 dk orda kaldı ısındı sonra suya atladı.

Isıtıcıyıda annem aldırmıyor geçen sorduk akvaryumcuya ısıtıcıya gerek yok dedi annemde adama güvenip ısıtıcıyı gereksiz buluyor .

ısıtıcı en gerekli malzemelerden birisidir mutlaka alınmalı. fakat belli bir oranda su derinliğine ihtiyaç var. çalışırken hava teması olursa camı çatlar. suya tam batan cinsi en kullanışlısıdır. alırken dikkat et, bunların kutusunda completely submersible yazar. su hacmin nedir ? ona göre alacağını watt olarak söyleyelim. lamba içinde kuru alan ısısı 31-33 derece olacak şekilde ayarlama yapmalısın. bunu evde bir derece varsa onla öğrenebilirsin. fazla yakın kızartır. fazla uzakta etki etmez. bu arada su içine konulan derece de alman gerek ki suyun net ısısını öğrenirsin.

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakiminda-temel-bilgiler.html

Kaplumbağa bakımında neler beden gerekli burada açıkladım. Isıtıcı olmazsa olmazlardan.

Arkadaşlar suya derece taktım sıcaklığı 22-24 derece ısıtıcı alınana kadar her gün biraz sıcak su eklesem olu değil mi ?

Bu arada söyleyeyim kaplumbağam alınalı 1 hafta oldu bugün ama halen yem yemiyor ölcek diye korkuyorum :D ama hasta gibide durmuyor canlı canlı yüzüyor acaba yememesinin sıcaklıkla alakası var mı ?
:ff:

Suya sıcak su eklenmez. Ani ısı değişimi ile büyük bir sağlık sorunu yaşanabilir. Isıtıcı en önemli denecek ekipmandır. Su ısısı çok düşük olmasada metabolizması kısmen yavaşlamıştır. Isıtıcıyı hemen temin etmek gerekir. Yem yememesinin dışında hasta da olabilirki bu daha uğraştırıcı bir süreç.
Kuru alanda ısıtma lambası var mı? Bu olmazsada iştah kapanır. Sindirim sistemi verimli çalışmaz. Kuru alanda güneşlenmesi gerekiyor. Su 26-28, kuru alan 31-33 derece olmalıki hayvan toparlasın. Bir haftadır yem yemediyse sera reptilin alıp ağzına damlatın. Biraz besin eksiğini giderir.

annemi ikna ettim baskı altında ben susuyum diye bugün ısıtıcı almaya gittik ama yaz geldiğinden ısıtıcı yokmuş bide yemim uyduruk paket yemdi bende ondan düşünüp bugün Repto Min yem aldım . İnşallah yakında düzelir.

Nasıl petshopmuş orası. Isıtıcı her mevsim satılır. Isıtıcı ancak Temmuz ayında tamamen devre dışı kalabilir. Adam ısıtıcı elimde yok diyeceğine saçma bir bahane uydurmuş. Başka yerde rahatlıkla ısıtıcı bulunur.

Geri