Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni kareler

flora11

SKF Delisi
Herkese merhaba
Uzun süredir foruma giremiyordum girmişken biraz benimkilerden bahsetmek istedim :)
Şımarık ın erkek olduğu zaten kesinleşmişti bu aralar sürekli shrek ve fiona ya el titretiyor sanirim hakimiyet kurmaya çalışıyor bu arada tırnakları da oldukça uzadı
mailto:/1j/w/vyn8n.jpg
mailto:/1j/w/vynbp.jpg

Shrek ise sanırım dişi kuyrukta kalınlaşma veya tırnakta uzama yok. Ayrıca shrek in kafasındaki kırmızı desenler gittikçe belirginleşiyor bu yapısal bir şey mi yoksa kırma olabilir mi ?
mailto:/1j/w/vynf0.jpg
mailto:/1j/w/vynft.jpg
Bu da shrek in alt kabuğu neredeyse simsiyah oldu
mailto:/1j/w/vyngy.jpg
mailto:/1j/w/vyntr.jpg
Fiona ise küçük olmanın verdiği avantajla kim kuru alandaysa hemen onun üzerine yerleşiyor :) cinsiyet tahmini için hala çok küçük
mailto:/1j/w/vynlc.jpg
mailto:/1j/w/vynnc.jpg
Hepsi beraber
mailto:/1j/w/vynpk.jpg
mailto:/1j/w/vynr2.jpg
Shrek ve şımarık (şımarık el titretmek için doğru zamanı kolluyor :))
mailto:/1j/w/vyns0.jpg
Aşk bakışları mıdır nedir bunlar? :D
mailto:/1j/w/vynvb.jpg

Cvp: yeni kareler

birinci erkek tırnakları geçtim kuyruk bile belli ediyor. ikincinin alt bağadaki siyahlığı belirgin şekilde artmış olduğuna göre dişi olma ihtimali yüksek onun ismini değişeceksin.

bayağı işin var. en başta daha büyük bir kuru alana geçeceksin. tabandaki taşları kaldırıp silis kuma geçiş yap. o kuma ihtiyaçları var. ve suyu bayağı bir yükseltmek gerekecek ki sanırım akvaryumu da yenilemen gerekecek gibi. var mı bilmiyorum bir de mango şart. zamanı gelmiş artık.

hayvanlar güzel, sağlıklı görünüyorlar. kabuğu açık renk olanın kulaklarında şişlik yok değil mi tam seçilmiyor. boyun derisi de olabilir.

kafadaki kırmızılıklar gensel bir durum olabilir. kırma değil. benimkilerden birisi de böyle.

cem' Alıntı:
birinci erkek tırnakları geçtim kuyruk bile belli ediyor. ikincinin alt bağadaki siyahlığı belirgin şekilde artmış olduğuna göre dişi olma ihtimali yüksek onun ismini değişeceksin.

bayağı işin var. en başta daha büyük bir kuru alana geçeceksin. tabandaki taşları kaldırıp silis kuma geçiş yap. o kuma ihtiyaçları var. ve suyu bayağı bir yükseltmek gerekecek ki sanırım akvaryumu da yenilemen gerekecek gibi. var mı bilmiyorum bir de mango şart. zamanı gelmiş artık.

hayvanlar güzel, sağlıklı görünüyorlar. kabuğu açık renk olanın kulaklarında şişlik yok değil mi tam seçilmiyor. boyun derisi de olabilir.

kafadaki kırmızılıklar gensel bir durum olabilir. kırma değil. benimkilerden birisi de böyle.

Akvaryum konusunun farkindayim ama ne zaman değiştirebileceğimi hiç bilemiyorum ama en kısa sürede ben de daha büyük bir akvaryuma geçmek istiyorum . Siliskim vs. Onlari da hep yeni akvaryuma geçeceğim zaman alırım diye erteliyorum
Şu an fotodaki su normalin yarısı su değişimi yapıyordum da o arada bir kaç fotoğraf çektim
Şımarık ın zaten ilk yaz tatilinde kuyruğu çok fazla uzayıp kalınlaşınca anlamıştım erkek olduğunu hatta size de sormuştum ama tırnakları bu kadar uzun değildi
Fiona da bir şişlik yok sanırım fotoğraf net olmadığı için öyle çıkmış
Yorum için teşekkürler Cem abi :)

Bu arada akvaryumun Içinde bir kaya var onunla kaşındıkları için mango köküne ihtiyaç duymadım.

İpek maşallah diyorum, sağlıklı ömürler hepsine.
Cem in dikkat çektiği konuları değerlendir derim.

Bu arada bu shrek kırma değil ama rio grande slider olabilir. Onunda yanağına dikkatlice bir bak.

Cvp: RE: yeni kareler

AEK' Alıntı:
İpek maşallah diyorum, sağlıklı ömürler hepsine.
Cem in dikkat çektiği konuları değerlendir derim.

Bu arada bu shrek kırma değil ama rio grande slider olabilir. Onunda yanağına dikkatlice bir bak.

Rio grande slider i inceledim sanırım shrek bu türden çıizgileri ve kırmızı bölümleri bu kaplumbağaya çok benziyor . Çok teşekkür ederim Emre abi :)

Res ile rio grande birbirine görünüşte çok benziyor zaten. Ayırt edici özelliklerden biri rio grandelerin başlarındaki kırmızı lekelerin canlılığı ve kırmızı rengin daha dağınık olması. Bir çok rio grande olanda dikkat çeken görüntü bu. Birde üst kabuktaki sarı çizgiler sanki cumberland gibi kalın ve belirgin oluyor. Hatta sırt plakalarındaki çift şerit gibi olan sarılar daha belirgin. Bundada bu şekilde bir görüntü var. Büyüsede bu özelliği kaybetmediğine göre rio grande olma ihtimali kesinleşiyor.
Forumda bir arkadaşında kaplumbağasının yanakları canlı koyu kırmızıydı. Ben o kaplumbağa içinde bu ihtimali düşünüyorum.

AEK' Alıntı:
Res ile rio grande birbirine görünüşte çok benziyor zaten. Ayırt edici özelliklerden biri rio grandelerin başlarındaki kırmızı lekelerin canlılığı ve kırmızı rengin daha dağınık olması. Bir çok rio grande olanda dikkat çeken görüntü bu. Birde üst kabuktaki sarı çizgiler sanki cumberland gibi kalın ve belirgin oluyor. Hatta sırt plakalarındaki çift şerit gibi olan sarılar daha belirgin. Bundada bu şekilde bir görüntü var. Büyüsede bu özelliği kaybetmediğine göre rio grande olma ihtimali kesinleşiyor.
Forumda bir arkadaşında kaplumbağasının yanakları canlı koyu kırmızıydı. Ben o kaplumbağa içinde bu ihtimali düşünüyorum.

Araştırma yaparken pond slider diye bir tür buldum ve fotoğrafları shrek ile çok benziyor .

Fotoğrafı

Ekli dosyalar

• TRASCR-04j.jpg
    TRASCR-04j.jpg
    167.1 KB · Görüntüleme: 9

Kırmızı olunca yanaklar ve kabuklarda birbirine benzeyince bunda ayırt etme az oluyor. Bendeki reslerden biride çok sarı renkte sırt kabuğuna sahip. Hep düşünmüşümdür. sağlıklı olsunlarda.

Şu yanaklara hepsinde detaylıca bakta bir şişlik vs varmı kontrol et İpek. Resimlerde değişik çıkıyor.

Gerçi en üsttekilerde iyi çıkmış. Su içerisindekilerde biraz ışık kırılması var sanırım.

pond gölet civarlarında yaşayan kaplumbağalar için kullanılan genel ad. bu rio grande res.

bendekinin kafasında da kırmızılık var ama rio grande değil. kabuk kahverengi mat, bildiğin dandik resin kınalısı.

AEK' Alıntı:
Kırmızı olunca yanaklar ve kabuklarda birbirine benzeyince bunda ayırt etme az oluyor. Bendeki reslerden biride çok sarı renkte sırt kabuğuna sahip. Hep düşünmüşümdür. sağlıklı olsunlarda.

Şu yanaklara hepsinde detaylıca bakta bir şişlik vs varmı kontrol et İpek. Resimlerde değişik çıkıyor.

Gerçi en üsttekilerde iyi çıkmış. Su içerisindekilerde biraz ışık kırılması var sanırım.

Cem abi söylediğinde de bakmıştım şimdi tekrar baktım ama bir şişlik göremedim.
Resimdeki kaplumbağanında kafasında shrekinkiler gibi kırmızılıklar olduğu için benzettim tabiki sağlıklı olmaları en önemlisi

cem' Alıntı:
pond gölet civarlarında yaşayan kaplumbağalar için kullanılan genel ad. bu rio grande res.

bendekinin kafasında da kırmızılık var ama rio grande değil. kabuk kahverengi mat, bildiğin dandik resin kınalısı.

Ben bu türü (yada ismi ) buradan dolaşırken buldum
http://en.m.wikipedia.org/wiki/Pond_slider

Birde çok sırası değil ama bir şey sormak istedim yeni akvaryuma geçene kadar en azından daha büyük ve su hacmini daha fazla kullanabileceğim bir kuru alan almak/yapmak istiyorum . Önerebileceğiniz bir şey var mı?

Diğerinde değilde shrek miydi ilk bahsettiğimiz bence rio grande. Diğer reslerde de benimkilerde de kafa üzerinde kırmızı çizgi yada nokta var. Bahsettiğimiz kaplumbağanın boynuna kadar gitmiş ve kabuk farklı.

En iyisi akvaryum üzerine uygun ölçülerde saklama kabından yapman. Bunu yapanlarınkine bakıyorum, Gayet kullanışlı.

AEK' Alıntı:
Diğerinde değilde shrek miydi ilk bahsettiğimiz bence rio grande. Diğer reslerde de benimkilerde de kafa üzerinde kırmızı çizgi yada nokta var. Bahsettiğimiz kaplumbağanın boynuna kadar gitmiş ve kabuk farklı.

En iyisi akvaryum üzerine uygun ölçülerde saklama kabından yapman. Bunu yapanlarınkine bakıyorum, Gayet kullanışlı.

Evet shrek
Ben de onu düşündüm ama benim akvaryumum bombeli onu nasıl yapabilirim ?

O zaman yeni akvaryum konusunu öne al derim.

Geri