Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni yem programı

enes1907

Gümüş 3 Üye
Mamacıdan aldığım yemler biraz gecikmeyle elime ulaştı elimdeki yemler:
Sera raffy p
Sera raffy vital
Sera mineral
Sera royal
Tetra reptomin
Kaplumbağalarım 16,14 ve 7 cm. Genellikle yemlemede ayirmadim büyükler ne yediyse küçük de ondan yedi hatta gammarusu büyükler ele baktığı için daha fazla yemiştir. Raffy royale verdiğim paraya aciyorum nasıl bir yem öyle bakilmiyor bile. Keşke energil ya da ı ile devam etseymisim. Evet uygun bir program bekliyorum :)

Cvp: yeni yem programı

royalin kokusuna mı dayanamadın. :smile: gerçekten pis kokuyor zamanla koku düzeliyor. hepsine günde tek öğün yapacaksın. küçükte olmuş artık çoğunluğa uysun. büyüklere aç gün yap bir günü ufağı ayrı kapta beslersin o gün.

Sera raffy p
aç gün (bugünde kabukları kadar marul, kıvırcık vb birini verirsin.) küçüğe repto ver.
Sera royal
Sera raffy vital
Sera raffy p bu biterse yenisini alana kadar repto ile devam edersin.
Sera mineral
Tetra reptomin

Büyüklerde bir raffp p günü daha vital olsun derim. Hayvanlar çok büyük. Hatta aç güne alışsınlar yakında ikinci aç gün uygulaması gelir.

bugün mamacıdan yem alımı yaptım. nerdeyse 50 tl ucuza aldım. tek kusur çeşit az. petshopçu arkadaşla konuştum yem var mı diye artık almıyorum dedi elimdekileri boşaltıyorum dedi. elinde 2.5'luk kova vardı bana uymadı. agil, calcil alamadım.

Belli yerler kalacak artık yem alabileceğimiz.

bu nette iş yapan firmalara yaradı.

Komple tükenmesinde. Gerçi bu kadar hayvan varken tükenmez.

Benimkine sabah 5 6 tane öğle de 8 tane veriyorum. Hep tek öğün besle diyorlar ama öyle yapmayı denedim hayvan çok fazla çırpınıyor. Walla dayanamıyorum veriyorum.. Aç gün falan da yapmadım şimdiye kadar. Hep aklıma takıldı bunlar ama fırsat bulamadım sormaya. Sizce zarar mı veriyorum istemeyerek ?

[Kabuk boyu tahmini 8 10 cm. Ortalama 9 diyelim. ]

cem' Alıntı:
royalin kokusuna mı dayanamadın. :smile: gerçekten pis kokuyor zamanla koku düzeliyor. hepsine günde tek öğün yapacaksın. küçükte olmuş artık çoğunluğa uysun. büyüklere aç gün yap bir günü ufağı ayrı kapta beslersin o gün.

Sera raffy p
aç gün (bugünde kabukları kadar marul, kıvırcık vb birini verirsin.) küçüğe repto ver.
Sera royal
Sera raffy vital
Sera mineral
Tetra reptomin

Annem royalın kapağını evde acmama izin vermiyor kokuyor diye :) programı kağıda yazdım bir günü daha vital yapayım o zaman. Tesekkur ederim.

AEK' Alıntı:
Büyüklerde bir raffp p günü daha vital olsun derim. Hayvanlar çok büyük. Hatta aç güne alışsınlar yakında ikinci aç gün uygulaması gelir.

2. ac gün ne zaman başlıyor? Buyuklere 2. Raffy p gununu vital yaptım tesekkur ederim

Normalde baslamasi gerekir ama sizin program uygun olmadigi icin gerekli programa 3-6 ay sonra gecersiniz ben size uygun programi atayim (kendi haziran ayi programimdir)

Sanirim 4 aylik atmisim :)

enes1907' Alıntı:
cem' Alıntı:

Sera raffy p
Sera royal
Sera raffy vital
Sera mineral
Tetra reptomin

Annem royalın kapağını evde acmama izin vermiyor kokuyor diye :) programı kağıda yazdım bir günü daha vital yapayım o zaman. Tesekkur ederim.

AEK' Alıntı:

2. ac gün ne zaman başlıyor? Buyuklere 2. Raffy p gununu vital yaptım tesekkur ederim

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html
Bizim programa göre 15 cm olunca başlar, ancak daha önce hiç uygulama yapılmadıysa birden bu düzene geçmek uygun değil. Bu sebeple ben hemen geçilmesini önermem. Artık büyüme yavaşladığına göre bence bir sene sonra da başlayabilirsin Enes.

Yada Ali Sarp ın dediği gibi 6 ayda yapabilirsin. Ama 3 ay erken, 6 aydan önce ikinci güne geçme.

Himura Kenshin' Alıntı:
Benimkine sabah 5 6 tane öğle de 8 tane veriyorum. Hep tek öğün besle diyorlar ama öyle yapmayı denedim hayvan çok fazla çırpınıyor. Walla dayanamıyorum veriyorum.. Aç gün falan da yapmadım şimdiye kadar. Hep aklıma takıldı bunlar ama fırsat bulamadım sormaya. Sizce zarar mı veriyorum istemeyerek ?

[Kabuk boyu tahmini 8 10 cm. Ortalama 9 diyelim. ]

Konuyu şöyle yapman uygundur demeden önce neden yapılması gerektiğini anlatayım.

Bu hayvanlar soğukkanlı familyadandır ve diğerleri gibi erişkin olduklarında daha seyrek ama oldukça fazla yerler. Yavru iken ufak avları sık sık tüketir. Genede hayvan büyüdükçe vücuduna göre oransal ana miktarda düşüş yaşar. Bu sebeple günlük kafa hacmini aç gün uygulaması yapılan dönemde gene aşmıyoruz. Buda hayvanda enerji sarfiyatlarının yaş ilerledikçe düşmesi ile alakalı. 3-5 cm boydaki kaplumbağanın akvaryumda camdaki çırpınma hızı ile 8-10 cm boydakinin çırpınma hızının farkından bile harcadığı enerji farkını görürsün. Ben yavruların camda çırpınırken ayaklarını zor görüyorum. İşte bu sebepten erişkinken aç günlerde vermediğimiz kafa hacmini diğer günlere dağıtamayız. Aksi halde hantal hayvanın yakacağından fazla yem vermiş olur ve kilo almasına sebep oluruz. Bu hayvanlar yaradılışı gereği seyrek yerler. Bu sebeple sindirim sistemleri buna uygun yaratılmıştır. Hatta kum yemeleri ve güneşlenmelerinin dahi sindirimde olumlu faydası vardır. Bu beslenme ile sindirim sistemleri aç kaldıkları dönemlerde dinlenir. Büyüdükçe daha uzun zamanda yediklerini sindirirler. Biz her gün yemlersek sistemi aşırı zorlarızki buda kesinlikle zararlıdır.

Belgesellerde görmüşsündür, Örnek olarak soğukkanlı familyadan olan timsahı vereyim. Bu hayvan yavru iken suda kafası kadar balık yada çekirge gibi hayvanları günde belki iki tane yerken erişkin timsah kafasının iki katı geyik gibi hayvanı haftada bir belki yer. Oranlarsan yavru günlük ortalamada boyutuna göre daha fazla besin tüketiyor ve gene yavru iken gelişim için sık tüketiyor. Tabi enerjisi ve av seçenekleride buna göre yaratılmış.

Kafa hacmi vermemizin sebebi akvaryum ortamında ortalama harcadıkları enerji ile ihtiyacı olan besin miktarının buna tekabul etmesinden kaynaklıdır. Belki doğada günlük ortalaması bir buçuk kafa hacmidir ama orada harcanan sınırsız enerji ile evdeki boy ölçüşemez. Böylece ne fazla verip obez olmasına sebep olmalıyız, nede az verip hayvanın besinsiz bırakıp gelişimine olumsuz etki etmeliyiz. Bu sebeple günlük kafa hacmi uygundur.

Sana bunu anlatırken sayende bakım kılavuzunu da güncelledim. Orada yazılanlarada açıklama getirmek en iyisi.

Sağolun hocam. Yavaş yavaş azaltayım yeni akvaryuma geçince bundan sonra program yaparız beraber kna ona uyarım. Güzel bir açıklama oldu :)

Tabi Barış yapalım. Sen o zaman yemleri hatta yeni alacağın varsa hepsini yazarsın yada eksik varsa söyleriz, buna görede programı hallederiz.
Bu soru vesilesiyle herkesin faydalandığı konuyada bu anlamda açıklık geldi, iyi oldu.

AEK' Alıntı:
Tabi Barış yapalım. Sen o zaman yemleri hatta yeni alacağın varsa hepsini yazarsın yada eksik varsa söyleriz, buna görede programı hallederiz.
Bu soru vesilesiyle herkesin faydalandığı konuyada bu anlamda açıklık geldi, iyi oldu.

:)

Elimde olan yemler Raffy P Raff I ve Raffy Vital . Gerekliyse filtre ile birlikte yem de alırım.

Evet bu tarz konular ileride de başka kişiler için rehber niteliğinde oluyor.

jbl agil de al barış. hayvan tek olduğuna göre mineral yemde almana gerek yok. direk carnivor al. raffy p ve bundaki kırmızı içerik yeterli olur. tetra reptominde alabilirsin. son kullanma tarihi 2016 olanlar piyasaya düştü artık. toplam altı yem edecek. her birinde 250 ml'lik fazlasıyla yeter sana.

Eksiklerde gelince tekrar yazalım listeyi.

Geri