Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Yem

Berkcan

Elmas 3 Üye
Kapluşlarım İçin 2 yeni yem aldım , ne aralıklarla ne kadar kullanacağımı tam bilmiyorum . Tavsiyelerinizi bekliyorum . Şimdiden teşekkürler

Yemler:

mailto:/urun_detay.aspx?kat=146&urn=11854

mailto:/urun_detay.aspx?kat=146&urn=11855

Cvp: Yeni Yem

Ben ikisini de kullanıyorum haftada bir veriyorum

Bunlar ek yem olarak kullanılabilir Berkcan. Ancak biraz ana yemden biraz ek yemden takribi oranlarla çalıp bunlara dağıtabilirsin. Yani sadece reptomin ve gammarus için olan oranları bunlara da dağıtabilirsin. Şu şekil uygun olur. Örneğin sende bunlar, reptomin ve gammarus var diyelim. 7/12 reptomin 1/12 calcil, 1/12 rugil, 3/12 oranında gammarus verebilirsin. Yada biraz daha bunlardan verip 3/6 reptomin, 1/6 calcil, 1/6 rugil, 1/6 gammarus verebilirsin. Seninkiler büyüdüğü için bu oranda uygulanabilir. Ben bu tarz çeşitliliklerde ana yem oranından daha çok alıyorum.

abi bende 2 tanede küçük var onlara nasıl uygulayabilirim ?

gammarus veya karidesleri hergün mü vermeliyiz ben 2-3 günde bir veriyorum öyle bildiğim için hergün mü vermeliyiz

Rugil küçüklere uygun, calcilin yenmesi ufaklar tarafından biraz zor olabilir. Ben yavru kaplumbağalarıma sadece reptomin baby, rugil ve pro baby veriyorum. Diğer kaplumbağalara calcil ile beraber bayağı bir çeşit veriyorum. Ufaklar için bence calcil olanı biraz daha erteliyebilirsin. Zaten çok vermeyeceğin için diğerlerinin direk ağzın verki ufak alıp uzun süre o yemle oyalanıp aç kalmasın. Tabi aynı akvaryumdalarsa. Fikrim bu.

Abi , kuki öldü büyük bir ihtimalle açlıktan , son zamanlarda hiç yem yememeye başladı , hiçbir hastalığı yoktu başka akvaryumdaydı , Kukiye o kadar çok üzüldümki sonra dedim bu hayvana bakamadım en azından 2 tane hayvanın canını kurtarayim , 2 tane daha kapluş aldım , şimdilik abilerinin yanındalar , küçük akvaryumum bakımdaydı o geldi slikonların kurumasını bekliyorum kuruduğu anda onları kendi akvaryumlarına alacağım , birde garip diye 5 yaşında 1 dişiyi komşumdan aldım hayvancağız 5 senedir eziyet çekiyormuş soğuk su leğende bakım kötü yemler vs. onuda tek ayrı bir akvaryumda besliyorum , ona nasıl uygulamalıyım yemleri ?

Berkcan' Alıntı:
Abi , kuki öldü büyük bir ihtimalle açlıktan , son zamanlarda hiç yem yememeye başladı , hiçbir hastalığı yoktu başka akvaryumdaydı , Kukiye o kadar çok üzüldümki sonra dedim bu hayvana bakamadım en azından 2 tane hayvanın canını kurtarayim , 2 tane daha kapluş aldım , şimdilik abilerinin yanındalar , küçük akvaryumum bakımdaydı o geldi slikonların kurumasını bekliyorum kuruduğu anda onları kendi akvaryumlarına alacağım , birde garip diye 5 yaşında 1 dişiyi komşumdan aldım hayvancağız 5 senedir eziyet çekiyormuş soğuk su leğende bakım kötü yemler vs. onuda tek ayrı bir akvaryumda besliyorum , ona nasıl uygulamalıyım yemleri ?

Başın sağ olsun. Bu arada o kadar kaplumbağa ve akvaryumla uğraşman bayağı zor olacak.

5 yaşında dişiye bitkisel yemde vermen gerekir. Elinde yoksa salatalığın sulu olmayan kısmından ince dilimler keserek yedir. Kıvırcıkta verilebilir. Vital yem alırsan çok iyi olur. Gammarusu diğerlerinden daha az verip biraz da ana yemi azaltıp bu bitkisel gıdaları artırman gerekir.

Ufaklar ayrı akvaryumda ise reptomin, rugil ve gammarus ile devam etsen süper olur. Calcili arada yemleme bitince bir tane bölüp atarsın, uğraşarak yerler. Reptomin 4/7, rugil 1/7, gammarus 2/7 gibi de olabilir.

Sendeki eski kaplumbağaları diğer cevabımda bahsettiğim oranlarda besleyebilirsin.

samet52' Alıntı:
gammarus veya karidesleri hergün mü vermeliyiz ben 2-3 günde bir veriyorum öyle bildiğim için hergün mü vermeliyiz

2-3 günde bir sadece gammarus veriyorsanız zaten hemen hemen aynı oranda vermiş olursunuz. Çünkü belirttiğim oranlarda zaten az yer kaplıyor. Kaplumbağa büyüdükçe bahsettiğim gibi gammarus oranını azaltmak faydalıdır.

Saol emre abi , Bir kere girdik bu işin içine bakalım uğraşabildiğimiz kadar uğraşacağım.

dediğin gibi ufakları reptomin rugil ve gammarus la besliyeceğim , edi ve büdüyüde dediğin gibi devam ettircem , büyükle uğraşmak gerçekten zor onu akvaryumuyla beraber komşuya vermeyi düşünüyorum ve ona iyi bakacağından eminim , Tavsiyelerin için teşekkürler.

Önemli değil. Afiyetle bol çeşitli yemlerini yesinler :)
Komşunun kaplumbağasına da iyilik yapmış oluyorsun, tebrik ederim.

Abi komşunun kaplumbağayı görünce içim el vermedi onu öyle bırakmaya kabuğunun üstü hep mantar bende bir iyilik yapayim dedim elimden geldiğince temizledim , bu arada abi edi ile büdü kabuklarını atmaya başladı sence erken değilmi daha 6 aylıklar temmuz 23 de almıştım onları 3 ayda pet shop oraya gelmeleri filan desek 9 anca ??

Kabuk atmaları için çok normal bir süre, yaklaşık 4 ayda bir kabuk değişimi ve büyüme gerçekleştirebilirler.

O zaman iyi birşey , Emre abi gerçekten çok yardımcı oldun bana sen olmasaydın kaplumbağalarım daha kötü bir ortamda büyüycektiler. sana ne kadar teşekkür etsem az.

Emre Abi küçükler yine yem yememeye başladılar normal kendi akvaryumlarındayken 1 tanesi elimden yiyo 1 tanesi kaçıyo 2 küçüğüde kaba alınca kapta yemiyorlar.

yemlerin açıklaması bir garip 10 dakikada tüketecekleri kadar verin diyor. bunu yazan daha önce kaplumbağa beslememiş galiba. 10 dakikada yiyecekleri miktar kutunun yarısı demek.:ff:

Biri yedikten sonra kısa bir süre kaba alıp yemeyen için akvaryuma yem at Berkcan. Yiyene kadar yada en fazla yarım saat bekle. Yemez ise yemleri toplayıp diğerinide içeri al. Diğer ufaklık biraz seyahat edecek ama sabırlı olur inşallah. Senin nazlıların yem olayı tam bomba.

cem' Alıntı:
yemlerin açıklaması bir garip 10 dakikada tüketecekleri kadar verin diyor. bunu yazan daha önce kaplumbağa beslememiş galiba. 10 dakikada yiyecekleri miktar kutunun yarısı demek.:ff:

O yazılar tam komedi Cem :) Benimkiler 10 dk yem yese göbekleri sarkar. Artık cahillikten mi yoksa yem çabuk bitsin diyemi bilemiyorum.

Saol abi, Valla ben bu küçüklerden ne çektim yem konusunda ya :D

Umarım fazla uzun sürmeden çözersin. İyi haberleri bekliyoruz.

Geri