Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeşillik yeme yaşı

cem

Süper Moderatör
Yönetici
3 numaralı kaplumbağamın, şu ana kadar hastalığa bağladığım ve iyileştiği halde ufaklığının genetik bir bozukluktan olduğunu sanıyorum. 6 aylık olduğu halde aynen aldığım boyda milim büyümesi yok. iştahı yerinde. marul attığımda yiyor ve bundan çıkardığım sonuç büyüklükle alakasının olmadığı tersine yaşa bağlı olarak 6 ayı geçen yaşlarda bitki yedikleri yönünde. diğerleri yaklaşık 2.5 katına geldi. onlar dişi. bunun erkek olduğunu düşünüyorum erkekler biraz daha geç büyüyor diye biliyorum. ama dediğim gibi bunda milim büyüme yok. hala 3 cm.

Cvp: yeşillik yeme yaşı

Kolay gelsin öncelikle , ben forumda ve kaplumbağa eğitiminde daha çaylağım , yaklaşık 4. ayıma giriyorum.Bildiğim ilk şeylerden biri ; kaplumbağların cinsiyetlerinin hemen anlaşılmadığı , yıllar geçmesi gerektiğiydi.Hele aylık iken sebze verdiğinizde hazmedebileceğini küçük bir olasılık olarak görüyorum.Sindirme konusunda büyük zorluk çekiyorlarmış.

Büyüme konusunda ; verdiğiniz yemleri buraya yazın bence bilen arkadaşlar yardımcı olur mutlaka.Benim canavarlar 4 ayda 0.5 santim var yada yok , hızla büyümelerinden daha iyi olduğu düşüncesindeyim.

tam tersine sindirim sistemi için yeşillik daha faydalıdır. lifli gıdadır. ilk yaşlarında protein ağırlıklı beslendikleri için zaten rağbet etmezler. buna zamanla başlıyorlar. 6. ayı geçince ver. yerse yer yemezse al. yemleri bütün olarak atma yutar ve su içerse bu karnında şişeceği için o zaman hazımsızlık çeker.

Kaplumbağanın o kadar küçük kalması aslında şaşılacak bir durum.Normal büyüme davranışlarının çok gerisinde görünüyor.
Erkek ve dişi kaplumbağaların hızlı büyümesi değil de erkek kapluşlar 13-14 cm kabuk boyuna ulaştıktan sonra büyüme hızları iyice düşerken dişilerin ki devam ediyor.Onun için ufaklığın büyüyememesi cinsiyetle çok alakalı olmayabilir.

Yeşillik yeme durumu ise biraz şans işi.Daha önce ki yavru kaplumbağam Subuti ilk geldiği günden itibaren yeşillik yemişti.Ancak Pakize 2 senenin sonunda kabul etmişti bitkisel ağırlıklı yemleri ve yeşillikleri.

Yavruyken ara ara vermek sanırım alışmalarına fayda sağlıyor.Yeşillik yemezlerse de sera'nın bitkisel yemlerinden alıp yavrularda ek yem olarak kullanmak buna belki bir alternatif oluşturabilir.

ben kapluşlarımı aldığımda 3,5 cm di temmuzda almıştım şimdi 7,5 8 cm oldular hızlımı büyüdüler hiç bilmiyorum , 1 ,5 ay öncede 1 tane yavru kapluş aldım aldığımdan beri aynı hiç büyüme göstermedi 1 ay filan yem yememişti yeni başladı yem yemeye , bence bu büyüme oranı filan kaplumbağadan kaplumbağaya değişiyor cinsiyetle alakası yok.

Büyümeleri akvaryumun büyüklüğüne, rahat yüzmelerine, yedikleri yemlere, aldıkları vitamin ve kalsiyuma göre de değişir. Siz kaplumbağanızın bulunduğu koşulları ve beslenme programını yazarsanız daha net yardımcı olunacaktır.

Genç kaplumbagaların aylık buyumeleri gereken cm 0,5-1 cm degil midir ?

Evet yahu benim de öyle. 1 yıl oldu daha 6 cm. Yeşillik de yemiyor denemediğim yol kalmadı yediremiyorum..

vallaha ortam her açıdan uygun. yalnız bu biraz tembel ısıtıcıyı taktığımda hemen dibine giriyor. hani hareketsiz desem. yediği o kadar yemle yağlanıp hımbıllaşır o da yok. diyorum kuru alanı bir haftalığına söküp sürekli suda yüzmesini mi sağlasam. ya da ısıtıcı lambanın süresini mi azaltsam. lambayı 5-8 saat arası kullanıyorum.cüce midir nedir bebe anlamadım.

Geri