Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yumurtlayacak mı?

okankrn

Gümüş 1 Üye
Gülistan sürekli akvaryum zeminin kazıyor.Abbas'ın kur yaptığını gördüm fakat Gülistan oralı değil acaba yumurtlayacak mı ?

RE: Yumurtlayacakmı yardımcı olurmusunuz ?

Valla yumurtlamanin belirtileri nedir bilmiyorum ama kum kazimasindan bu cikarilir mi ? Benim ufakliklardan birinin tek yaptigi sey kum kazimak :D

Cvp: Yumurtlayacakmı yardımcı olurmusunuz ?

Kur yapmasından rahatsız olup saklanma amaçlı yapıyor olabilir mi? Evde temiz yere koyup gözlemleyin, kuru bölgede arka ayaklarıyla eşelenme hareketleri yapacak mı? Yada kuru alanda eşelenmeye çalıştı mı? Akvaryum içerisinde yumurta gömmek istemezler.

Cvp: Yumurtlayacakmı yardımcı olurmusunuz ?

Daha küçük akvaryumuma yaklaşık 10cm kadar deniz kumu koydum Gülistan şuanda üstünde ve kazılmadık yer bırakmadı devamlı kokluyor ve kazıyor bekleyip görecez.

Çoğunlukla arka ayakları mı çalışıyor. Çukur açmaya mı çalışıyor. Eğer öyle ise ara ara çıkarıp oraya koyun bakalım ne yapacak. Hayvan iştahtan kesildi mi?

Yumurta taşıyan hayvan içerideki baskıdan ötürü iştahtan kesilir.

Cvp: Yumurtlayacak mı?

O yok işte parmağımı versem onu bile yer :D arka ayaklar değil yalnızca ön ayaklar.

Onun derdi başka. Yumurtlayacak hayvan içerideki yumurtalardan ötürü oluşan baskı ile iştahtan kesilir. Kaplumbağalar arka ayaklarıyla kumun üzerinde eşelenerek çukur açar ve kumurtalarını o çukura bırakarak aynı şekilde arka ayaklarıyla tekrar üzerlerini kaparlar. Tabi bu işlem sadece karada olur.

Bence ya dediğim sebepten ilgiden bunaldı ve saklanmaya çalışıyor yada ön ayaklardaki deri değişimine bağlı kaşıntı çok şiddetlendi. Aklıma başka bir sebep gelmiyor.

Teşekkürler zaten tekrar akvaryuma aldım şuanda karşılıklı kur yapıyorlar ne olacak bilmiyorum bu gece bana uyku yok anlaşılan çünkü çiftleşme sonrası ısırmalar diye bi paylaşım okumuştum bunun olmasından korkuyorum.

Çiftleşme esnasında ve ve öncesinde de olabilir. Çiftleşmeden önce kabul edilmeyen erkek hırçınlaştığı için yapar ve zarar verici olabilir, çiftleşme esnasında uygulamada olayın etkisinden ufak ısırmalar yapar erkek ama zararsızdır, çiftleşme sonrasında dişi kovalamak için sertlik gösterebilir. Hepsi yada hiçbiri olacak diye bir durum yok. Ancak en çok rastlanan ve zararlı olan kabul görmeyen erkeğin agresifleşip yaralayıcı ısırmalarda bulunmasıdır.

Bence kur hareketleri daha sürer. Gece nöbet beklemeye gerek yok. Bu durum günlerce hatta haftalarca sürebilir. Bir neticede olmayabilir. Erkek organını daha hiç çıkarmadıysa sadece iletişimde kuruyor olabilirler.

Erkeğin organı şuan dışarıda.

Dişinin kabuk boyu 15 cm var mı?

Bahsettiğim boyda ise dişi istekli olabilir.

erkek organını karşısındaki erkek veya dişi olsun hireyarşik yerini belirlerken de baskınlık göstergesinin simgesi olarak çıkarır. bu anlamda gerek yüzyüze durarak burun teması ve el titretme; gerek arkasından takip edip kuyruk kısmını koklayarak karşısındakinin vereceği tepkiyi ölçmek için dolaşır.

diğerine gelirsek yem arama amaçlı kumu karıştırabileceği gibi emrenin belirttiği deri atma ve saklanma sebebiyle de olabilir. bu süreç uzun sürer. hayvanı bıktıracaktır. tabi bunun cinsel dürtü ile ilgili bir durum olasılığını da göz ardı etmemek lazım.

Teşekkürler bilgiler için cem abi.Emre abi dişinin kabuk boyu 11-12 cm civarı.

normal şartlarda bu boydaki hayvanların üreme sistemi gelişme aşamasındadır. çiftleşse dahi olumlu netice olasılığı yüzdesel olarak az olacaktır.

Evet, herşeyden önce dişi için daha zaman var. Erkekler daha erken kızışsalarda dişilerin biraz daha zamana ihtiyaçları oluyor.

bence bir yumurta olayı yok en iyisini cem ve emre abi bilsede ben saklanma amacıyla olduğunu düşünüyorum ya da çiftleşmek isteyen bir erkek ve çiftleşmek istemeen bir dişinin aralarında geçen iletişimde olabilir

Geri