Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Zeminde hiçbir şey olmaması sorun olur mu?

azrael

Gümüş 5 Üye
Merhaba arkadaşlar.

2 Gün önce tabandaki mozaik taşları kaldırdım. Çok fazla yosun yapıyorlardı. Şu an zeminde ne kum ne de taş var. Bunun olumsuz bir geri dönüşü olur mu? Temizlik açısından da oldukça pratik oluyor. Gözle görüldüğü için dip çekimlerinde %100'e yakın verimlilik sağlıyor. Ama endişem şu;
zemin sadece camdan ibaret olduğu için dipte rahat yürüyemeyebilir. Ya da yansımasından ürker mi?

Cvp: Zeminde hiçbir şey olmaması sorun olur mu?

ben zeminde malzeme olmadanda olur diye biliyorum. ama hem sizin göz zevkiniz açısından hemde kaplumbağanızın rahat etmesi açısından silis kum alsanız güzel olur.

ben zeminde hiçbirşey kullanmıyorum temizlik açısından kolay oluyor

akın bey hem görünüş açısından hemde kaplumbağaları yanıltıp mutlu etmek amaçlı zemine aynı arka plana olduğu gibi akvaryum manzarası yapıştırabilirsiniz bence boş olmasından daha mantıklı

Ama genede biz yarım saatlik erinmemiz yüzünden bu yavulara işkence etmeyelim
benim polidaryum tam tımarhanelik:ashamed0006: ama ben haftada 3 saatimi ayırıp onları doğal ortamına yakın hissettirmeye çalışıyorum bence sizde öyle yapın

kapluş_55' Alıntı:
akın bey hem görünüş açısından hemde kaplumbağaları yanıltıp mutlu etmek amaçlı zemine aynı arka plana olduğu gibi akvaryum manzarası yapıştırabilirsiniz bence boş olmasından daha mantıklı

Ama genede biz yarım saatlik erinmemiz yüzünden bu yavulara işkence etmeyelim
benim polidaryum tam tımarhanelik:ashamed0006: ama ben haftada 3 saatimi ayırıp onları doğal ortamına yakın hissettirmeye çalışıyorum bence sizde öyle yapın

zaman ayırmamaktan değil efendim; bu hafta çok sık kum ve taş değişimi yaptım. istediğim kumu bulamadım ve iyi olmadı. o yüzden yeniden değiştirdim. suyun dengesi iyice bozulsun istemiyorum. yoksa huzursuz olmaya başlayacak. geçici de olsa travma yaşayabiliyorlar çünkü. 1-2 ay böyle idare edip silis kuma geçmeyi düşünüyorum.

zeminde hiçbirşeyin olmaması sadece akvaryumun göze hitap etmesine engel olur, bazen kaplumbağalar kabuklarını kaşımak içinde kullanıyor kumu ama bu olay hem bütün kapluşlarda yok hemde kumun bu yaptığını bütün taşlar ve kökler de pekala yapabilir, benim akvaryumda balık olmasa ben tabanı boş bırakacaktım mesela...

ince kum dibine kir almasını engeller ve yüzeyde kalmasını sağlar. diğer çakıllar yüzeyde gözükmese de araya aldığı kirler sebebiyle yararlı olduğu kadar zararlı bakterilerde üretir. bu da hastalanmalarına sebep olur. ince kumun görsellik dışında en etkili faydası deri değişimi sebebiyle kuma sürtünerek rahat atmalarını sağlamaktır.

herhangibi birşey olmaz yürümesi biraz zorlaşır o kadar bende kullanmıyom ama alcam altı çok kötü gözüküyo cam tabanın iyi yanı yemi kaplumbağa görür kötü yanı cam yosun kaplaya bilir ve yemi kaplumbağa yemezse cama yapışır

eğer kaplumbağanızın boyutu büyükse tabandaki silis kum çok dağılacaktır, kum olarak kuvars kum seçmek daha iyi olur, çakıl taşları ise zararlı bakteri üretmez, fakat aralarına fazla pislik aldığı için eğer yeterli seviyede biyolojik filtrasyonunuz yoksa su kalitesi düşer, ben çakıl taşı kullanıyorum, dip çekimi için kullandığım hortumun ucuna pet şişe bağlayarak aradaki pislikleri temizliyebiliyorum.

kapluş_55 sen beni engelledin mi ?

Arkadaşlar kumun faydası hakkında ayrıntıları yazmış. Ben bir faydasına daha şahit oldum. İstemeden ürkütünce benim ufak olanlar kuma gidip sırtına atıyor ve kısa bir süre saklanıyor. Olmasa kendini güvende hissetmeyecek. Bir kaç kez şahit oldum. Sonuçta huzur verici yanıda var.

bende yaklaşık 3 aydır zeminde birşey kullanmıyorum.
Koku acayip derecede azaldı ve su geç kirleniyor.
su değişimlerini 10-15 güdne bir tamamen yapıyorum.kapluşları güvenli yere alıp tüm ekipmanı sıcak su ve süngerle bi güzel yıkıyorum ve daha bir sıkıntıyla karşılaşmadım çok şükür

Su değişimi komple değil kısmen yapılır. 1/3 miktarı alıp yeni su ile tamamlamalısınız. Şimdiye kadar sorun olmamış ama olması muhtemel.

Cvp: RE: Zeminde hiçbir şey olmaması sorun olur mu?

AEK' Alıntı:
Su değişimi komple değil kısmen yapılır. 1/3 miktarı alıp yeni su ile tamamlamalısınız. Şimdiye kadar sorun olmamış ama olması muhtemel.

ama öyle yapınca su temizlenmiiyor sarımsı görüntü ve koko devam ediyor

iç filtre ise haftada iki defa yıkanmalı. ve mümkünse suya oksijen girmesi için kabarcık çıkaracak bir düzende olması gerek. hava girmeyince de koku oluşur.

akvaryum suyunun kokmasının en büyük nedeni çok fazla su değişimi yapılmasıdır çünkü fazlaca su değişimi yaptıkça döngüye zarar vermiş olursunuz, kaş yapayım derken göz çıkarmışsınız yani.

anarxia' Alıntı:
akvaryum suyunun kokmasının en büyük nedeni çok fazla su değişimi yapılmasıdır çünkü fazlaca su değişimi yaptıkça döngüye zarar vermiş olursunuz, kaş yapayım derken göz çıkarmışsınız yani.

dostum bence yanılıyorsun su değiişimi yapmadığım için koku oluşuyor. sen ise tersini iddia ediyorsun.su tamamen değişince kafadan 2 hafta idare ediyor.
kısmen su değiştirmeyi denedim fakat ne görüntü ne de koku geçmiyo.
belki cabuk kırlenmesı kucuk oldugu ıcındır. yaklasık 25 lt lik bi akvaryum.
Filtreye biraz sünger ilave olarak bakalım ne olacak

meta' Alıntı:
anarxia' Alıntı:

dostum bence yanılıyorsun su değiişimi yapmadığım için koku oluşuyor. sen ise tersini iddia ediyorsun.su tamamen değişince kafadan 2 hafta idare ediyor.
kısmen su değiştirmeyi denedim fakat ne görüntü ne de koku geçmiyo.
belki cabuk kırlenmesı kucuk oldugu ıcındır. yaklasık 25 lt lik bi akvaryum.
Filtreye biraz sünger ilave olarak bakalım ne olacak

arkadaşım söylediklerimde bir yanlışlık yok, akvaryum suyundaki koku biyolojik döngünün eksik olmasından kaynaklanır, su değişimlerini abartırsanız bu döngü kurulmaz. ama akvaryumunuz 25 litreyse bu konuşmayı yapmak bile abes, döngünün oluşacağı yeterli alan dahi yok...

emrah, sefanın kastettiği akvaryumda oluşan amonyağın nitrit ve nitrata dönüşmesini sağlayan bakterilerinde tam su değişiminde gitmesi dolayısıyla kaybolması. öte yandan senin akvaryum çok ufak olduğu için ve sanıyorum iç filtre kullandığın için mecburi bir değişim şart gözüküyor. fakat sonrasında güneşten biraz uzağa alırsan, hayvanlara suda değilde ağızdan yemlersen yem artıkları suya geçmez ve bu yemleri dozajında verirsen fazla dışkı yapmazlar. bu ve bu gibi faktörler denge de durduğu sürece kirlenme de az olacaktır.

filtreyi haftada iki defa temizlersen su değişimi olayın fazla olmaz.

Akvaryum hacmi çok küçük olduğu için Sefa' nın döngü konusuyla beraber hızlı kirlenmede kaçınılmaz. Akvaryum hacminin üzerinde bir canlı beslendiği sürece su kirliliği her zaman normalin üzerinde olacaktır.

Geri