Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Zilli , Zibidi ve Berduş...

okitay

Bronz 4 Üye
mailto:/2vak3m1.jpg
mailto:/2z5lzmc.jpg

Zilli Nisan ayından beri benimle olmasına rağmen (aldığımda demir 1 tL kadardı) enterasan bir şekilde büyüdü. Yanına eş olarak aldığım arkadaşını kaybetti. Yeni yaşam alanlarına geçtiğinde yanına 2 küçük arkadaş aldım. Temizlik açışından ayrı kapta besliyorum. Fakat Zilli 2 küçük misafirine gayet nazik davranmasına ragmen (gerçi arasına üzerlerine bastığı oluyor ama ) yeni aldığım 2 küçük yavrudan birisi sürekli diğerine yem verirken ısırıyor. akvaryum geniş olduğundan orada ısırdığına şahit olmadım. Hep ayrı yerlerde duruyorlar zaten. Sanırım Berduş bizimle ayrılmak zorunda kalacak. Sizce geri vermeli miyim?

Cvp: Zilli , Zibidi ve Berduş...

ne kadar da dostça gözükse su kaplumbağları sosyal deildir ve tek yaşamaları uygundur , yanına herhangi bir kapluş koymamalısınız.su seviyesi çok az biraz arttırın ve turtle dock turtle bank yada oraya en uygun penn plax var ondan alabılırnız ve ondan sonra havalar çok çok sogudu ve güneş nadir sıcak verıyor en yakın zamanda kuru alan ısıtma lambası almalısınız.berduşu kap yerıne akvaryum kurabılırsenız orada besleyın ama yapamam diyorsanız normaldir kaplumbağadan anlayan akvaryumda besleyen bir pet shop cuya verın .Sağlıklı Kapluşlar..

Bu akvaryum şu an için kaplumbağalar için hiç elverişli değil. Şu an bu hayvanlara 50-60 lt su olan bir sistem gerekir. Su seviyesini kaçışı engelleyecek şekilde yukarıda bir iki parmak boşluk bırakarak yükseltmeli ve kuru alanı buna göre ayarlamalısınız. Akvaryumun üst tarafında duran floresan lamba sanırım. Bu lamba ile kuru alanı ısıtamazsınız. Soft ampul ile kuru alanı 31-32 derece yapmanız gerekiyor. Bu ısıyıda ölçerek kontrol etmelisiniz.

Birden fazla kaplumbağa her zaman kavga riski taşır. Şimdi anlaşan kaplumbağalarda ileride kavga edebiliyor. Bunları düşünerek hareket etmenizi öneririm. Aksi halde ileride yeni sistem kurmanız gerekecek.

su seviyeniz arkadaşların dediği gibi çok alçak kaplumbağalar bir yana ısıtıcınız hava ile temas etmesi durumunda patlar ve akvaryum elektrikli sandalye olur. ve filtrenizde kuma çok yakın. suyu yükselterek filtreyi biraz daha kaldırın ve dik yada ters koyun bu vaziyette attığı su filtre kısmına pisliğin gelmesini engeller.

şu ısırma olayı sanırım hepsine aynı anda yem vermediğinizden dolayı olabilir. benimkilerde bazen aynı yeme odaklandıkları için böyle bir şey oluyor.

Yanıt veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Su seviyesi konusunda haklısınız belirtmeyi unuttum. Resimler akvaryum doldurma sırasında çekildiği için son su seviyesi bu değildir. Kuru alan için farklı düşüncelerim var.Bunun yeterli olmadığını bende kısa zamanda farkettim. Kuru alan için ısıtıcıya gerekli olduğunu şu an için düşünmüyorum. Çünkü evimde küçük çocuk olduğu için oda sıcaklığı sürekli normalin üzerinde. Fakat UV lamba temin edin derseniz bunu da en kısa sürede tamamlamaya calısacam. Bu arada sanırım cem arkadasımın dediği gibi sanırım yem yerken paylaşamama durumundan kaynaklanan bir sorun. Isıranı önce doyuruyorum sorun ortadan kalkıyor şimdilik... Herkese teşekkür ederim değerli yorumları için..

Geri