Sitemize kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve kaplumbağanız hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz.

Üye Ol!
cem
Tepkime puanı
394

Profil mesajları Son aktivite Gönderiler Hakkında

 • Cem bey merhaba,açtığım konu hakkında bilginiz varsa,sizden cevabını alabilirsem çok sevinirim.görsel ve video da ekledim.

  cem
  cem
  Kusura bakmayın ilk mesajlarınızı gördüğümde yazmaya başladım, detaya girince yazmam biraz uzun sürdü.
  Merhaba,
  Kaplumbağamın suyunu değiştirirken bir çok dışkı ve dışkıya yapışmış çok fazla kırmızı kurt gördüm. Aynı zamanda alt kabuğundaki çizgiler normalde kahverengiyken yeşil renge döndüğünü fark ettim. Sizce ne olmuş olabilir?
  cem
  cem
  Konuyu anasayfada su kaplumbağası hastalıkları > diğer hastalık ve sağlık sorunları bölümünde açarsanız oradan devam ederiz. Burada kelime kısıtlaması var. Bir de hayvanın üst alt bağa resimlerini çekip atabilirseniz bakarız. Şimdi rahatsız etmeyelim. Yarın atarsınız.
  cem
  cem
  Hayvanı hemen veteriner hekime götürün hayvanda parazit var. Bunlar atılmalı. Akvaryumu komple temizleyin. Filtreyi de haftada bir süngere sıcak su dökerek steril edin.
  Merhaba , rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Kaplumbağam için ısıtıcı almam gerekiyor. Ama bu konuda bilgisizim biraz . Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Fikirlerinizi duymayı çok isterim.
  cem
  cem
  Foruma hoş geldin.
  Aksesuar ve ekipmanlar/ısıtıcılar bölümünde konu açarsan oradan yardımcı oluruz. Burada sınırlı yazı yazılıyor. Akvaryumun ölçülerini de yazarsan sevinirim.
  Üstat merhaba. İç filtre veya dış filtre..Bunların süngerlerinin yedeklerini nasıl veya neye göre temin ediyorsunuz? Kalın ince sünger ayrımı vs. Yardımcı olabilirseniz sevinirim
  cem
  cem
  Sünger yenilemedim. İç filtre iki hazneli olduğu için alt hazneye elyaf koydum. Dış filtrede ise seramik üstü sünger diğer katmanlarda araya elyaf koydum. Elyaf ince lifli olduğu için toz halindeki kirleride tutar. Elyafı ıslatarak yerleştiriyoruz bu kabarıklığını alıyor.

  Yalnız pervane tarafı açıksa yani koruma ızgarası yoksa koymuyoruz. Pervane elyafı çekip dolayabilir. O kısma ince bir sünger konabilir.
  merhaba, kusura bakmayın özel mesaj göndermeyi çözemedim sanırım. hesabımın silinmesi için yazıyorum.
  cem
  cem
  Konuyu su kaplumbağası hastalıkları>kabuk hastalık ve sorunları bölümüne konu açar mısınız? Burada yazı yazma kısıtlı. Hayvanların kuru yerde kabuklarını silip tekrar bir resimlerini atın. Kuru alan ve ısıtma lambası var mı?

  Gözler sağlam yalnız alttaki hayvanın baş dışarıda önden resmini çeker misiniz? Kulakta hafif bir şişlik var gibi gördüm.
  Merhaba kaplumbağam hareketsiz duruyor, çok az nefes alıyor. Bunun ile ilgili bir konu açtım. Orada daha detaylı yazıyor, bir bakabilir misiniz?
  Cem bey merhaba, 4 martta sahiplendiğim bebek kaplumbağam şu an için 5,5 cm kabuk boyuna ulaştı. Yanında 6 cm kabuk boyuna sahip diğer kaplumbağam var ona yetişmiş durumda :) Bu normal bir büyüme midir? Yoksa fazla beslenmeden dolayı mı hızlı büyüdü? Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?
  cem
  cem
  Normal bir büyüme ayda 0.5 ila 1 cm arasındadır. Bulunduğu sistemin kalitesi, yem ve gensel kusurların olup olmaması belirleyici faktörlerdir.

  Hayvan hastalanırsa boy uzaması durur.
  Merhabalar cem bey dişi kaplumbağa erkeğe sürekli saldırıyor bu yüzden akvaryumlarını ayırmak zorundakaldım ,
  size resim gönderiyorum bu yaralar normalmi iyileşirmi yapmam gereken birşey varmı ,
  ben çok üzüldüm ve durumun ciddi olduğunu düşünüp direk 2 gün sürekli takip edip dayanamayıp ayırdım
  D
  dogubeyyy
  ek olarak iki akvaryuma ayırdıktan sonra saldırıya uğrayan erkek 2 gündür yemek yemiyor
  sürekli suda yüzüyor eskiden ayaklarını saklayarak yüzerdi hatta yüzemezdi korkudan , burada çelişkiye düştüm belliki mutlu olmuş, yüzüyor kuyruğunu ve ayagını saklamadan ama neden yemek yemiyor lütfen fikirlerinizi beyan edin teşekkürler
  D
  dogubeyyy
  cem
  cem
  İlk resimdeki ayakta tırnak kaybı var mı?

  Normalde erkek dişiye yapar bunu ama demek ki dişi baskın çıkmış.

  Yara anlamında çok ciddi durum yok ama baticon uygulayalım. 3 gün bir defa kulak pamuğu ile baticon sürüp 20 dakika kuru yerde bekletip kalanı havlu peçete ile silip akvaryuma koyarsın.

  Bir dahaki sefere konu açarsan iyi olur burada karakter kısıtması var fazla yazılamıyor.
  Merhaba ☀️ benim 50 kuruş boyutunda bir kırmızı yanak tosbiğim oldu yeni ve kurt yemlerden vermemi söyledi akvaryumcu ama yemiyor maalesef internette yumurta beyazı yer diye gördüm ondan verdim minicik ama maalesef onu da yemedi ne almam lazım yemesi için evde karides yeminden de var ama onu denemedim
  • Beğen
  Tepkiler: Nyks
  cem
  cem
  Kurutulmuş kurt yemez. Canlı kurtu ise hiç vermeyin.

  Hayvan ufak ve tek, yeni ortama alışması birkaç gün zaman alabilir.

  Gammarusu kutuda mı, açık mı aldınız. Açık yemler bayat olabilir, parazit yumurtası taşıyabilir.

  Cezvede kaynayan az bir suya ufak bir parça kıyma atın. 1-2 dakika kadar sonra çıkarıp soğutup verin.
  Merhaba ben kaplumbağayı dahiplendim ama sahiplenirken ayağı şişikti sizden yardım alabileceğümi söylediler
  cem
  cem
  Anasayfa > Su kaplumbağası hastalıkları> diğer hastalık ve sağlık sorunları bölümünde konu açıp, ayak resimleri ile birlikte bir tane önden mümkünse baş dışarıda, tepeden ve alttan genel resimlerini atar mısın? Su dışında ve net bir çekim. Komple kontrol edelim.
  N
  Nyks
  kaplumbağayı satan bir yer var mı acaba yoksa bi yerde mi buldunuz? çünkü bende sahiplenmek istiyorum
  anonim09
  anonim09
  Ben eminönü petshop sokağından aldım. Sahiplenmek istedim ancak yavru ilanı İstanbulda bulamadım.
  • Beğen
  Tepkiler: Nyks
  Merhaba ben kaplumbağa sahiplenicem akvaryum aldım ama iç-dış filtreyle alakalı çok bilgim yok yardımcı olabilir misiniz
  cem
  cem
  Anasayfa Aksesuar ve ekipmanlar bölümü filtreler alt başlığına konu açıp akvaryum ölçüsünü ve max su yüksekliğini ne kadar çıkarabilirseniz onu yazın.
  A
  alara0420
  Teşekkür ederim, ekledim
  cem bey son 2 ilanımı nasıl silicem 300 tl indirdim fiyatınıda var olan ilanı nasıl değiştiricem yada acil yardımcı olurmusunuz
  cem
  cem
  Konuları sildim.
  Abi nasılsın görüşmeyeli uzun zaman oldu selamlar sevgiler
  cem
  cem
  Merhaba ilker yeni gördüm mesajını bu yeni yazılıma daha alışamadım. Sürekli yeni mesajlara odaklandığım için bu mesajlar gözümden kaçıyor.

  İyiyim sağol. Bıraktığın yerden devam ediyoruz işte.

  Sende iyisin inşallah?
  XeuaHwaHero
  XeuaHwaHero
  Abi çok teşekkür ederim Vandayim bende suan burada görev yapıyorum özledim sizleri bir hatrinizi sormak istedim.
  cem
  cem
  Eyvallah bayağı bir uzağa gitmişsin. Doğunun kar kışı çekilmez. Bir dönem Erzurumdaydım. Van oradan hallicedir. Beyaz küre içinde yaşıyor gibiydik. Yer beyaz gök beyaz. Neyse Allah kolaylık versin.
 • Yükleniyor…
 • Yükleniyor…
 • Yükleniyor…
Üst