Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

100 watt ampul

n1clos4

Gümüş 3 Üye
İyi günler 100 wattlik düz ampulü ısıtsın diye kuru alanın 7 cm üstüne takip etrafını aliminyum folyo ile çevirdim uygunmudur lamba spot degil sarı lambadir

Cvp: 100 watt ampul

Selamlar,

Ampulün etrafını alimünyum folyo ile sarmamalısnız; çünkü folyo zaten sıcaklığı tutucu ve geri yansıtıcı bir üründür. Ayrıca kaplumbağalarınızın gözlerine zarar vermemesi açısından şeffaf olanından değil de, "soft" ampul diye geçen beyaza boyalı olanlardan kullanmalısınız.

Ayrıca 100watt çok fazla gelecektir. 40-75watt arası bir soft ampulü 10-15cm uzaklıktan kullanmanız yeterli olacaktır. Ben yazın 25watt, kışın 40 watt kullanıyorum.

[img=450x300]http://img518.imageshack.us/img518/1237/image022.jpg[/img]
[img=450x300]mailto:/img132/539/dsc6698t.jpg[/img]

NOT: Fotoğraflar bana ait değildir. Alıntıdır.

Hmm 33 34 derece olması için böle birsey yaptım ama folyoyu sokebilirim

Dediğim gibi 100watt oldukça fazla bir ısı ve ışık verecektir. Onun yerine folyosuz 40-75watt civarı bir ampül işinizi görecek. Sıcaklığı ise ampülü yakınlaştırarak ya da uzaklaştırarak ayarlayabilirsiniz. Çünkü herkesin evi aynı sıcaklıkta değildir. Verdiğimiz mesafeler yaklaşıktır.

Mesela şu an benim salonum 22 C derece, 25 watt sof ampülüm ile 9-10cm den 31 C derece sıcaklık elde ediyorum.

Su an ampulü masa lambasına taktım ışığı kırmak için onerebileceginiz bir yöntem varmi parlaklığı azaltmak icin

Siz en iyisi 25 watt ampulu 7 cm mesafeye ayarlayın kapluşun işini fazlasıyla görür bu sıcaklık.

Söyle bisi yaptım( niyeyse taktım 100
Watt ampule ) sulu boya ile boyadım ampulü siyah boya ile

Ne kadar etkili bir çözüm olur bilemem ama şimdilik ışığın şiddetini biraz keser.Ama sıcaklığı kontrol edin ki istenmeyen durumlar oluşmasın.

Böyle terslemek gibi olmasın, lütfen yanlış anlamayın ama herhangi bir elektrikçi yada markette yukarıdaki bahsettiğim ampüller(soft 25-75watt) 1.25TL ye satılıyor.. Neden almak istemiyorsunuz?

Uğraştığınıza değmez anlayacağınız..

: D yok biliyorum 60 watt 25 kuruş ama olsun :) durumum kötü desem yalan olur :p
Softlarda 1 lira falan

Geri