Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbagamin kabugunu soydum

Alperen0635

Yeni Üye
Kaplumbagamin kabugunu kötü görünüyordu ve ben onu temizlerken çıkmıyordu ve kabugunu soydum napabilirim korkuyorum geçer mi acaba???

Ekli dosyalar

• 1687113620392-989140893.jpg
    1687113620392-989140893.jpg
    284.6 KB · Görüntüleme: 18
  • 1687113663243-541056761.jpg
    1687113663243-541056761.jpg
    307.1 KB · Görüntüleme: 18
Kaplumbaglarda kabuk soyulmasi insanlarda el derisi vs. soyulmasiyla ayni sey. Kendiliginden kabugunu zaten bi sure sonra doker. Bisey olmaz ama yinede siz sokmeyin. Kabul temizligini temiz bir dis fircasini islatip kabuguna bastirmayacak sekilde surterek yapabilirsiniz.

Fakat bu temizlikte kabuk sokulmez sadece kir gider temizlik sirasinda hafif ve sakin olun :)

Kaplumbaglarda kabuk soyulmasi insanlarda el derisi vs. soyulmasiyla ayni sey. Kendiliginden kabugunu zaten bi sure sonra doker. Bisey olmaz ama yinede siz sokmeyin. Kabul temizligini temiz bir dis fircasini islatip kabuguna bastirmayacak sekilde surterek yapabilirsiniz.
Peki ya geçermi kaç güne geçer çok teşekkür ederim bu arada

Kabugunu yenileye yenileye duzelticektir. Yanlisim varsa cem bey gorunce duzeltir :) Ama korkmaniza gerek yok.

Kaplumbaganiz daha yavru ve gelisim asamasinda duzgun ve guzel bakarsaniz kabugunun buyumesiyle kabuk degistiricektir. Bunun suresini veremem fakat çok uzun sürmez.

Kaplumbaganiza neyde baktiginizi atarmisiniz. ona gore bir oneri yapicam :)

bu arada kaplumbaganiz erkek bilmiyorsaniz soyleyeyim

Birde benimki çiğ et ve kıyma yiyor kesinlikle yem yemiyor tetra sera amore marka yem alsam yermi acaba

kaplumbagalar et ve turevini yer ancak bu onun saglıgını olumsuz yonde etkileyebilir. Yavru kaplumbagalar icin olan yemleri tercih etmenizi oneririm.

Ayrica mümkün olursa kaplumbaganıza ortalama buyuklukte bir akvaryum alin plastik kap onun sagligini olumsuz etkiler. ve asagiya kendi kaplumbagamin akvaryumunu ekleidk ondaki gibi minik bir adasi olsun cunki bu kaplumbagalara kuru alanda onemlidir sizde kuru alan goremedim. Hem suyuda onun icin cok yetersiz. Bu kaplumbagalar suda yuzebilen canlilardir Su oranini 6 7 kat arttirin ve benim yaptigim gibi bir kara yapin.

Ekli dosyalar

• 20230618_221942.jpg
    20230618_221942.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 13
bunlari halletikten 3 4 ay sonra ısıtıcı lamba almanızıda öneririm.

O taş kuru alan istediği zaman oraya çıkabiliyor ama yem veriyorum yemiyor sadece et yiyor yem zaten kalitesiz kaliteli markalar alirsam yermi onu soruyorum

yavru kaplumbagalar icin olani alin ve kiyma vs vericeksenizde hep vermeyin bazen marul verin bazen kiyma verdiginiz marul kaplumbaganizin kabuk boyunun yarisi kadar olsun

Ne yazikki su israfi olmuyor bu canlilarin yasam kalitesi icin suyunu arttirmalisiniz ozgurce yuzebilcegi alanlar olmali

Geri