Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

2 misafir geldi. Her sey tam mi?

petekubis

Yeni Üye
Merhabalar. Daha once hic kaplumabağa bakmadim ve bakan biriyle de tanismadim. Ancak yurt disina giden bir arkadasim kaplumbagalarini 5 yilligina bize birakti!

2 tane el kadar yanaklarinda turuncu serit olan su kaplumbagasi. Akvaryum 60cm uzunlugunda 45cm genisliginde. Yaklasik 20cm de yuksekligi var. 3te 1ine kadar suyla dolu. Ustlerine cikmalari icin buyukce bir tas, isitici, ic filtre ve sun glo lambalari var. Akvaryum yerde duruyor. Yer masif parke. Arkada fon yok. Odaya girip cikinca korkuyorlar. Tasin ustundelerke kendinelerini aniden suya atiyorlar. Yerde 10-15 tane kucuk tas var. Bir tane de yapay bitki var. Kabuklarini temizlemek icin bir jel ve yemekleri de mevcut. UVb lambasi almayi su an dusunmuyoruz.

Sizce baska bir eksik var mi? Su sicakligi genelde 23-24 derece. Bu yeterli midir? Akvaryumun ustunu kapatmamiz gerekir mi? Her tarafinin cam olmasi kaplumbalari korkutur mu? Disi mi erkek mi nasil anlayacagim? Sizce bunlar kac yasinda?

Simdiden herkese tesekkurler.

mailto:/2sb2911.jpg

mailto:/op8htz.jpg

mailto:/xf7ps2.jpg

Edit alcatraz:Lütfen Türkçemize önem verelim.

İlk önce kaplumbağalarınız hayırlı olsun.
Akvaryumunuz o boyuttaki iki kaplumbağa için küçük gibi geldi bana.Bence daha büyük bir akvaryuma geçebilirsiniz.Ama bu kullandığınız akvaryumda da ilk önce kuru alanınız çok yetersiz ve su seviyeniz çok düşük.Kuru alanı asma kat şeklinde yaparak kaplumbağalara yüzecek alan sağlamalısınız.
İkinci fotoğrafta ki kaplumbağanın kabuğunda ki beyaz leke nedir acaba?

Eğer tırnaklarının ve kuyruklarının fotoğraflarını koyabilirseniz cinsiyet hakkında konuşabiliriz.

zencefil' Alıntı:
İlk önce kaplumbağalarınız hayırlı olsun.
Akvaryumunuz o boyuttaki iki kaplumbağa için küçük gibi geldi bana.Bence daha büyük bir akvaryuma geçebilirsiniz.Ama bu kullandığınız akvaryumda da ilk önce kuru alanınız çok yetersiz ve su seviyeniz çok düşük.Kuru alanı asma kat şeklinde yaparak kaplumbağalara yüzecek alan sağlamalısınız.
İkinci fotoğrafta ki kaplumbağanın kabuğunda ki beyaz leke nedir acaba?

Eğer tırnaklarının ve kuyruklarının fotoğraflarını koyabilirseniz cinsiyet hakkında konuşabiliriz.

Tesekkurler cevabiniz icin. Asma kat ile ilgili yazanlari okudum. Bu kadar buyuk iki kaplumbagayi (genelde ust uste duruyorlar) tasiyabilecek bir asma kat nasil yapilir bulamadim. Silikonlu cam bunlari tasimayacaktir. petshopta daha yuksek bir tas var mi diye baktim ama o da yoktu. bir oneriniz var mi?

Kabugu tasinirken tasa carpip, zedelemis. Onun icin de bir ilac suruyoruz petshoptan aldigimiz.

Cinsiyetlerle ilgili yazilari okudum ama benimkilerinkini anlayamadim. Fotograflarini gunduz cekip koyacagim. yardimci olabilirseniz cok memnun olurum.

Benim kaplumbağamda büyük ve forumda da büyük kaplumbağası olan arkadaşlar var.
bu benim eski kuru alnım mailto:/forum/konu-pakize-ve-evi-yeni-fotograf.html
Bu da şu anda kullandığım kuru alan mailto:/forum/konu-yeni-evimiz-2011-model.html
Bunlar belki size fikir verebilir.
Kabuğu umarım iyileşir biraz önce.Eğer fotoğrafları koyabilirseniz yardımcı olunabilir.

zencefil' Alıntı:
Benim kaplumbağamda büyük ve forumda da büyük kaplumbağası olan arkadaşlar var.
bu benim eski kuru alnım mailto:/forum/konu-pakize-ve-evi-yeni-fotograf.html
Bu da şu anda kullandığım kuru alan mailto:/forum/konu-yeni-evimiz-2011-model.html
Bunlar belki size fikir verebilir.
Kabuğu umarım iyileşir biraz önce.Eğer fotoğrafları koyabilirseniz yardımcı olunabilir.

Cok guzelmis! Gule gule kullansin Pakize :) Camcidan mi kestirdiniz cami?

Camcıda yaptırdım iki kuru alanıda :)
Umarım daha iyileri sizin olur.

O kullandığınız ısıtıcı termostatsız ve piyasadaki en dandik olanı. Termostatlı ayarlanabilir bir ısıtıcıyı en kısa zamanda almanızı tavsiye ederim.

Isıtıcıyı değiştirmeniz gerekir. Bu ısıtıcılar ayarlanamıyor. Sıcaklığın 26-28 derece arasında olması lazım. Kabuğu hasta olan dişi gibi duruyor.
Ayrıca akvaryum silikonu ile yapılmış camdan asma kat kuru alan benim 2,6 kg olan kapluşumu rahatlıkla taşıyordu.

Su sıcaklığı 28 derecede sabit olması lazım ve su seviyenizi yükseltmelisiniz.

Hayırlı olsun fakat su seviyeniz biraz az olmuş.Benim anlamadığım bir şey var: madem uzun ve büyük bir akvaryum almışsın içine azcık su koymanın ne anlamı yar ki?(sizin için demiyorum, genel olarak)

Cok tesekkur ederim cevaplar icin. Bize geldiklerinde sadece 1 tas vardi. Bunca sene oyle yasamis zavallilar. Lamba, isitici ve filtreyi ben aldim. Ama isiticiyi yanlis almisim yorumlarinizdan anladigim kadariyla. Onu degistirecegim. Asma kat fikri cok hosuma gitti. Onu yaptirinca suyu da yukseltebilecegim. Su an kuru alanin ustune cikmamasi icin suyu en fazla bu kadar koyabiliyorum.

Keske daha buyuk bir yuva alabilsem ama ona param yok su an.

Bir de benim kedim var. Odayi kapali tutuyorum her zaman ama oldu da kacti iceri bir sey yapar mi sizce?

Zamanla eksiklerinizi tamamlarsınız.Sizin gibi duyarlı bir ev sahipleri oldukları için çok şanslılar :)
Kediyle bir problem çıkar mı emin değilim.Ama iki tarafında birbirine zarar verebileceğini düşünmüyorum :)

Benim kedim kaplumbağalardan korkuyordu. Bir problem yaşamadılar yani. Tabii sizin kedinizin huyunu bilemem. Kontrollü tanıştırmakta fayda var.

Bugun asma kat icin olcum yaptim ama hala kafama takilan sorunlar var. Pakize'nin ilk evi gibi yapmayi dusunuyorum. Cam bir platformu iki yanindan silikonlayacagim. Bu durumda platformu tutturdugum iki kenari bir sekilde yukseltmem lazim yoksa tirmanabilirler. Platformun altina da tasiyici bir ayak koymak gerekmez mi? Fotograflarda oyle bir ayak goremiyorum. Rampayi tutan tek sey ana platform ve akvaryumum camiyla arasindaki silikon mu?

İlk önce kestirdiğiniz iki camı belli bir eğimle silikonlayın.Kuruduktan sonra eğimi ayarlayarak kuru alanı rampanın bir kenarını akvaryumun camına dayayarak silikonlayın.Her hangi bir desteğe gerek kalmadan kuruyunca gayet sağlam oluyor :) Yani ana platform ve akvaryum camıyla olan silikon taşıyabiliyor.

Silikonlamak istemiyorsanız vantuzlarla tutturabilirsiniz.

Geri