Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

360lt Akvaryum

paXua

Yeni Üye
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Fikir olması [/font][font=Tahoma, Geneva, sans-serif]açısından sahip olduğum nacizane akvaryum kurulumumu sizlerle paylaşmak istedim.
WX3jR8.jpg
[/font]

Güzel olmuş eline sağlık. Yanız kuru alandaki bitkiler panik atak ile kaçma eğilimine girerse gözlerine dalaşabilir onları çıkarman iyi olur.

Gece ise akvaryum içini gösterecek loş bir ışık hareket etmeleri durumunda sudaki bitkileri görmelerini ve yine gözlerine dalaşmasını önler. Dışarıdan gelen sokak lambası ışığıda yeterli olur.

Ön camın su yüzeyine vantuz ile ufak oklava yada boru monte exersen hayvanlar tutunup dinlenir ve uyur.

Hayvanlar büyüdüğünde o bitkileri yolacaktır. Gördüğün parçaları hemen çıkarırsın. Yemesinler.

Cvp: RE: 360lt Akvaryum

cem' Alıntı:
Güzel olmuş eline sağlık. Yanız kuru alandaki bitkiler panik atak ile kaçma eğilimine girerse gözlerine dalaşabilir onları çıkarman iyi olur.

Gece ise akvaryum içini gösterecek loş bir ışık hareket etmeleri durumunda sudaki bitkileri görmelerini ve yine gözlerine dalaşmasını önler. Dışarıdan gelen sokak lambası ışığıda yeterli olur.

Ön camın su yüzeyine vantuz ile ufak oklava yada boru monte exersen hayvanlar tutunup dinlenir ve uyur.

Hayvanlar büyüdüğünde o bitkileri yolacaktır. Gördüğün parçaları hemen çıkarırsın. Yemesinler.

Rampa oldukça geniş ve bambu da epey uzun üzerinde dinlenip uyumayı çok seviyorlar. Kuru alan dizaynını henüz yapamadım önerilerinizi dikkate alacağım, teşekkür ederim. Yapayları yeme alışkanlığı büyük kaplumbağamda hiç olmadı 13.senesi benimle, hiçbir dekora zarar vermedi, umarım küçüğümde de olmaz.

Bambu canlı ise, mango kökü gibi özsuyu ile suyun pH değerini düşürerek döngü bakterilerinin yaşayacağı düzeye getirir. Yalnız kökünü veya kabuğunu yememeliler bunlar hayvanlar için zararlıdır. Eğer bitkiye dalıp koparırlarsa onu hemen çıkarırsın. Yurtdışı bir sitede akvaryuma koyulmasının sakıncalı olduğunu okumuştum.

Yapayları yeme eğilimleri üzeri yosun yada alg kaplanırsa olur.

Bir de yüzmesine engel olursa yada o an asabiyse hıncını bitkiyi parçalayarak alır ama yemez.

Cvp: RE: 360lt Akvaryum

cem' Alıntı:
Bambu canlı ise, mango kökü gibi özsuyu ile suyun pH değerini düşürerek döngü bakterilerinin yaşayacağı düzeye getirir. Yalnız kökünü veya kabuğunu yememeliler bunlar hayvanlar için zararlıdır. Eğer bitkiye dalıp koparırlarsa onu hemen çıkarırsın. Yurtdışı bir sitede akvaryuma koyulmasının sakıncalı olduğunu okumuştum.

Yapayları yeme eğilimleri üzeri yosun yada alg kaplanırsa olur.

Bir de yüzmesine engel olursa yada o an asabiyse hıncını bitkiyi parçalayarak alır ama yemez.

Yapay bitkilerim.
 Canlı bitki istiyorum ama imkansız duruyor. Özellikle arka cama full dev sazlar çok güzel görsellik katar. Kökler mango ve taşlarla korunabilirse uzun ömürlü olabilir mi bilemiyorum.

Canlı bitkileri yiyorlar ama arka cama fon olarak derinlik hissi veren bir desen koyarsan akvaryumu geniş gösterir. Hatta hayvan aldanıp fona doğru yüzmeye bile çalışır.

Cvp: 360lt Akvaryum

Emeğinize sağlık. Çok güzel görünüyor. Daha ayrıntılı anlatabilir misiniz? Örneğin, hangi dış filtreyi kullanıyorsunuz? Hangi ısıtıcı? UVB lambanız nedir? Kuru alan rampasında kullandığınız malzeme nedir? Bu konularda yazabilirseniz benim gibi akvaryumunu büyütmek isteyen arkadaşlara yardımcı olabilir.

potash' Alıntı:
Emeğinize sağlık. Çok güzel görünüyor. Daha ayrıntılı anlatabilir misiniz? Örneğin, hangi dış filtreyi kullanıyorsunuz? Hangi ısıtıcı? UVB lambanız nedir? Kuru alan rampasında kullandığınız malzeme nedir? Bu konularda yazabilirseniz benim gibi akvaryumunu büyütmek isteyen arkadaşlara yardımcı olabilir.

Gün ışığı yanısıra Grolux gece ışığı florasanları da mevcut ışıklandırma sisteminde. Sistemin altına sürgülü buhar cam olmazsa olmazdı. 
Buradan rampanın da nasıl monte edildiği görülebiliyor.yanlardan trabzan şeklinde inme değil alttan destek temelli bir yapıda. Rampanın üzerindeki çıkış basamakları da merdiven görevi sağlıyor. Rampanın üstü cam sertliğini alması, yumuşak bir his sağlaması için silikonlandı.

odRnQQ.jpg

XbrWnD.jpg

Üst kuru alanı birnevi buharlaşmayı önlemesi açısından üst kapaktan arda kalan tüm alanı kaplamasını istedim. Canlılara geniş bir hareket alanı da sağlıyor. 

lQ6BYB.jpg

UVB 5.0 ve ısı ayarlı UVA lambaları.

4pvYLY.jpg

Filtrasyon için de Fluval FX6 ıyı tercih ettim. 360 lt suyu rahatlıkla çevirip kristal gibi bir su berraklığı sağlıyor. Standart üstü bir fiyattalar ne yazık ki ancak sonucundan çok memnunum. Ses konusunda da dev bir filtre için çok iyi bir yalıtımda.
Isıtıcı olarak Eheim 300w kullanıyorum. İnce ayar konusunda oldukça başarılı ve dayanaklı bir ürün. Kesinlikle tavsiye ederim.

nb3YP5.jpg

FX6 çok güçlü bir filtre değil mi, çok daha büyük akvaryumlar için. Ben de yaklaşık sizinkinin ebadında bir akvaryum düşündüğüm için Fluval 406'ya bakmıştım. Bir de Cem Bey'in önerdiği [font=Tahoma, Geneva, sans-serif]jbl cristal profi e1502 var. Sizin filtre ömürlük ötesi olmuş :)) Alttan destekli ve sabit merdivenli rampa sağlam olmuş. Bu boyutta kaplumbağa akvaryumu kurmak kolay işi değil. Maddiyat kısmını zaten geçtim; bir de ayrıntılar var, her parçaya kafa yoruyorsunuz. Elinize sağlık. Çok teşekkürler paylaşım için.[/font]

potash' Alıntı:
FX6 çok güçlü bir filtre değil mi, çok daha büyük akvaryumlar için. Ben de yaklaşık sizinkinin ebadında bir akvaryum düşündüğüm için Fluval 406'ya bakmıştım. Bir de Cem Bey'in önerdiği [font=Tahoma, Geneva, sans-serif]jbl cristal profi e1502 var. Sizin filtre ömürlük ötesi olmuş :)) Alttan destekli ve sabit merdivenli rampa sağlam olmuş. Bu boyutta kaplumbağa akvaryumu kurmak kolay işi değil. Maddiyat kısmını zaten geçtim; bir de ayrıntılar var, her parçaya kafa yoruyorsunuz. Elinize sağlık. Çok teşekkürler paylaşım için.[/font]

Rica ederim, imkanınız varsa 406 yerine Fx6 yı öneririm. Yerli yabancı kaynaklardan ben de çok araştırma yaptım, kaplumbağa akvaryumları için çok iyi bir seçenek FX6 (fiyatı gözardı ederek söylüyorum).

FX5 ve FX6 modeller hariç alt modellerinde duyumlarımıza göre fluval problemli sürekli arıza yapıyormuş ve parça fiyatları da oldukça yüksek.

Geri