Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

4 sepetli dış filitreye malzeme

osman48

Bronz 5 Üye
Merhabalar 2. El tetra 700 aldım içi dolu nasıl temeizlemem gerekiyor sadece tuzla olurmu birde içine neler almam gerekiyor.

Filtreyi akvaryuma ait bulaşık süngeri ve diş fırçası ile ve bulaşık deterjanı ile yıka. İyice durula ve bir kenara koy deterjan kokusu gitsin.

Malzemeler neler var? Dolu denilenlerde seramik, bioball ve sünger olur ek ne var?

Cvp: 4 sepetli dış filitreye malzeme

Abi içinde seramik biobal ve karbon var

Karbon dediğin siyah kömür ise onun ömrü bitmiştir. 1-1.5 ay gibi bir ömrü var.

Ek olarak alacaklarınla dizilim şu şekilde olacak..

En alt 1. Sepete seramikleri dizip üstüne siyah süngeri koyacaksın. Eğer boşluk var ise bir miktar bioball takviyesi yapabilirsin. Diğer sepetlerde altlı üstlü elyaf kullanacaksın. Süngerleri çıkarıp yedekte tut. Sünger sadece en alt sepette olacak.
2. Sepette elyaf>zeolite>elyaf
3. Sepette elyaf>jbl clearmec>elyaf Bu kutudan 2 poşet çıkar tek poşet yeterli.
4. Ve en üst sepette elyaf>carbon malzeme>elyaf kullanacaksın. Ben eheim kullanıyordum ama aşağı yukarı hepsi emsaldir.

Elyafta jbl symec kullanıyordum ama bunda başka marka da alabilirsin. 250 gr yada 500 gr.'lık al. Sepete uygun şekilde kesip ıslat kabarıklığı gitsin. Sonra bir köşesinden ufak delik açıp sepetteki kirli su giriş deliğinden geçir. Malzemeleri koyduktan sonra kenarlarda boşluk kalır buralara da elyaftan parça atıp sıkıla yoksa kenarlardan su kaçak yapıp filtrelenmeden yukarı çıkar.

Birkaç tane filtre torbası al. Bazı malzemeler torbasız gelir. Ti-sert marka uygun.

Carbonu yarım kg kadar torba içine koyduktan sonra iki elinin arasında musluk altında yıka. Sadece yoğun toz gidecek kadar yoksa siyahlık gitmez.

Tüm hepsini yerleştirdikten sonra akvaryuma kur. Sadece su çıkış tarafı hortumu dışarıda tut. Bu hortumdan havayı emip su emiş borusundan filtreye su dolma sesini duyunca bırak. Muslukları açmayı unutma.. Su su çıkış borusunda gözükünce, su emiş borusunu bir kovaya tutup fişi tak ilk gelen su carbondan dolayı biraz siyah gelir. Daha sonra berraklaşır. O zaman fişi çekip hortumun ucunu parmağınla tutup akvaryuma koy. Ön boru parçalarını takıp yerleştir. Akvaryuma su eklemeyi yapıp fişi takarak çalıştır. Filtre akvaryumdan aşağıda olacak.

Bu son aşamaya dikkat et su yerlere dökülmesin. İlk başlangıçta kaza yaşanabiliyor. Ya kova taşıyor yada hortumdaki su durmuyor.

Abi jbl clearmec pahalı geldi bana onun yerine ne kullanabilirim olmazasa olmazmı

Adamlarda iman kalmamış. Fiyatı iyi uçmuş. Onun yerine bunu al bu daha iyi fiyatıda uygun.
mailto:/percell-soft-water-resin-recine-filtre-malzemesi-800-gr-u-8246

Burada gerekli bilgiyi verdim bu ondan daha iyi hala satılıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: 4 sepetli dış filitreye malzeme

Reçinenin filtre ömrü ne kadar? Yani filtrenin içinde ne kadar süre etkin kalabiliyor? Filtre temizliğini 6 ayda 1 yapıyoruz diyelim, o kadar süre filtrede kalabilir mi? Bir de, tuzlu suyla yıkayıp kullandığımız sürece sürekli kullanabiliyor muyuz?

ürün açıklamasında 3 ay diye belirtmiş. okumadan soru sordum kusura bakmayın.

3 ay süresi olan JBL clearmec'miş. Percell Soft Resin için böyle bir süre verilmemiş. Bu durumda sorumu bu ürün için sormuş olayım. Bunda belli bir süre sonra işlevini yitirme durumu olmuyor mu?

Filtre işlevini ne zaman yitirip suyu temizleyemez duruma gelirse o vakit filtreyi açar temizlersin. İster 2 ay ister 6 ay. 6 aya kadar gitmesi nadir durum ki kaplumbağalarda 6 ayı göremezsin. Filtre temizliği genelde max 3 ay kadar gittiği için ömür o kadar oluyor malzemelerde. Malzemenin ömründen erken açarsan yıkayıp tekrar kullanabilirsin.

Water resini ne zaman filtreyi açarsan o vakit iyice yıka ve mümkünse kaya tuzu eriyiği olmak şartıyla suda bekleteceksin. Yalnız bu tuzda bekletme işini 6 ayda bir yapsan yeterli. Kısa süreler için sadece yıka. Ve asla ılık yada sıcak suda yıkama yapısını bozarsın.

Geri