Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağamın kabuğundaki çatlakımsı şey

madi gudi

Yeni Üye
merhaba, kaplumbağam gudinin kabuğunda çizik şeklinde bir çatlak oluştu büyüdüğü için mi tam olarak anlamadım yardımcı olur musunuz

Ekli dosyalar

• IMG_20230614_215439.jpg
    9.2 MB · Görüntüleme: 21
Foruma hoşgeldiniz.

Resim açılmıyor. Ara çizgiler mi yoksa plaka üstünde mi?

Kabuk boyu kaç cm? Baştan kuyruğa.

plakanın üstünde sanırım 6 cm civarıdır

Ekli dosyalar

• IMG_20230614_223147.jpg
    IMG_20230614_223147.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 13
Evet çatlak var darbe almış. derinliği yok ise plakalar atıldıkça toparlar. Bir yere sürtmüş olabilir diyeceğim ama bu baskıyı sürtme yapmaz.

İyileşme belirtisi var. Kapanma gözüküyor.

Elinizde baticon varsa bir kereliğine sürüp 30 dakika kadar kuru bir yerde bekletin. Kalanı peçete ile silip akvaryuma alın.

Aktardan kantaron yağı alın. Bunu da aynı şekilde her gün bir kez uygulayın. Bu hem mikrobu önler hemde iyileşmesi için hücreleri aktive eder, hızlandırır.

kantaron yağı mevcut elimde sürmeye bugün başlayacağım çok teşekkür ederim 🥹

merhaba Cem bey yağı kullandık güncel durumumuz bu şekildedir çatlak kapaniyor plaka arası siyahlıklar büyüdüğü için mi genişledi onu merak ettim

Ekli dosyalar

• IMG_20230621_131433.jpg
    IMG_20230621_131433.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 13
Kabuk büyürken çatlakta genişleme olabilir ama çatlak oluşması farklı bir durum.

Çarşamba arabayla seyahatteydim. Bugün gördüm. Kusura bakmayın.

Geri