Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Abbas iyileşti fakat..

AbbasPanpa

Bronz 3 Üye
Düştükten 3 gün sonra yapılan tedavilerim sonucunda ve sizlerin yardımıyla kaplumbağam abbas iyileşti ve akvaryumuna, kardeşinin yanına geri döndü. Sadece yemek yeme sıkıntısı var onuda korktuğu için yemediğini düşünüyorum, çok iştahla yediği yemi o kazadan sonra yemiyor daha doğrusu hiçbirşey yemiyor ama hareketliliğinde en ufak bir azalma yok, akvaryumu odaya aldığım günden beri her sabah 6'da tıkırtı sesleri uyanıp kaplumbağam abbasın kuru alana çıkıp arka ayaklarını sürttürerek güneşlenmesini izliyorum sağlıklı olduğundan eminim fakat kaza gününden itibaren yem yemedi, yani 6 gündür beslenmiyor, tabi ben ona o arada kıyma vermeye başladım çünkü kıymaya karşı zaafları var :) yalnız kıymayıda öyle doğru düzgün yemiyor ağzına alıp sanki kıymanın içinden birşey alıp geri kalanı dışarı cıkarıyor bu kadar az beslenmeyle nasıl hala deli gibi yüzüyor anlamıyorum. Ben ona yarın şırınga alıp yemi lapa haline getirip ağzından vermeye çalışacam başka yolu kalmadı zaten düştüğünde kan kaybetmişti. ağzını nasıl açabilirim? durduk yere ağzını açmaz üstelik ağzının içinde düştüğü günden sonra oluşan küçük bir yara var ona zarar vermeden bu abbas'ın ağzını nasıl açabilirim

Cvp: Abbas iyileşti fakat..

Ağzındaki yaradan dolayı yemek yemiyordur muhtemelen. Bence yapabilirseniz öncelikle enjektörle vitamin vermeye çalışın, içinde C vitamini de olursa daha iyi olur. Yemi suyla iyice seyreltin ki yara yerini acıtmasın. Ağzını açtırabilenler sinirlendirince açıyor diyorlar. Çok geçmiş olsun tekrar.

Yumurta beyazı veya verilebilecek yumuşak yemeklerden verin ağzını acıtmayan belki onları reddetmez.

tubidik' Alıntı:
Ağzındaki yaradan dolayı yemek yemiyordur muhtemelen. Bence yapabilirseniz öncelikle enjektörle vitamin vermeye çalışın, içinde C vitamini de olursa daha iyi olur. Yemi suyla iyice seyreltin ki yara yerini acıtmasın. Ağzını açtırabilenler sinirlendirince açıyor diyorlar. Çok geçmiş olsun tekrar.

Yumurta beyazı veya verilebilecek yumuşak yemeklerden verin ağzını acıtmayan belki onları reddetmez.

Eğer ağzını açabilirsem baya bi takviye yapacam ona ki, iyileşsin ağzındaki yarada hızla düzelsin. karides eritip veremem ama KOİ STİCK eritip lapa haline getirip verebilirim az sonra çıkıp vitamin alacam. ilk olarak yem vericem 1 saat sonra biraz vitamin takviyesi sonra akşama doğruda patates verebilirim inşallah açar ağzını :)

Enjektörün ucunu ağzının kenarlarında gezdirip hafifçe bastırmayı deneyin isterseniz, biraz stres yaratabilir ama belki ağzını açtırabilirsiniz.
mailto:/forum/Konu-yem-yemeyen-kaplumbagalara-yem-yedirme-yontemi-mutlaka-okuyun.html burada da bir yöntemden bahsetmiş arkadaşımız, belki faydası olur size de.

Evet ağız kenarında gezdirirsen şırıngayı mutlaka ağzını açar.

Denedim, ama açmadı sabrımın sınırlarını baya zorladı abbas. ama şükür ki az önce kıyma verdim ve hepsini yedi dışarı cıkarmadan. yarın sabah dışkısını tekrar kontrol edecem bakalım bi değişiklik var mı?

bence de ben çok üzülürüm :( ben akvaryuma mama koyduğum anda ikisi birden mamaya saldırıyorlar :)

Geri