Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Acaba Nesi var?

efeoglu

Yeni Üye
Arkadaşlar kapluşum güneşlenmeye çıkınca kabuğunda resimde gördüğünüz gibi kurumamı oluyo ne bilmiyorum ama yavas yavaş belirmeye başlıyor ve tüm kabugu kaplıyor sebebei ne olabilir acaba?mailto:/img710/9100/dsc01434cy.jpg

Cvp: Acaba Nesi var?

Ya fotoğrafta bir sorun var ya da benim bilgisayarımda bir sorun var ve fotoğrafınız açılmıyor. Tekrar kontrol eder misiniz. :)

UtkuKurt' Alıntı:
Ya fotoğrafta bir sorun var ya da benim bilgisayarımda bir sorun var ve fotoğrafınız açılmıyor. Tekrar kontrol eder misiniz. :)

Düzelttim

Benim kaplumbağamda da var ama bu kadar büyük değil bu leke. Büyüme belirtisi olabilir ya da kabuk dökecek olabilir. Kesin bir bilgim yok. Ama bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar muhakkak size gerekli bilgiyi verecektir bundan şüpheniz olmasın. :)

Resimde sorun mu var? Bir türlü yüklenmiyor. Peki kabuğu beyaz ve pul pul mu gözüküyor? Eğer öyleyse kabuk değiştiriyor olabilir.

Linki şöle vereyim daha iyi olur mailto:/s/9/zy79.jpg
Hayır pul pul değil şu an hala eski konumunda kımıldamadı yukardan başlayarak aşağıya doğru beyaz oldu.Bir bütün gibi yani.Kuruyomu acaba nolduğunu anlamadım.

Osman Bey eğer içme suyu kullanıyorsanız kireçten dolayı da olabileceğini düşünüyorum ne kadar doğru bilmiyorum ama. Böyle bir şey de olabilir tahminimce.

UtkuKurt' Alıntı:
Osman Bey eğer içme suyu kullanıyorsanız kireçten dolayı da olabileceğini düşünüyorum ne kadar doğru bilmiyorum ama. Böyle bir şey de olabilir tahminimce.

Çeşme suyu kullanıyorum evet banada şu an mantıklı geldi.Fakat başka bişey olabilirmi.Hemen değiştiricem suyu.

Sanki kabuğunu kireç kaplamış gibi duruyor. Çeşme suyu mu kullanıyorsunuz? Size tavsiyem yumuşak uçlu bir fırçayla kabuğunu incitmeden hafif şekilde fırçalayın. Eğer bu lekeler geçiyorsa %90 suyun kireçli olmasındandır. Başka bişey olup olmadığını anlamanın en iyi yolu bu bence.

Akvaryum ölçülerinizi bilmiyorum fakat fazla büyük değilse hazır damacana suyla bu sorunu aşabilirsiniz :)

Aynen dediğiniz gibi hafif fırçaladım kireç olsa gerekki fırçaladığım bölgede beyazlık hafif geçti.Suyu komple değiştiriyorum derhal.İzmir belediyesinede burdan sevgiler diliyorum.

O zaman kireçten dolayı. Fırçayla çok bastırmadan iyice temizleyin kabuğunu. İçme suyu kullanmanız kireçlenmeye karşı kesin çözüm olacaktır.

Sadece İzmir Belediyesi'nin sorunu değil bu Türkiye'nin hemen hemen her yerinde içme suyu kireçli. :) Belli ki sizin oturduğunuz yer de suda ki kireç oranı bir hayli yüksek :)

Evet kabuğunun haline bakılırsa bir hayli yüksek olmalı kireç oranı :)

Sert su kaplumbaganızın gözlerinede zamanla zarar verir.Ekonomik açıdan hazır su olmasada dinlendirilmiş su kullanmanızı tavsiye ederim
:)

Bu çok net kireç lekesi. Suyu dinlendirseniz bile kireç sudan uzaklaşmaz. Belki kaynadığı zaman dibe çöker ama bu da çok gereksiz olur. O yüzden ucuz damacana su ya da 5 litrelik sular kullanılabilir. Ben lacivert veya sırmanın 5 litrelik sularını 1TL ye alıyorum. Akvaryuma onları kullanıyorum.

Ayrıca bu kireç kaplumbağa dışında akvaryum camlarında da oluşacak ve daha sonra asla çımayacaktır.

Damacana suya yöneldim bende önerileriniz için teşekkürler.

Geri